Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Ruské volby na okupovaných územích jsou neplatné, uvedl Kyjev. Hlasování tam probíhá pod nátlakem

Ruské prezidentské volby jsou na okupovaných územích neplatné, uvedl Kyjev
ČTK
 ČTK

Za nezákonné a neplatné ukrajinské ministerstvo zahraničí označilo pořádání nadcházejících ruských prezidentských voleb v částech Ukrajiny, které okupuje ruská armáda. Mezinárodní spojence Kyjev vyzval, aby výsledky hlasování neuznávali, napsala agentura Reuters.

Reklama

Volby jsou v Rusku naplánovány na 15. až 17. března, v některých okupovaných částech Ukrajiny se ale volební místnosti již otevřely. Agentura AP, která má na místě novináře, uvedla, že lidé tam volí pod nátlakem a podle některých svědectví i pod hrozbou použití zbraně.

O zapojení zabraných ukrajinských území do prezidentských voleb rozhodlo Rusko loni v závěru roku. Hlasování už začalo v Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti, kterých se Moskva částečně zmocnila po invazi na Ukrajinu z února 2022 a poté je prohlásila za součást Ruské federace.

Kyjev i Západ označily referenda o připojení k Rusku, která anexi předcházela, za nezákonná a nadále pokládají tyto regiony za součást Ukrajiny. Moskva také v roce 2014 nelegálně anektovala ukrajinský Krymský poloostrov. Na něm se bude hlasovat od pátku.

Ruský prezident Vladimir Putin

Rusko jde volit. Válečná putinomika funguje překvapivě skvěle

Volby v Rusku vyhraje stávající prezident Vladimir Putin. Reální protikandidáti buďto byli diskvalifikováni, nebo zemřeli za podezřelých okolností. Válka proti Západu Putinovi nahnala další body. A co je pro Putina neméně příznivé – Rusko ekonomicky nadále funguje. Válečná ekonomika totiž přináší pozitivní dopady pro obyvatele. Ale Rusko si zadělává na obří ekonomický problém pro dobu po Putinovi.

Přečíst článek

Reklama

Hlasování je důkazem „pokračujícího zjevného ignorování norem a zásad mezinárodního práva ze strany Moskvy“, uvedla ukrajinská diplomacie. „Stejně nezákonné je nutit miliony ukrajinských občanů, kteří žijí na dočasně okupovaných územích, nebo kteří byli násilně přesunuti na území Ruské federace, aby se zúčastnili takzvaných 'voleb',“ píše se v prohlášení.

Ukrajince žijící na okupovaných územích ministerstvo vyzvalo, aby se voleb neúčastnili. Média ovšem upozorňují, že v těchto oblastech lze očekávat volební podvody. Investigativní server Važnyje istorii dříve napsal, že tamní okupační úřady k volbám oficiálně zaregistrovaly větší počet voličů, než kolik je v těchto regionech podle údajů ruského ministerstva vnitra držitelů ruského pasu.

„Jiná možnost není“

Obyvatele okupovaných oblastí podle AP obcházejí úředníci s urnami, i když byly zřízeny i volební místnosti. Objevují se dokonce zprávy o tom, že někteří lidé byli k hlasování nuceni pod hrozbou použití zbraně. Ukrajinský starosta okupovaného Mariupolu Vadym Bojčenko agentuře popsal, že k bytu jeho souseda dorazila v doprovodu dvou čečenských vojáků s automatickými puškami žena s urnou a dala na srozuměnou, že není jiná možnost než hlasovat.

Šéf slovenské vládní strany SNS a místopředseda parlamentu Andrej Danko

Andrej Danko: Rusko na Ukrajině hájí své zájmy, není agresorem

Rusko není v konfliktu na Ukrajině agresorem, Rusko hájí své zájmy, řekl dnes šéf slovenské vládní strany SNS a místopředseda parlamentu Andrej Danko. Řešením konfliktu na Ukrajině je podle něj vytvoření demilitarizované zóny po vzoru Kypru. Danko také kritizoval rozhodnutí české vlády pozastavit společná jednání se slovenským kabinetem a českého premiéra Petra Fialu také za jeho schůzku s lídrem slovenské opozice.

Přečíst článek

Dalším lidem podle AP okupační úřady vyhrožovaly, že pokud nebudou volit, tak přijdou o sociální výhody či možnost zdravotní péče. Nejméně 24 Ukrajinců, kteří hlasovat odmítli, bylo podle lidskoprávních aktivistů zatčeno.

Někteří obyvatelé Luhanské oblasti na východě Ukrajiny novinářům řekli, že budou volit současného ruského prezidenta Vladimira Putina, protože nevědí, kdo další kandiduje. „Budu volit Putina, protože nikoho dalšího neznám,“ uvedla 30letá zdravotní sestra, jejíž jméno agentura kvůli obavám o její bezpečnost neuvedla. Jiná žena, 20letá studentka novinářům řekla, že Putinovi věří a že další kandidáti pro ni nepřicházejí v úvahu.

Očekává se, že Putin, který je u moci už 24 let, volby v Rusku s přehledem vyhraje. O prezidentské křeslo se kromě něj formálně ucházejí další tři kandidáti, jejichž funkcí je ale podle analytiků pouze vytvořit zdání konkurence.

Reklama

Související

Ruský prezident Vladimir Putin

Více než 30 milionů volebních hlasů pro Putina bylo zfalšovaných, tvrdí ruský opoziční web

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme