Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Srbská vláda špehuje novináře a aktivisty, tvrdí Amnesty International

Srbská vláda špehuje novináře a aktivisty, tvrdí Amnesty International
ČTK
 ČTK

Srbské úřady skrytě nainstalovaly špionský program (spyware) do mobilních telefonů desítek novinářů a aktivistů, uvedla nevládní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International ve zprávě, která odkazuje na digitální forenzní důkazy a svědectví aktivistů. Ti uvedli, že jejich mobily byly napadeny v posledních měsících, napsala agentura Reuters.

Reklama

Ve dvou případech posloužil k odemknutí telefonů počítačový program izraelské společnosti Cellebrite DI Ltd. Srbský spyware, který Amnesty nazvala „NoviSpy“ poté utajeně zkopíroval obsah displeje mobilních telefonů, zkopíroval kontakty a nahrál je na vládou kontrolovaný server, uvádí zpráva.

„V mnoha případech aktivisté a novinář nahlásili známky podezřelé aktivity na svých mobilních telefonech přímo po rozhovorech se srbskou policií a bezpečnostními orgány,“ uvedla Amnesty.

Srbské ministerstvo vnitra, ministerstvo zahraničí a zpravodajská služba BIA nereagovaly na žádosti o vyjádření.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Rusové začali využívat vojáky z KLDR v boji, uvedl Zelenskyj

Rusko začalo ve významnějším počtu používat severokorejské vojáky proti ukrajinským silám, zatím v Kurské oblasti na západě Ruska, uvedl na sociální síti ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Do Kurské oblasti překvapivě vpadly ukrajinské jednotky na počátku srpna a dosud tam ovládají několik stovek kilometrů čtverečních ruského území.

Přečíst článek

Reklama

Programy firmy Cellebrite rozsáhle používají orgány mnoha zemí, včetně amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) k odemykání smartphonů a hledání důkazů.

Marketingový ředitel Cellebrite David Gee uvedl, že obvinění Amnesty vyšetřuje. „Pokud by tato obvinění byla přesná, mohlo by to být potenciálně v rozporu s naší licenční smlouvou s koncovým uživatelem,“ řekl Gee agentuře Reuters. Pokud by tomu tak bylo, Cellebrite by mohl pozastavit používání své technologie srbskými úřady.

Umístění špionského programu do zařízení „naprosto není to, čemu se věnujeme“, ujistil Gee. Dodal, že Cellebrite začal kontaktovat srbské představitele, ale odmítl poskytnout další podrobnosti.

Jeden z aktivistů uváděných ve zprávě Amnesty řekl, že si všiml, že kontakty z jeho mobilu byly exportovány bezprostředně po schůzce s představiteli BIA. Aktivista řekl Reuters, že ukázal svůj telefon expertům, kteří zjistili, že spyware NoviSpy exportoval jeho kontakty a odeslal soukromé fotografie na server kontrolovaný BIA.

Integrace do EU

Srbsko podle Amnesty získalo od společnosti Cellebrite program k prolamování mobilních telefonů jako součást širšího balíčku pomoci, který má zemi pomoci splnit požadavky na integraci do Evropské unie.

Tento balíček, který zaplatila norská vláda a který spravoval Úřad OSN pro projektové služby (UNOPS), byl poskytnut srbskému ministerstvu vnitra v letech 2017 až 2021 s cílem pomoci Srbsku v boji proti organizovanému zločinu, uvádí zpráva.

Ministryně obrany Jana Černochová

Dalibor Martínek: Černochová se chlubí, že kupuje starý šrot. Kdo z Čechů by šel bránit zemi

Česko, malá bezvýznamná země, se teď snaží naplnit závazek NATO – dvě procenta HDP ročně na armádu.

Přečíst článek

Norská vláda dočasně zastavila dodávky zařízení Cellebrite do Srbska v roce 2018, uvedla Amnesty. Norské velvyslanectví v Bělehradě také vyjádřilo obavy ohledně programu, dodala zpráva, ale UNOPS nakonec dodal zařízení v červnu 2019.

Alarmující tvrzení

„Tvrzení uvedená ve zprávě jsou alarmující. Pokud jsou správná, tak je to nepřijatelné,“ řekla Reuters náměstkyně norského ministra zahraničí Maria Varteressianová.

„Koncem tohoto měsíce se setkáme se srbskými úřady a také s UNOPS, abychom získali další informace o této záležitosti,“ uvedla diplomatka. „Očekáváme, že UNOPS obvinění prošetří,“ dodala.

UNOPS v prohlášení uvedl, že zprávu Amnesty uvítal, a dodal, že od roku 2017 používá „další zdokonalené mechanismy pro hodnocení a zmírňování potenciálních nepříznivých účinků“. Tato opatření ale blíže neupřesnil, napsal Reuters.

Srbská policie se brání

Srbská policie podle agentury AP odmítla zprávu Amnesty International jako „naprosto nesprávnou“, ale dodala, že podobné nástroje používají policejní složky po celém světě. Zpravodajská služba BIA na svém webu ujistila, že „pracuje výhradně v souladu se zákony“ země, a proto ani není schopna komentovat „nesmyslná obvinění“.

Zpráva Amnesty přišla v době, kdy prezident Aleksandar Vučić čelí sílícím protestům proti své čím dál autokratičtější vládě, poznamenala AP. Mnozí Srbové přičítají nedávné zřícení betonového přístřešku u nádraží ve městě Novi Sad s 15 oběťmi na životech bující korupci, nepotismu a nedbalosti při rekonstrukci budovy, která byla součástí projektu s čínskými státními společnostmi. Vučić obvinil západní zpravodajské služby, nevládní organizace a zahraniční média, že proti němu vedou „hybridní válku“ a že demonstranty platí.

Srbsko oficiálně usiluje o členství v Evropské unii, ale udržuje vztahy s Ruskem a Čínou, včetně spolupráce zpravodajských služeb proti „barevným revolucím“, tedy pouličním protestům proti represivním režimům, dodala AP.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme