Asad patrně zahynul při pádu letadla, když prchal z Damašku před rebely
Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové už vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. "Tyran Bašár Asad uprchnul," oznámili povstalci na síti Telegram. "Prohlašujeme město Damašek za svobodné," dodali. Lidé v Damašku a v dalších syrských městech podle médií oslavují pád režimu. Je velmi pravděpodobné, že Asad mohl zahynout při pádu letadla, kterým patrně prchal do Libanonu, sdělily Reuters dva syrské zdroje. Smrt syrského diktátora zatím není potvrzena.
Politická změna nastala jen několik hodin poté, co povstalci vstoupili do Damašku. Povstalci uvedli, že se nechystají mstít a že naopak chtějí otevřít novou kapitolu svobodné Sýrie, která se stane místem mírového soužití všech. Dodali, že temná kapitola historie země skončila.
Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země. Asad podle médií opustil Damašek a zřejmě i Sýrii. Není jasné, kam se uchýlil.
Pád režimu Bašára Asada v Sýrii neznamená pro Evropu nic dobrého, míní europoslankyně ODS Veronika Vrecionová. Dá se podle ní jen těžko odhadovat, zda v zemi nevypukne další občanská válka, což by znamenalo další výraznou uprchlickou vlnu do Evropy. Předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer (nez.) varuje, že pokud s nadcházející zimou nenastane solidarita se Sýrií, může se zvednout tak velká vlna uprchlíků, která nebude mít srovnání s těmi minulými. Asadův pád však označil za historický okamžik.Politici varují: Pád syrského režimu může vést k uprchlické vlně
Politika
Rychlá imploze, nejistá budoucnost
Premiér Džalálí podle zpravodajské televize Al-Džazíra nabídl spolupráci opozici, kterou ocenil za to, že se slíbila nemstít. „Podávám ruku opozici, která podává svou a která ujistila, že neublíží nikomu, kdo patří do této země,“ řekl. Uvedl také, že nemá v plánu opustit svůj domov a že chce zajistit funkčnost institucí. Dodal, že je připraven k jakékoli proceduře poklidného předání moci.
Vůdce povstaleckého islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Abú Muhammad Džúlání prohlásil, že žádné opoziční uskupení v Damašku nesmí převzít kontrolu nad veřejnými institucemi, které až do oficiálního předání zůstávají pod kontrolou Džalálího.
Dění v Sýrii po několika letech prakticky zamrzlého syrského konfliktu nabralo v posledních dnech rychlý spád. Povstalci pod vedením islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) před týdnem ve středu zahájili na severu země úspěšnou ofenzivu, při které rychle dobyli města Halab (Aleppo), Hamá a v noci na dnešek i Homs či Kusajr, odkud se stáhlo libanonské a proíránské militantní hnutí Hizballáh podporující Asada. Řadu míst vládní vojsko vyklidilo prakticky bez boje.
Oslavy v ulicích a otevřená věznice
Média během soboty informovala, že rebelové jsou na předměstí hlavního města, a v noci na dnešek přišly zprávy z damašského letiště o tom, že se z něj stáhly vládní síly. Na internetu podle deníku The Guardian kolují videa, na kterých se vojáci na ulicích v Damašku zbavují uniforem.
Spolu s osvobozením Damašku oznámili rebelové otevření bran věznice v Sidnáji na damašském předměstí, které bylo dějištěm režimních represí a hromadných poprav.
Kde je Asad?
O Asadově osudu nejsou k dispozici spolehlivé informace. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že opustil Sýrii. Média předtím tvrdila, že odletěl z Damašku. Al-Džazíra upozornila na poslední let z metropole. Podle webu Flightradar24 odstartoval z letiště transportní letoun Iljušin Il-76, který nejprve zamířil na východ a poté na sever k Homsu, kde začal klesat. Ve výšce 1625 stop (495 metrů) zmizel z obrazovky radaru. Zvláštní letový profil vyvolává mimo jiné na síti X otázky, zda na palubě nebyl právě Asad. Náhlé zmizení z radaru rovněž vede ke spekulacím, co se se strojem stalo. Diskutující na X nevylučují zřícení, případně sestřelení.
Ruské ministerstvo zahraničí v nedlěi po poledním uvedlo, že Asad opustil Sýrii poté, co nařídil poklidné předání moci. Kde se nachází, ale Moskva nesdělila, píše Reuters.
Turecko hodlá v blízké době pozvat syrského prezidenta Bašára Asada k možným rozhovorům o narovnání vztahů mezi sousedními zeměmi. Podle tureckých médií to dnes řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vztahy mezi Sýrií a Tureckem byly prakticky zpřetrhány po vypuknutí syrské občanské války v roce 2011, v níž Ankara podporovala povstalce usilující o svržení Asada.Erdogan chce napravit vztahy se Sýrií. Do země pozve Asada
Politika
Bašár Asad zemi vládl jako prezident od roku 2000, kdy nahradil svého zemřelého otce Hafíze Asada. Ten funkci hlavy státu zastával od roku 1971. Asadova Socialistická strana arabské obrody (Baas) byla u moci od převratu v roce 1963.
Trump i Fiala: Sázka na Rusko Asadovi nevyšla
Syrský prezident Bašár Asad utekl ze své země, protože Rusko nemělo zájem ho dále chránit, je přesvědčen zvolený americký prezident Donald Trump. Rusko podle něj zájem o Sýrii ztratilo kvůli válce na Ukrajině. Trump to napsal na své sociální síti Truth Social v reakci na to, že syrští povstalci dobyli Damašek. "O Sýrii ztratili veškerý zájem kvůli Ukrajině, kde leží téměř 600 tisíc ruských vojáků zraněných nebo mrtvých ve válce, která nikdy neměla začít a která by mohla trvat věčně," uvedl Trump, podle něhož jsou nyní Rusko i Írán oslabené země. Oba státy patřily k nejbližším spojencům syrského režimu.
Je zřejmé, že sázka na Rusko syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi nakonec nevyšla, přidal svůj názor prostřednictvím mluvčího vlády Jakuba Tomka ke svržení režimu v Sýrii premiér Petr Fiala (ODS). Zemi popřál stabilitu a svobodu, nikoliv chaos či vládu teroristů. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) sdělil, že bezprostřední riziko kvůli situaci v Sýrii Česku nehrozí.
Německý kancléř Olaf Scholz věří, že se podaří vyvinout společnou strategii se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem pro dosažení míru na Ukrajině. Šéf německé vlády to podle agentury DPA řekl médiím ze skupiny Funke.Scholz: S Trumpem najdeme strategii pro dosažení míru na Ukrajině
Politika
Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen vyzval všechny Syřany, aby při obnově společnosti dali přednost dialogu, jednotě a respektu k lidským právům, informuje agentura Reuters. Čína zase podle agentury AFP doufá, že Sýrie se co nejdříve vrátí ke stabilitě. Pád režimu diktátora Bašára Asada uvítaly Francie či Německo.
Německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron přivítali pád syrského režimu prezidenta Bašára Asada. Zároveň vyzvali Sýrii k jednotě a k politickému řešení současné situace. "Barbarský stát padl. Konečně," napsal Macron na síti X. Ocenil rovněž odvahu a trpělivost syrského lidu. "V tomto okamžiku nejistoty jim přeji mír, svobodu a jednotu," uvedl. Dodal, že Francie bude nadále usilovat o bezpečnost všech na Blízkém východě.