Němci sáhli Rusům na Rosněfť. Teď čelí arbitráži
Ruská ropná společnost Rosněfť podala žalobu na německou vládu kvůli jejímu rozhodnutí z minulého měsíce převzít kontrolu nad aktivy firmy ve spolkové zemi, píše agentura Bloomberg.
Vládní koalice kancléře Olafa Scholze krok zdůvodnila tím, že je nutné ochránit dodávky energie a zajistit budoucnost rafinérie ve Schwedtu (na snímku) u polských hranic, která zásobuje palivem Berlín a velkou část východního Německa, uvedl Bloomberg.
Méně než tři miliony barelů ropy denně vyvezlo v posledních dvou týdnech Rusko do Evropy námořní cestou. Je to zhruba polovina toho, co před únorovým začátkem ruské invaze na Ukrajinu. A s blížícím se unijním zákazem námořního dovozu ropy z Ruska od začátku prosince bude zájem dál klesat, uvedla agentura Bloomberg.Evropa se zbavuje závislosti na ruské ropě, dovoz je poloviční než před invazí
Money
Rosněfť, která se do zestátnění podílela na zpracovatelské kapacitě ropy v Německu asi 12 procenty, což z ní činilo jednu z největších rafinerských společností v zemi, podala stížnost k německému Spolkovému správnímu soudu v Lipsku. Podání potvrdila mluvčí soudu.
Rosněfť: Zákon je protiústavní
Rosněfť tvrdí, že nebyly splněny požadavky pro nařízení nucené správy stanovené v německém zákoně o energetické bezpečnosti a že plně dostála svým dodavatelským povinnostem. V podání k soudu se také píše, že zákon je protiústavní.
„Rosněfť vždy plnila svůj závazek v Německu a stávající smlouvy v dobré víře a bez politického vlivu, navzdory konfliktu na Ukrajině,“ uvedla firma podle Bloombergu v prohlášení zveřejněném na linkedinovém profilu společnosti Malmendier, právního zástupce Rosněfti.
Německo musí být připraveno na to, že Rusko by mohlo po dodávkách plynu zastavit také dodávky ropy. Vyplývá to podle agentury DPA z vyjádření německého kancléře Olafa Scholze.Scholz: Putinovi nejde věřit. Po plynu může zastavit i dodávky ropy
Politika
Německá vláda převzala v polovině září kontrolu nad německou součástí ruského dovozce ropy Rosněfť a nad jeho dceřinou společností RN Refining & Marketing. Spolkové ministerstvo hospodářství tehdy uvedlo, že svěřenská správa je prozatím omezena na šest měsíců.
Správu vláda svěřila Spolkové agentuře pro sítě, která je v Německu síťovým regulátorem. Agentura převzetím německé části Rosněfti získává kontrolu nad jejími podíly v rafineriích PCK ve Schwedtu, MiRo v Karlsruhe a Bayernoil ve Vohburgu.
Největší ruská ropná společnost Rosněfť v prvním pololetí zvýšila čistý zisk meziročně o 13 procent na 432 miliard rublů (177 miliard korun). Rosněfť se zároveň snaží snižovat náklady a s nimi i dluh, uvedla firma. Tržby vzrostly o 32,5 procenta na 5,17 bilionu rublů (2,1 bilionu korun).Ruská továrna na peníze Rosněfť i přes sankce zvýšila pololetní zisk
Zprávy z firem