Síkela chce řešit energetickou krizi založením státního obchodníka s energiemi
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mimo jiné zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v ČR. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).
Státní obchodník s energiemi bude mít možnost jednat o plynu přímo s evropskými dodavateli plynu, ČR by tak díky tomu mohla plyn nakupovat za nižší ceny. Státní obchodník má nakupovat plyn pro potřebu státu.
Stát například již nakoupil na pokyn vlády také poprvé plyn pro státní hmotné rezervy. Správa koupila do zásob 2,4 terawatthodin (TWh) plynu za 8,5 miliardy korun. Plyn v hmotných rezervách slouží podle Síkely pouze pro účely, o kterých rozhodne stát. Do budoucna se tato zásoba podle něj stane základem některých dalších opatření, které ČR přijme nejen pro zvýšení energetické bezpečnosti, ale i pro ulehčení života domácnostem. „My chceme v těch nákupech pokračovat, ale chceme to dělat koncepčně,“ řekl Síkela.
Odstřihnout se od evropského trhu s elektřinou by byl pro Českou republiku krok úplně vedle. ČR potřebuje evropskou solidaritu nejenom v elektřině, ale i v plynu a nebo v dodávkách ropy. Evropa v minulém desetiletí ušetřila 34 miliard eur díky společnému evropskému obchodování s elektřinou. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost a programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.Ceny energií by se mohly snižovat už na podzim, musí se ale změnit podmínky trhu
Money
Koncem dubna Síkela vydal mimořádné opatření, které stanovuje, že zásobníky plynu budou před letošní topnou sezonou naplněné nejméně z 80 procent. Podle dat organizace Gas Infrastructure Europe (GIE), sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur, jsou nyní tuzemské zásobníky naplněné ze zhruba poloviny. Síkela uvedl, že v zásobnících je asi 1,44 miliardy metrů krychlových plynu, jejich celková kapacita je 2,8 miliardy metrů krychlových plynu. Před rokem touto dobou byly zásobníky v ČR plné zhruba z 30 procent, vyplývá z dat.
Pro obchodníky, kteří zásobníky plní, připravilo MPO kompenzace, které budou vykrývat případný rozdíl mezi současnými vysokými cenami a možnými nižšími cenami v zimní sezoně. Jde o krok, jak v současné době obchodníky motivovat k naplnění zásobníků. Síkela uvedl, že ČR patří v Evropě k zemím, které zásobníky plní nejrychleji. Rychlejší v přepočtu na obyvatele je podle něj pouze Nizozemsko a Rakousko. Obchodník, který nebude svou kapacitu v zásobnících využívat, o ni může přijít, uvedl Síkela.
Ruský státní plynárenský gigant Gazprom na červen nezarezervoval tranzitní kapacitu pro export plynu do Evropy přes Slovensko prostřednictvím hraničního uzlu Veľké Kapušany. Na příští měsíc nezarezervoval ani přepravní kapacitu plynovodem Jamal přes Polsko. Podle agentury Reuters to vyplývá z výsledků energetických aukcí.Přes Slovensko a Polsko ruský plyn nepoteče. Gazprom si na červen neobjednal tranzitní kapacitu
Zprávy z firem
Zásobníky plynu v České republice jsou připravené i na stoprocentní zaplnění. Tempo ukládání zemního plynu do zásobníků se řídí požadavky zákazníků, tedy obchodníků s plynem, uvedla Simona Hladíková, mluvčí společnosti RWE Gas Storage, která je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v ČR. Loni na začátku října se naplněnost zásobníků dostala pod 90 procent, což byla výjimka proti předešlým rokům, kdy byly zásobníky naplněné na začátku podzimu na plnou kapacitu.
Ministerstvo připravuje na červenec vyhlášení výzvy na podporu energetických úspor v podnicích, připraveno má až deset miliard korun. MPO vyhlásilo také výzvu na modernizaci teplárenských sítí, kde chce rozdělit až 1,6 miliardy.
Rapidní inflace při poměrně slabém růstu mezd letos způsobí suverénně největší pokles životní úrovně od roku 1993.Lukáš Kovanda: V Česku probíhá historicky rekordní pád životní úrovně
Názory