Scholz dorazil do Kyjeva, oznámil pomoc za 650 milionů eur
Německý kancléř Olaf Scholz po téměř dvou a půl letech přijel na návštěvu Kyjeva, kde jedná s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Ukrajině, která se přes dva a tři čtvrtě roku brání ruské vojenské agresi, Německo podle kancléře ještě v prosinci poskytne vojenskou techniku za 650 milionů eur (16,4 miliardy korun). Do Kyjeva se kancléř vydal v době, kdy Rusko denně hlásí územní zisky na východě Ukrajiny a kdy panuje nejistota ohledně další vojenské pomoci ze strany Spojených států vzhledem k blížícímu se návratu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu.
[[Twitter status: https://twitter.com/Bundeskanzler/status/1863476911332045034]]
„Chci tady na místě dát jasně najevo, že Německo zůstane nejsilnějším podporovatelem Ukrajiny v Evropě,“ řekl Scholz. „Ukrajina se může na Německo spolehnout,“ dodal.
Scholz se Zelenským navštívili v nemocnici vojáky zraněné v bojích, informovala agentura DPA. Na náměstí Nezávislosti (Majdanu) uctili památku vojáků padlých při obraně vlasti. Další program z bezpečnostních důvodů zveřejněn nebyl.
Vybavení za desítky miliard eur
Německo je po Spojených státech nejdůležitějším dodavatelem zbraní pro Ukrajinu. Od začátku ruské invaze z února 2022 Německo podle údajů spolkové vlády poslalo nebo slíbilo Ukrajině zbraně a vojenské vybavení v hodnotě kolem 28 miliard eur. Do této částky je započítaný i nový balík pomoci.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump hodlá zavést clo ve výši 100 procent na dovoz ze zemí, které by zamýšlely snižovat své využití dolaru. O takzvané dedolarizaci diskutují hlavně některé země uskupení BRICS, zvláště Rusko.Trump udeřil na Putina. Hrozí mu stoprocentním clem kvůli nezájmu o dolar
Politika
„Německo letos dělá více než Británie a Francie dohromady. A dalo by se k tomu přidat ještě pár dalších zemí,“ řekl Scholz k objemu německé pomoci Kyjevu.
Německo čekají v únoru předčasné parlamentní volby, jejich favoritem je podle průzkumů opoziční konzervativní CDU/CSU. Dnešní Scholzova návštěva se tedy koná v době volební kampaně v největší a ekonomicky nejsilnější zemi EU.
Ukrajina dlouhodobě na německou vládu naléhá, aby jí poskytla střely s dlouhým doletem Taurus. Scholz to ale odmítá s tím, že chce zabránit zatažení Německa a NATO do války. Berlín na rozdíl od jiných spojenců Kyjeva nepovolil Ukrajině používat německé zbraně k úderům v hloubi ruského území, smí je nasazovat jen v příhraničí.
Obchodní výměna mezi Ruskem a Českem je na bodu mrazu. Přesto český export roste, meziročně nyní o pět procent. České firmy našly kanály, kterými se dostat na nové trhy, mimo Evropskou unii, a vyžehlit tak ztrátu ruského trhu. „Otevřeli jsme novou kancelář v San Franciscu, Silicon Valley,“ říká Radomil Doležal, šéf státní agentury CzechTrade, která podporuje české exportéry. Jeho agentura nabízí českým firmám právní, technickou i legislativní podporu, aby snáze pronikaly na zahraniční trhy. Další vycházející hvězdou je podle něj Indie. Nové Silicon Valley se jmenuje Bengalure.Rusko kleslo z devadesáti miliard korun na nulu, říká šéf CzechTrade Doležal
Leaders
Agentura DPA uvádí, že ukrajinské vedení podráždilo také diplomatické úsilí kancléře Scholze, který v polovině listopadu po téměř dvou letech telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Zelenského tak otevřel pověstnou Pandořinu skříňku.
„Neřekl bych, že od této návštěvy něco očekáváme. Německo pokračuje ve své linii bezpodmínečné podpory Ukrajiny,“ uvedl k Scholzově cestě do Kyjeva mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Scholz přijel do Kyjeva v době, kdy ruská armáda na východě Ukrajiny za poslední dva měsíce postupovala nejrychleji od března 2022. Zároveň panuje nejistota ohledně další americké pomoci vzhledem k blížícímu se nástupu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu.