Síkelův větrný plán. Stát dá na stavbu větrníků tři miliardy
Stát poskytne tři miliardy korun na výstavbu větrných elektráren. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k tomu vypsalo novou dotační výzvu, v níž může jeden projekt získat až 750 milionů korun.
Žádosti o dotaci na větrné elektrárny bude ministerstvo přijímat až do konce října příštího roku. Ministerstvo uvedlo, že dotační výzvou reaguje na nepříliš využitý potenciál energie z větrných zdrojů v ČR. Pouze jedno procento celkové tuzemské spotřeby energie pokrývají větrníky. „Jde přitom o jeden z levných obnovitelných zdrojů, s jehož rozvojem posílíme naši energetickou bezpečnost, lépe ochráníme životní prostředí a vytvoříme nové pracovní příležitosti v regionech,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Cílem úřadu je podle něj navýšit navýšit instalovaný výkon větrných elektráren až pětkrát.
Dotační výzva podle ministerstva přispívá k naplňování energeticko-klimatických cílů a závazků z pravidel EU. „Věříme, že ze strany podnikatelů bude po realizaci projektů větrných elektráren velká poptávka. Tím přispějeme ke zvýšení soběstačnosti v dodávkách elektrické energie a naplnění klimaticko-energetických cílů ČR,“ dodal vrchní ředitel Sekce fondů EU Marian Piecha. Zprostředkujícím subjektem je Agentura pro podnikání a inovace.
Ambiciózní klimatické cíle Evropy zůstanou bez zdrojů z Číny jen na papíře. Zelená budoucnost Evropy je tak v rukou Pekingu, píše list Financial Times. Evropa bez Číny nemůže být zelená, chybí jí zdroje
Money
Větrníků bude přibývat
Podle oborových zástupců i některých analytiků by v budoucnu mohl podíl větrné energie na tuzemském energetickém mixu výrazně vzrůst. „Myslím si, že větrná energie se na energetickém mixu Česka může dlouhodobě podílet až z desetiny. Je to jen otázka dostatečné politické podpory a zajištění financování,“ řekl analytik XTB Jiří Tyleček. Jako hlavní překážku dosavadního pomalého rozvoje v Česku považuje nechuť českých samospráv ke stavbě větrných elektráren a s tím spojený nedostatek pobídek.
Větrné elektrárny v České republice loni vyrobily 693 megawatthodin elektřiny, což bylo meziročně o 9,5 procenta více. I přesto tuzemské větrníky pokrývají pouze jedno procento tuzemské spotřeby. ČR tak výrazně zaostává za evropským průměrem, který loni stoupl na 19 procent. Vyšší výrobu elektřiny z větru mají i okolní státy, vyplývá z dat Komory obnovitelných zdrojů energie (OZE) a České společnosti pro větrnou energii.
Na náhorních planinách Krušných hor přibylo za pár let několik desítek větrných elektráren. Vrcholky hor jsou už poseté větrníky, které, když fouká, otáčejí vrtulemi a vydávají charakteristický, temný a pravidelný zvuk. Takové nízké „vžum“. Stále nové elektrárny staví například Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty, miliardář. Svůj zájem má v Krušných horách i státní ČEZ, který zase musí plnit kritéria na podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.Dalibor Martínek: Větrné elektrárny nám vykrádají peněženky. K ničemu jinému nejsou
Názory
Evropská komise má plán, který počítá s částkou 584 miliard eur (14,2 bilionu korun) na generální opravu a modernizaci energetických sítí v zemích Evropské unie. Chce, aby byly připraveny zvládnout očekávaný příliv elektřiny z obnovitelných zdrojů. S odkazem na návrh komise o tom informují agentury Bloomberg a Reuters, které měly možnost do hrubého návrhu nahlédnout.Brusel za biliony opraví evropskou energetickou síť. Ta musí zvládnout příliv elektřiny z obnovitelných zdrojů
Money
Globální energetický sektor za poslední desetiletí vzrostl. Téměř všeho je více - elektráren ve výstavbě, produkce elektráren, více obnovitelných zdrojů, ale také více uhlí a plynu. Výstavba nových energetických zařízení je ale geograficky velmi koncentrovaná a převážná většina nových kapacit připadá na malý počet trhů. Nejvíce je tato koncentrace patrná u výroby elektřiny z větru a slunce. Upozornila to organizace BloombergNEF.Globální energetický sektor roste. Vítr a slunce se na výrobě podílejí jen z 11 procent.
Money