Pšenice či kukuřice z Ukrajiny bude mít zákaz v EU na dalších pět měsíců
Polské ministerstvo zemědělství dostalo od Evropské komise (EK) návrh týkající se prodloužení zákazu dovozu některých zemědělských produktů z Ukrajiny do Polska, na Slovensko, do Maďarska, Rumunska a do Bulharska. Na Twitteru to napsal šéf polského resortu zemědělství Robert Telus. Zákaz se týká ukrajinské kukuřice, pšenice, řepky a slunečnicových semen.
Dosavadní zákaz platí od 2. května a nahradil jednostranná omezení zavedená zeměmi sousedícími s Ukrajinou. Brusel ho navrhuje prodloužit do 15. září, uvedl Telus.
Rusko souhlasilo s prodloužením dohody o přepravě zemědělských komodit z ukrajinských přístavů přes Černé moře, jejíž platnost měla skončit ve čtvrtek. Oznámil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle něj se úmluva prodlužuje o dva měsíce. Před tím byla prodloužena dvakrát o 60 dnů.Dobrá zpráva pro hladovějící svět. Rusko souhlasí s vývozem ukrajinského obilí
Money
"Od Evropské komise jsme dostali návrh nového nařízení ohledně zákazu dovozu čtyř produktů do pěti zemí (hraničících s Ukrajinou)," napsal Telus. "Je to návrh, ale doufám, že začne platit od zítřka (od úterý - pozn. ČTK)," dodal polský ministr zemědělství.
[[Twitter status: https://twitter.com/RobertTelus/status/1665630326087983107?s=20]]
Původní zákaz zavedený Evropskou komisí měl skončit dnes. Nevztahuje se na převoz ukrajinských zemědělských výrobků přes území těchto pěti zemí. Polská agentura PAP už dříve uvedla, že tyto státy si přejí, aby Brusel platnost omezení prodloužil až do konce letošního roku.
Důsledek ruské blokády ukrajinských přístavů
Restrikce na dovoz ukrajinské pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen si Polsko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko a Rumunsko dohodly s EK v souvislosti s tím, že sedmadvacítka loni krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu liberalizovala podmínky dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny.
Kontroly českých dozorových úřadů u obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek. Není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko nebo Slovensko, uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Všechny vzorky obilí a masa z Ukrajiny u kontrolorů prošly. Není důvod dovozy omezit, trvá na svém Nekula
Politika
Napadené zemi chtěla usnadnit vývoz těchto komodit, když Rusko zablokovalo přístavy v Černém moři. Zemědělci například v Polsku nicméně upozorňovali, že místo aby zboží putovalo do zemí v Africe či na Blízkém východě, jak podle původních představ mělo, končilo na polském trhu a polské výrobky mu nebyly schopny cenově konkurovat.
Součástí dohody pětice zemí s Evropskou komisí bylo i to, že se zruší jednostranná omezení, která na dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny jednotlivé státy zavedly.
Čeští zemědělci mají na skladech nadbytek obilí, důvodem je dovoz pšenice z Ukrajiny. Z průzkumu Zemědělského svazu ČR vyplývá, že v Česku je aktuálně uskladněno 2,6 milionu tun obilí, meziročně o 40 procent více. Od podzimu minulého roku se v Česku prakticky zastavily obchody s pšenicí, upozornil svaz. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že do zemí EU se z Ukrajiny od února loňského roku dovezlo meziročně desetkrát více pšenice, než je běžné. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula už v pondělí uvedl, že zákaz dovozu - jako Slovensko, Polsko a Maďarsko - nechystá.Naše obilí budeme muset pálit, varuje svaz zemědělců před dovozem z Ukrajiny
Trhy