Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Putin: Pomůžu vám. Obilí uvolním, slíbil africkým státům

Ruský prezident Vladimir Putin
ČTK/AP
 ČTK

Africké země jsou oběťmi současné potravinové krize vyvolané válkou na Ukrajině, řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi předseda Africké unie Macky Sall, který v pátek navštívil ruské Soči.

Reklama

Putin podle vyjádření senegalského prezidenta dal najevo ochotu „usnadnit“ export ukrajinského obilí.

Šéf Kremlu zároveň podle agentury TASS znovu odmítl, že by Rusko mělo současnou krizi na svědomí. Ruská Černomořská flotila ale podle ukrajinských a západních zdrojů blokuje ukrajinské přístavy, přes něž se před válkou většina obilí vyvážela.

„Přijel jsem za vámi, abych vás upozornil, že naše země, přestože jsou daleko od (válečného) dramatu, jsou oběťmi ekonomické krize,“ řekl Putinovi senegalský prezident, který nyní stojí v čele Africké unie.

Situace, kdy rostou ceny obilí nebo stolních olejů, tvrdě dopadá na africké státy. Ty v letech 2018 až 2020 dovážely 44 procent obilí z Ruska a Ukrajiny, vyplývá z dat OSN.

Reklama

Pšenice, ilustrační foto

OSN: Ceny potravin se kvůli ruské invazi dál drží blízko rekordu

Světové náklady na potraviny podle předběžných odhadů OSN klesly v květnu oproti předchozímu měsíci o 0,6 procenta, zůstávají ale stále blízko svému březnovému rekordu. Hlavním důvodem je ruská invaze na Ukrajinu, která zásadně omezila export obilí z Ukrajiny, která je jedním z největších světových producentů, uvedla agentura Bloomberg. 

Přečíst článek

Putin v pátek ale předsedu AU podle jeho slov ubezpečil, že Rusko je připraveno krizi řešit. ¨

„Prezident Putin nám dal najevo ochotu usnadnit vývoz ukrajinských obilovin,“ uvedl Sall na twitteru. „Rusko je také připraveno zajistit export ruského obilí a ruských hnojiv. Vyzývám všechny partnery, aby zrušili sankce na obilí a hnojiva,“ doplnil Sall, který se vydal do Soči společně s prezidentem komise Africké unie, Moussou Fakim Mahamatem.

Moskva z nedostatku obilí viní Kyjev

Moskva z přerušení vývozu ukrajinského obilí viní Kyjev a Západ. Tvrdí, že ukrajinští vojáci zaminovali ukrajinské přístavy a že západní země způsobily krizi uvalením protiruských a protiběloruských sankcí. Tuto pozici dnes znovu zopakoval Putin.

„Západní země po zahájení speciální vojenské operace na Ukrajině podnikly kroky, které vyostřily situaci s hnojivy a potravinami,“ řekl. Tvrzení, že Rusko brání vývozu obilí z ukrajinských přístavů, označil za lež.

Závod proti zdražování potravin začíná na rezavých sovětských železničních tratích.

Závod proti zdražování potravin začíná na rezavých sovětských železnicích

Rusko jako součást své invaze na Ukrajinu blokuje tamní přístavy. Dostat obilí z Ukrajiny – která jej každý rok vyváží více než celá EU dohromady – je kritickou misí, která nutí vlády a společnosti prohledávat mapy a hledat nové trasy, hlavně ty železniční. Jen tak je možné zastavit razantní zvyšování cen obilí ve světě, kvůli kterému hrozí další zvýšení míry hladu ve světě, napsala agentura Bloomberg. 

Přečíst článek

Ruský prezident zároveň prohlásil, že Rusko je připraveno zabezpečit vývoz ukrajinského obilí přes přístavy, nad nimiž získalo během války na Ukrajině kontrolu, například přes Berďansk na pobřeží Azovského moře. Obilí by se podle něj mohlo vyvážet také například přes Bělorusko, ale v takovém případě by bylo zapotřebí zrušit sankce uvalené na Minsk.

Putin také uvedl, že Rusko může v nadcházející sezoně (od začátku června letošního roku do konce června příštího roku) zvýšit export obilí až na 50 milionů tun. Do konce nynější sezony podle něj Rusko vyveze dohromady 37 milionů tun.

Kurz koruny vůči euru

Dalibor Martínek: Čekáte na silnější korunu? Marně. ECB už nabíjí svůj kanón

Blíží se léto a Češi přemýšlejí, kdy nejlépe nakoupit cizí měny, euro. Posílí ještě koruna k euru, nebo naopak oslabí? Máme nakoupit eura nebo kuny teď, nebo ještě počkat? Těžké otázky.

Přečíst článek

Kombajn, ilustrační foto

Jídlo jako zbraň. Rusko blokuje vývoz pšenice z Ukrajiny a samo na obilí vydělává miliardy

Alespoň na jedné frontě, té potravinářské, si může Rusko připadat jako vítěz. V rámci invaze na Ukrajinu zablokoval Kreml ukrajinské přístavy, a tím i značnou část vývozu ukrajinského obilí do světa. Rusko tak nyní vesele prodává své obilí v zahraničí za vyšší ceny, a jen za dobu invaze vydělalo téměř dvě miliardy dolarů navíc, uvedl server Bloomberg.

Přečíst článek

Reklama

Související

Pšenice, ilustrační foto

Rusové obešli sankce, zaplavují světový trh pšenicí a přemýšlí, jak zvýšit její cenu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme