Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Scholz vyráží do boje za záchranu své vlády

Německý kancléř Olaf Scholz
ČTK
 ČTK

Německý kancléř Olaf Scholz se tento týden pokusí na sérii schůzek s koaličními partnery zachránit svou vládu. Koalice sociálních demokratů (SPD), zelených a svobodných demokratů (FDP) je v hluboké krizi, její představitelé hovoří o nutnosti najít nový směr. Německá média už týdny spekulují o tom, že místo řádných parlamentních voleb příští září by se mohlo hlasování uskutečnit už v březnu.

Reklama

Sociální demokrat Scholz na tento týden chystá hned několik setkání: Dnes a v úterý se chce sejít s ministrem hospodářství Robertem Habeckem za Zelené a předsedou FDP a ministrem financí Christianem Lindnerem. Na středu je naplánované širší koaliční jednání. Spolupředseda SPD Lars Klingbeil označil následujících sedm dní za „týden rozhodnutí“.

Scholz, Habeck a Lindner v posledních měsících stáli za většinou sporů uvnitř vládní koalice. Naposledy se neshody projevily minulý týden, kdy Scholz uspořádal vrcholnou schůzku se zástupci průmyslu a odborů a nepozval ani Habecka, ani Lindnera. První z nich v reakci zveřejnil vlastní hospodářský investiční plán, druhý uspořádal v týž den vlastní schůzku se zástupci hospodářských odvětví.

Maia Sanduová

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála prozápadní politička Maia Sanduová

Nedělní druhé kolo prezidentských voleb v Moldavsku vyhrála stávající prezidentka a prozápadní politička Maia Sanduová. Ukazují předběžné výsledky. Po sečtení 99 procent okrsků má Sanduová náskok deset procentních bodů nad svým protivníkem Alexandrem Stoianogloem. Rozhodující pro její úspěch byly hlasy ze zahraničí. Sanduové již začaly přicházet gratulace od evropských politiků.

Přečíst článek

Ve středu budou koaliční partneři hovořit zajisté o výsledku amerických prezidentských voleb, ale také o neuspokojivé hospodářské situaci v Německu, kterou by mohlo případné vítězství republikána Donalda Trumpa ještě zhoršit. Exprezident totiž plánuje zavést cla, která by se dotkla i německých průmyslových výrobků, především automobilů.

Reklama

Kdo opustí vládu?

Lindner, který před časem avizoval „podzim velkých rozhodnutí“, v neděli v televizi ZDF řekl, že situace, kdy se na povrch dostávají dennodenně spory koaličních stran, je už neudržitelná. Německo podle něj i vzhledem k americkým volbám potřebuje „vládu, která má jasný kurz“. Je to přitom Lindner, který řadu koaličních sporů vyvolal. Část německých médií očekává, že pokud vláda padne předčasně, budou to právě Lindnerovi liberálové, kteří ji opustí. Podle jiných ovšem nemá FDP svržením vlády co získat. Strana, pro kterou zářijové zemské volby v Sasku, Durynsku a Braniborsku skončily debaklem, by nyní podle průzkumů na spolkové úrovni nezískala ani pět procent hlasů, a nedostala by se tak do parlamentu.

Volby by podle průzkumů nyní se zhruba 32 procenty vyhrála opoziční konzervativní unie CDU/CSU, která po předčasných volbách hlasitě volá. Předseda CSU a bavorský premiér Markus Söder bulvárnímu listu Bild řekl, že vládní koalici „zvoní umíráček“, někdejší ministr zdravotnictví z CDU Jens Spahn hovořil o případném konci současné vlády jako o „skutečném vykoupení“.

Kamala Harrisová vs. Donald Trump. O co se hraje v prezidentských volbách?

Američané volí novou hlavu státu. Průzkumy předvídají extrémně vyrovnaný souboj, který patrně rozluští až výsledky z hrstky dosud nerozhodnutých států. Zdá se také, že americká společnost i politická reprezentace už nemohou být více rozdělené. Lze říci, že proti sobě stojí dvě zcela odlišné koncepce vidění světa. Co ztělesňuje Kamala Harrisová a Donald Trump?

Přečíst článek

Volby možná v březnu

K opozičním politikům se přidávají ale už i některá vlivná média. V komentáři zveřejněném v časopise Der Spiegel šéf redakce v hlavním městě Christoph Hickmann v pátek napsal, že už Scholzova vláda dostala více šancí, „než si zasloužila“. „Stačilo. Němci by měli jít urychleně k volbám,“ dodal. Už několik týdnů se spekuluje o tom, že by se předčasné volby mohly konat 9. března.

Týden před tímto datem se budou konat volby v Hamburku, který je jednou z 16 německých spolkových zemí a který je baštou sociální demokracie. Jeden z bývalých předsedů SPD a exministr hospodářství a zahraničí Sigmar Gabriel ale v neděli uvedl, že podle něj vláda vydrží až do řádného termínu voleb v září. Podle něj totiž její představitelé mají z voleb strach. Skutečnou vládu už Německo nemá, nachází se ve fází před volební kampaní, dodal Gabriel.

Reklama

Související

Německý kancléř Olaf Scholz

Z Německa stalo „vetešnictví“, kterému hrozí, že bude rozvojovou zemí. Co s tím?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme