Putin přitvrzuje. Přeruší dodávku některých komodit
Ruský prezident Vladimir Putin vydal příkaz, kterým hodlá přerušit dodávku určitého typu zboží a surovin na Západ. Čeho se ruské sankce budou týkat konkrétně, jasné není. Nyní o tom bude jednat ruská vláda. Výsledek by měl Kreml oznámit do dvou dní, upozorňuje agentura Bloomberg.
Rusko je hlavním exportérem ropy, zemního plynu, obilí a drahých kovů. Ceny těchto komodit od začátku ruské invaze na Ukrajinu zaznamenaly strmý nárůst ceny.
Například cena niklu, který je zásadní pro výrobu například baterií pro elektrovozy, za uplynulé dny vystoupala z 25 tisíc dolarů na více než 100 tisíc dolarů za tunu. Rusko-ukrajinská válka vyhnala nahoru i ceny pšenice, která se v na začátku týdne ocitla na 14letém maximu.
Kromě toho, že Rusko i Ukrajina patří mezi největší zemědělské exportéry, je produkce evropských potravin ve velké míře závislá na ruském potaši a fosfátu – klíčových surovinách pro výrobu hnojiv. Produkce evropských potravin je ze čtvrtiny závislá na surovinách z Ruska.
Kromě zákazu vývozu rublu a výhružkou o přerušení dodávky plynu do Evropy plynovodem Nordstream 1 byly ruské odvetné sankce spíš jen vágní, píše Bloomberg.
„Otázkou není, zda se svět zažije potravinou krizi, ale to, jak velká bude,“ popisuje pro BBC ředitel jedné z největších světových společností na výrobu hnojiv dopady ruské invaze na Ukrajinu.Rusové chtějí omezit vývoz hnojiv. Evropu zasáhne potravinová krize
Money
Naopak Západ v sankcích proti Rusku stále přitvrzuje. Spojené státy a Velká Británie zakázaly dovoz ruské ropy, i když EU zůstává v této otázce rozpolcena. Je mnohem víc závislá na dovozu paliv.
Cena benzinu i nafty v ČR je aktuálně nejvyšší v historii. Prudké zdražování tím rozhodně nekončí, benzín může vyletět až k 50 korunám za litr, omezí-li Rusko dodávky ropy či plynu.
Ruská ekonomika je nyní zásadně zasažena kvůli americkým a evropským sankcím vůči své centrální bance. Mnoho západní společností také opustilo ruský trh a přerušilo kontakt s ruskými dodavateli.
Evropská komise (EK) plánuje v letošním roce snížit závislost Evropské unie na ruském plynu o dvě třetiny a ukončit závislost na ruských dodávkách plynu „mnohem dříve než v roce 2030”. Dosáhnout toho chce rychlejším přechodem na alternativní dodávky a čistou energii. Za realizaci těchto plánů budou z velké části zodpovědné vlády jednotlivých států. Vyplývá to z prohlášení EK.Plyn z USA a Kataru, vodík i biometan. Tak hodlá Evropa ještě letos snížit dovoz ruského plynu o třetinu
Politika
Americká ratingová agentura Fitch v úterý snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o dalších šest stupňů, protože v důsledku mezinárodních sankcí považuje neschopnost země splácet své závazky za bezprostřední hrozbu. Ještě horší, než se čekalo. Schopnost Ruska splácet dluhy je mizivá
Politika