Rušno v čele wagnerovců. Po vzpouře zadržely ruské úřady deset velitelů, někteří přišli o funkci
Po vzpouře žoldnéřů z Wagnerovy skupiny proti armádnímu vedení z konce června ruské úřady zadržely a vyslýchaly přes deset vysoce postavených armádních představitelů včetně generála Sergeje Surovikina, uvedl americký list The Wall Street Journal, který se odvolává na nejmenované zdroje. Asi 15 důstojníků podle listu navíc přišlo o funkci.
Po událostech z konce června byli podle listu zadrženi také zástupce Surovikina generálplukovník Andrej Judin nebo zástupce šéfa vojenské rozvědky generálporučík Vladimir Alexejev. Oba byli už propuštěni, ale mají omezený pohyb a jsou pod dohledem.
O Surovikinovi list napsal, že sice není v „detenčním zařízení", ale že prochází opakovanými výslechy a že by mohl být propuštěn, až se ruský prezident Vladimir Putin rozhodne, jak se postaví k důsledkům červnových nepokojů. Surovikin, zástupce velitele invazních vojsk na Ukrajině, naposledy vystoupil na veřejnosti 23. června, když prostřednictvím videonahrávky vyzval žoldnéře, aby svůj protest zastavili.
Generální tajemník OSN António Guterres navrhl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby umožnil prodloužit dohodu o vývozu obilí z ukrajinských přístavů výměnou za nepřímé připojení jedné z ruských bank k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT. S odvoláním na nejmenované zdroje to uvedla agentura Reuters. Zaslání dopisu, který by posunul jednání o dohodě, později novinářům potvrdil Guterresův mluvčí. Detaily ale neuvedl. Putin podle agentury TASS uvedl, že dopis zatím neviděl.Šéf OSN nabízí ústupek Putinovi výměnou za prodloužení obilné dohody
Politika
Jeden ze zdrojů amerického deníku už dříve uvedl, že Surovikin o vzpouře žoldnéřů dopředu věděl, ale nezapojil se do ní. Ruský list The Moscow Times dříve s odvoláním na dva anonymní zdroje blízké ministerstvu obrany napsal, že Surovikin si údajně během vzpoury žoldnéřů proti ruské armádě „vybral špatnou stranu".
Surovikin od loňského října do letošního ledna velel ruským invazním vojskům na Ukrajině, pak ho na tomto postu nahradil náčelník generálního štábu Gerasimov. V minulosti se také účastnil druhé rusko-čečenské války, konfliktu v Tádžikistánu a velel ruským vojskům v Sýrii.