Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Problémy ukrajinské armády. Nováčci v jejích řadách utíkají z boje a bojí se střílet

Ukrajinští vojáci při cvičení
ČTK
 ČTK

Někteří noví ukrajinští vojáci odmítají střílet po nepříteli. Jiní podle velitelů i dalších vojáků mají potíže rozebrat a složit zbraň nebo provést základní pohyby potřebné v boji. Několik jich dokonce zcela opustilo své pozice a z boje zběhlo.

Reklama

Ukrajinská armáda na jednu stranu pokračuje ve svých operacích v Kurské oblasti, na druhou stranu ale ztrácí cenná území podél fronty na východě země. Podle ukrajinských velitelů se ruským jednotkám daří postupovat kvůli nezkušenosti ukrajinských vojáků povolaných při nedávné vlně mobilizace a kvůli jasné převaze Rusů ve vzduchu i co do množství munice, píše agentura AP.

„Někteří nechtějí střílet. Vidí, že nepřítel je v zákopech v palebné pozici, střílet ale nezačnou... Kvůli tomu naši muži umírají,“ řekl naštvaný velitel jednoho z praporů 47. ukrajinské brigády. „Když nepoužívají zbraně, nic nezmůžou,“ dodal.

Velitelé i řadoví vojáci mluvili s novináři agentury AP pod podmínkou zachování anonymity, aby se mohli vyjadřovat k citlivým vojenským záležitostem. Jiní chtěli vystupovat jen pod svými přezdívkami.

Reklama

Územní ztráty

Velitelé tvrdí, že nováčci v uniformách přispěli k řetězci územních ztrát a ruskému postupu k Pokrovsku, důležitému logistickému bodu. Pokud město padne, ohrozí to ukrajinskou obranu a přivede Rusko blíže k jeho cíli, jímž je ovládnutí celé Doněcké oblasti. V neprospěch Ukrajinců hraje i obrovská ruská početní převaha a ochota dosáhnout i jen malých úspěchů za cenu velkých ztrát.

Nedávno odvedení Ukrajinci nemají nic společného s ostřílenými bojovníky, kteří se hlásili do války v prvním roce po začátku plnohodnotné ruské invaze. Nováčkům chybí i minimální výcvik, tvrdí vojáci a velitelé ze čtyř brigád bránících oblast Pokrovsku. Popisují, že musejí plánovat operace s příslušníky pěchoty, kteří nezvládnou střílet na určený cíl a nemají základní topografické znalosti. Někteří z nováčků nevěřili bitevním plánům svých velitelů a odešli z připravených pozic.

Velitelé, které frustruje úroveň vojáků posílaných na frontu regionálními vojenskými správami, se nyní snaží hledat posily sami a nové bojovníky lépe prověřovat a cvičit. „Hlavním problémem je pud sebezáchovy nováčků. Dřív muži dokázali stát do poslední chvíle, aby pozici udrželi. Teď se stahují, i když jde jenom o lehké ostřelování palebných pozic,“ řekl jeden z vojáků 110. brigády. Dodává, že ne všichni utíkají z boje. „Ne, jsou tu i motivovaní lidé, ale je jich jen velmi, velmi málo,“ podotýká. „Pozice se daří držet, pokud jsou na nich tito lidé, kteří jsou motivovaní a mají smysl pro povinnost,“ uvádí.

Ozývají se ale i hlasy, které odmítají tvrzení velitelů o tom, že vinu za územní ztráty nesou nováčci. Podle Viktora Kevljuka, vojenského experta z think-tanku Centrum pro obranné strategie, je výcvik nově odvedených adekvátní. Tvrdí, že velitelé brigád „se snaží hledat vysvětlení taktických chyb“. Mají vhodné nástroje k ovlivnění nálady. „Pokud všechny tyto procesy v brigádě fungují, žádné větší problémy nevzniknou. Pokud tyto mechanismy selžou, čteme o tom negativním na sociálních sítích,“ říká. A v napjaté bojové situaci, jaká vládne u Pokrovsku, „rozhodují včas udělená taktická rozhodnutí velitelů,“ dodává Kevljuk.

Český premiér Petr Fiala

Fiala: Ukrajina dostává desítky tisíc kusů munice měsíčně

Ukrajina dostává desítky tisíc kusů munice měsíčně. Dohromady jí od ruské invaze v únoru 2022 Česká republika skrze vlastní muniční iniciativu i další projekty dodala dva miliony kusů velkorážové a 22 milionů kusů středorážové munice. Při zahájení porady českých velvyslanců v zahraničí to v Černínském paláci řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Přečíst článek

Panika a zmatek

V některých případech vyděšení vojáci utekli z boje. „Tento strach vyvolává paniku a zmatek,“ říká velitel praporu ve 47. brigádě. Případ vesnice Prohres, kterou Rusové dobyli minulý měsíc, je posledním z příkladů, kdy vinu za územní ztráty nesou nováčci. Jednotky ze 31. brigády se stáhly ve špatně koordinované vřavě a do bitvy musela nastoupit 47. brigáda a pokusit se frontovou linii stabilizovat. Podobný scénář se odehrál v květnu ve vsi Očeretyne.

Pro výcvik nových vojáků se toho nedělá dost, říká už výše zmíněný velitel praporu. „Nemají ani tu nejnižší úroveň výcviku potřebnou pro naše bojové akce,“ tvrdí. Tito muži nemají „v ruce“ skládání pušek a střelbu z nich. Nenaučili se, jak v malých skupinách koordinovat bojové úkoly a neumí používat ani jednoduché taktiky. „Z velitelského místa bych chtěl dávat rozkazy malým skupinám pěchoty, ale nejsem si jistý, zda jsou schopny je provést, protože jim chybí koordinace a neumí komunikovat,“ popisuje. „Někdy mám chuť se zastřelit,“ dodává.

Další výzvou pro ukrajinské obránce je nová taktika Rusů, kteří nasazují vlny malých jednotek pěchoty čítající dva až čtyři muže. To mate operátory ukrajinských dronů, pro které je náročné na ně zacílit, říká jeden z nich, kterému se přezdívá Groot. „To je jedna z příčin ruského úspěchu u Pokrovsku,“ uvádí s tím, že je těžší ruské vojáky objevit. „Jakmile se pěchota dostane pod úroveň stromů, je opravdu těžké je odtamtud s nasazením dronů dostat, a proto jsme tolik závislí na naší pěchotě,“ vysvětluje.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme