Putinovým cílem je zničit jakýkoliv demokratický systém, varuje ukrajinská tajná služba
V případě, že Putinův režim uspěje ve válce na Ukrajině, nezastaví se a bude otázkou času, kdo se stane jeho dalším cílem, varoval představitel ukrajinské tajné služby SBU na sněmovní konferenci Sovětská a ruská subverzní činnost proti Evropě. Řekl, že boj proti ruské agresi není pouze na bitevním poli, ale i v rovině informační války, manipulace a subverzních operací. Jméno zástupce tajné služby nebylo na konferenci uvedeno.
Podle představitele SBU je Rusko mistrem v zneužívání slabin demokracií, kde manipulací ovlivňuje veřejné mínění a destabilizuje politické systémy. Poukázal na to, že ruské tajné služby využívají aktivisty, politiky, novináře i církevní hodnostáře k šíření dezinformací. „Hrají si na demokracii a přátelství, zatímco jejich skutečným cílem je zničit nejen Ukrajinu, ale ohrozit jakýkoli demokratický stát,“ uvedl.
Ruská propaganda na okupovaných územích pokračuje v inscenování „demokratických“ procesů, zatímco se tam odehrávají válečné zločiny a perzekuce civilistů. „Tyto mimikry neznají hranic a jejich cílem je vyvolávat nestabilitu napříč světem,“ řekl zástupce SBU.
Součástky ze Západu v raketách
„Ruský útok bude pokračovat, dokud bude mít Kreml zdroje a finance,“ zdůraznil zástupce SBU. Klíčem k zastavení války jsou podle něj sankce, které by měly Kremlu znemožnit přístup k technologickým a finančním prostředkům. V raketách, které zasahují ukrajinská města, se stále nacházejí součástky západní výroby, uvedl. „Každý, kdo je prodal, si namastil kapsu na životě Ukrajinců,“ řekl.
Důležitou součástí obrany je podle ukrajinské bezpečnostní služby také výměna informací mezi tajnými službami demokratických zemí. Spolupráci na vládní i expertní úrovni považuje za rozhodující k identifikaci a neutralizaci ruských operací.
Představitel SBU varoval, že Rusko sází na oslabení jednoty demokratického světa, podněcování vnitřních konfliktů a ovlivňování voleb. Kreml se snaží šířit poraženecké nálady a zpochybňovat důvěru občanů ve vlády demokratických zemí. To vše doprovází akce k odvrácení pozornosti a teroristické útoky s cílem destabilizace společnosti.
„Dokud budeme Ukrajinu podporovat zbraněmi a sankcemi, Kreml nebude moci spoléhat na naši slabost,“ řekl. Zároveň upozornil na riziko sblížení Ruska s dalšími autoritářskými režimy, jako jsou Čína, Írán a KLDR.
Z letošní vrcholné klimatické konference OSN COP29 se stala hotová fraška. Nejde jen o to, že ji ignoruje celá řada hlav států. Hostitel dvoutýdenního summitu, Ázerbájdžán, totiž přímo popírá smysl konání takového setkání, když v jeho rámci dojednává pokoutný obchod s Ruskem ohledně pokračování dodávek ruského plynu do EU i v příštím roce. To už totiž Ukrajina nebude umožňovat přepravu ruského plynu přes své území.Rusko si na klimatické konferenci dojednává, jak bude svůj plyn dál prodávat do EU s visačkou „ázerbájdžánský“
Politika
Prezidenti USA Joe Biden a Číny Si Ťin-pching se shodli na tom, že rozhodnutí ohledně použití jaderných zbraní by měli dělat lidé a ne umělá inteligence (AI). Po jejich schůzce na okraj na okraj summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) v Limě o tom informoval Bílý dům. Agentura Reuters píše, že jde o první takové vyjádření Spojených států a Číny, tedy zemí, které jsou jadernými mocnostmi.Biden a Si v mimořádné shodě: Umělou inteligenci za sebe střílet jaderné zbraně nenecháme
Politika