Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Putin: Ať si Ukrajina zvolí nástupce Zelenského. Do té doby zaveďme přechodnou správu pod záštitou OSN

Vladimir Putin
Profimedia
 ČTK

Ruský prezident s návrhem přichází v době, kdy se Spojené státy snaží válečný konflikt ukončit. Zástupci USA o možné cestě k míru vyjednávají samostatně s Ukrajinci a s Rusy.

Ruský prezident Vladimir Putin hovoří o možnosti zavedení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou OSN, která by umožnila uspořádání „demokratických“ prezidentských voleb v zemi a následné vyjednání mírové dohody mezi Kyjevem a Moskvou. Podle agentury AFP šéf Kremlu také řekl, že ruská armáda ve válce na Ukrajině má iniciativu podél celé frontové linie a může ukrajinská vojska rozdrtit.

Mohli bychom samozřejmě diskutovat se Spojenými státy, dokonce i s evropskými zeměmi, a samozřejmě s našimi partnery a přáteli, pod záštitou OSN, o možnosti zřízení přechodné správy na Ukrajině,“ prohlásil Putin během návštěvy Murmansku. „Toto by se mohlo dít s cílem uspořádat (na Ukrajině) demokratické volby a zajistit schopnou vládu, která má podporu lidí, a pak zahájit jednání o mírové dohodě,“ uvedl.

Rusko na Putinův rozkaz Ukrajinu v rozporu s mezinárodním právem vojensky napadlo v únoru 2022 a tvrdí, že cílem takzvané speciální vojenské operace je sousední zemi „denacifikovat a demilitarizovat“.

Sami mají pochopit, co se děje

„Naše vojska mají strategickou iniciativu podél celé linie dotyku a já jsem nedávno řekl, že je rozdrtíme,“ řekl Putin. Podle AFP v projevu k námořníkům z jaderné ponorky Archangelsk také dodal, že „Ukrajinci by sami měli pochopit, co se děje“.

„Postupně, ne tak rychle, jak by si někteří přáli, ale přesto vytrvale a sebevědomě směřujeme k dosažení všech cílů vyhlášených na začátku této operace,“ řekl Putin.

Invazní vojska podle analytiků za cenu obrovských lidských ztrát postupují na východě Ukrajiny, špatná bezpečnostní situace je ale i na severovýchodě napadené země.

Ústava prezidentské volby za války neumožňuje

Putin zopakoval své tvrzení, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nemá legitimitu, a prohlásil, že nelegitimní jsou i další ukrajinské orgány, píše web stanice BBC. Ruský vůdce, který se v nejvyšších mocenských pozicích v Rusku drží už čtvrt století, již dříve žádal, aby se v sousední zemi konaly prezidentské volby. Ukrajinská ústava to však v době válečného stavu neumožňuje.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu v reakci na Putinovy výroky podle agentury Reuters uvedl, že vládu na Ukrajině určuje její ústava a občané země.

Agentura Reuters poznamenala, že Putin s tímto návrhem přišel v době, kdy se Spojené státy snaží konflikt ukončit. Zástupci USA o možné cestě k míru vyjednávají samostatně s Ukrajinci a s Rusy. Podle Putina postup nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který s ruským vůdcem obnovil přímé kontakty, nasvědčuje tomu, že mír skutečně chce. Naopak ukrajinské a evropské lídry obvinil, že se snaží vyjednávání o příměří protahovat a že ve skutečnosti o zastavení bojů vážně neuvažují.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Moskvě se daří ovlivňovat některé členy Bílého domu

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který vyjádřil přesvědčení, že Moskvě se daří prostřednictvím informací ovlivňovat některé lidi v týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se vrátil do Bílého domu letos v lednu.

Přečíst článek

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov

Kreml označil Evropu za válečnou stranu

Rusko obvinilo Evropu z militarizace a označilo ji za válečnou stranu. Podle státní agentury TASS se takto vyjádřil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který dále prohlásil, že takový přístup Evropy je v kontrastu s postojem prezidentů Ruska a Spojených států Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Rusko už více než tři roky vede válku proti sousední Ukrajině.

Přečíst článek

Související

Evropa se probouzí

Stanislav Šulc: Tři roky války. Sedm lekcí, které jsme zatím pořád nepochopili

Přečíst článek
Doporučujeme