Roušky v Česku po dvou letech končí. Zcela zmizí možná už v dubnu
Téměř přesně dva roky po zavedení povinnosti nosit roušky kvůli snaze omezit šíření koronaviru se Česko zřejmě dočká jejich úplného konce. Vláda rozhodla, že od pondělí budou povinné jen v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách, a pokud bude pandemie dál zpomalovat, v dubnu zmizí zcela.
Nošení respirátorů zůstane od pondělí 14. března povinné jen v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Na Twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Na ostatních místech se nebude muset nosit žádná ochrana dýchacích cest, v současné době jsou respirátory povinné ve všech veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a v hromadné dopravě.
[[Twitter status: https://twitter.com/vlvalek/status/1501583387173208070]]
„Bude-li příznivý vývoj pokračovat, v průběhu dubna odložíme respirátory úplně," uvedl ministr. Poděkoval také lidem, kteří dodržovali protiepidemická opatření.
Od pondělí bude dál povinné nosit respirátor v hromadné dopravě, jako jsou vlaky, MHD, autobusy a taxislužby, nutné budou také v kabinách lanovek. Ze zařízení sociálních služeb se budou dál nosit v domovech pro seniory, domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech se zvláštním režimem určených pro osoby s demencemi a v týdenních stacionářích nebo dalších odlehčujících sociálních službách v pobytové formě.
Elektronická evidence tržeb (EET) ke konci letošního roku zřejmě skončí. Počítá s tím návrh ministerstva financí, který dnes schválila vláda.Odstavená EET definitivně končí. Podle vlády má zaniknout ke konci roku
Politika
Z nošení respirátorů na místech, kde budou i po 14. březnu povinné, budou i dál platit výjimky například pro předškolní děti, osoby s poruchou intelektu či mentálních schopností, hospitalizované, klienty pobytových sociálních služeb nebo řidiče veřejné dopravy. Nemusí je nosit také lidé, kteří mají lékařem potvrzeno, že jim to jejich zdravotní stav neumožňuje. Nutné nejsou ani po dobu konzumace jídla.
První případy nákazy novým typem koronaviru se v ČR objevily 1. března 2020, povinnost nosit roušku začala platit téměř před dvěma lety 18. března. Roušky slouží k tomu, aby zabránily mikroorganismům dostat se zevnitř ven, respirátory zvenčí dovnitř, tedy k ochraně dýchacího ústrojí nositele.
Po dvou letech života světové populace s covidovou pandemií vědci získávají stále nová fakta o chování a vlivu koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19. Badatelé z Oxfordské univerzity nyní zjistili, že prodělání covidu může způsobit zmenšení mozku a jeho schopností jako deset let stárnutí. Dokonce i mírný případ COVID-19 může poškodit mozek a zhoršit myšlení, uvedli vědci ve studii publikované v prestižním časopise Nature.Covid dokáže zmenšit mozek stejně jako deset let stárnutí, zjistila studie
Money
Zejména respirátory byly na začátku epidemie vyprodané, obtížně se sháněly i roušky, které si proto lidé šili doma z látek. Povinnost zakrývání nosu a úst byla spolu s vývojem epidemie opakovaně zmírňovaná a znovu zpřísňovaná. Respirátory nejméně třídy účinnosti FFP2 nebo jiné ochrany dýchacích cest stejné účinnosti, například nanoroušky, jsou povinné od 1. března loňského roku.
Kolem 80 procent světové populace by v současnosti mělo být očkováno nebo přijít do styku s virem způsobujícím covid-19, uvádí průzkum citovaný Billem Gatesem. Zvláště varianta omikron zajistila pravděpodobně dostatečnou imunizaci velké části lidí.Miliardář Gates: Díky promoření je víc lidí imunních než díky vakcínám. V budoucnu přijdou další pandemie
Leaders