Magdaléna Klimešová: Většina Ukrajinců pracuje. Pobírají nižší mzdu než Češi
S uprchlíky z Ukrajiny si Češi spojují celou řadu mýtů včetně toho, že stát stojí hodně peněz, a přitom nic nedělají. Z dat ministerstva práce a sociálních věcí přitom vyplývá, že v letošním roce již příjmy z odvodů a placených daní Ukrajinci do systému přispějí vyšší částkou, než kolik stát vydá na všechny dávky spojené s migrací z východu. „Pracuje většina práceschopných uprchlíků,“ řekla analytička ministerstva práce a sociálních věcí Magdaléna Klimešová v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS.
První dva roky války na Ukrajině platilo, že český stát finančně doplácí na přítomnost uprchlíků. V letošním roce se to však již mění a Ukrajinci prchající před válkou do českého státního rozpočtu přispějí vyšší částkou, než kterou Česko vydá na dávky spojené s migrací.
Ukazují to nejnovější data ministerstva práce a sociálních věcí, které spočítalo odvody na sociálním a zdravotním pojištění, daně z příjmu a dále nepřímé daně vyplývající ze spotřeby. To pak ministerští úředníci porovnali s výdaji na humanitární dávky.
„Ukrajinci se zapojili velmi dobře do pracovního trhu. Problémem ale zatím je, že pracují výrazně pod svou pracovní způsobilostí, což je dáno i jazykovou bariérou. Takže zatím mívají relativně nižší mzdy. I proto mnozí z nich mají i dvě zaměstnání, to se týká zhruba 30 procent z nich,“ uvedla analytička MPSV Magdaléna Klimešová v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS.
Pro Čechy a Slováky je nemovitostní trh dlouhodobě náhražkou trhu kapitálového. Tuto tezi potvrdil v pořadu Svět financí s Trinity Bank realitní investor a makléř Matej Kucharič, který se na nemovitostním trhu pohybuje již 18 let. Investičně se zaměřuje zejména na Tenerife, zájem ale vidí také o další destinace. „Investoři nyní mají ve hledáčku Albánii,“ uvedl Kucharič.Realitní makléř Matej Kucharič: Mezi investory je nyní zájem o Albánii
Reality
Posila pro pracovní trh
Pokud by se podařilo lépe využít kvalifikací Ukrajinců, pomohlo by to jim, ale také českému hrubému domácímu produktu. A to podle Klimešové poměrně významně.
V Česku aktuálně pracuje zhruba 120 tisíc z celkově 350 tisíc uprchlíků, kteří tu využívají dočasné ochrany související s válkou na Ukrajině. Jde přitom o více než 70 procent z těch, kteří pracovat mohou.
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy to přitom byla výrazná vzpruha pro český pracovní trh.
„Myslím, že k pracovní integraci Ukrajinců došlo téměř příkladně. Ještě před válkou se mluvilo o tom, že je potřeba hledat pracovní sílu v zahraničí, protože bylo výrazně více volných pozic než nezaměstnaných. Pro místní trh nebyl problém tento příliv lidí pojmout,“ připomněl Kovanda.
Podniká v sektoru, který většina Čechů nepovažuje za byznys. I tak se Sotirios Zavalianis stal podnikatelem roku díky své práci v sektoru zdravotní péče. Jak těžké je v Česku podnikání v této oblasti? A jak vnímá fungování zdravotních pojišťoven? Nejen o tom hovořil čerstvý držitel titulu EY Podnikatel roku České republiky v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS. A prozradil také, že v následujících třech letech chystá investice ve výši téměř 4 miliardy korun.Sotirios Zavalianis: Doktorů je dost. Jen by neměli dělat sekretářky
Leaders
Ukrajinci berou méně než Češi
Přesto zaměstnávání Ukrajinců má i několik problematických rovin. První je takzvaná prekarizace práce Ukrajinců, tedy fenomén, že často bývají využíváni na nejméně kvalifikované pracovní činnosti, navíc velmi často mimo standardní pracovně-právní vztahy.
„Často jde o nějaké náhradní úvazky. I proto dochází k tomu, že až 40 procent z nich dostává nižší ohodnocení než Češi. A to za stejnou práci,“ doplnila Magdaléna Klimešová.
Podle ní by tak největší pomoc v současnosti měla směřovat jednak na podporu jazykového vzdělání, dále pak na urychlení a zjednodušení uznávání kvalifikací a vzdělání z Ukrajiny.
Jak se statisíce Ukrajinců podepsaly na českém nemovitostním trhu? A nastane po válce situace, kdy bude vláda přemlouvat uprchlíky, aby tu zůstali?
Sledujte celý pořad Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS.
Přijímací řízení na střední školy v posledních týdnech potrápilo desítky tisíc českých rodin. Oproti loňsku sice byla situace lepší, stále ale nedosahuje dostačujícího stavu. Jak mohou pomoci soukromé školy? A jak se vůbec podniká ve školství? Na to odpovídal zakladatel několika soukromých škol Vratislav Nejedlý v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS.Vratislav Nejedlý: Výhodou soukromých škol je určitá míra normality
Leaders
Vláda od letoška umožňuje lidem odepisovat si z daňového základu až 48 tisíc, pokud stejnou částku neprošustrují, ale pošlou ji na dlouhodobé investice. Takzvaný dlouhodobý investiční produkt má být jednou z cest, kterými si lidé zajistí další peníze do důchodu a nebudou jen spoléhat na státní penzi. „Demografický vývoj je jasný, spoléhat na státní důchod nebude do budoucna moudré,“ uvedla finanční poradkyně společnosti 4fin Iva Flídrová v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS.Finanční poradkyně Iva Flídrová: Na státní penzi již nelze spoléhat
Money