Tající ledovce mění státní hranice. Švýcarsko s Itálií je musí překreslit
Švýcarsko a Itálie znovu překreslí část své společné hranice kvůli tajícím ledovcům, které představují přirozené předěly mezi oběma zeměmi.
Alpská země schválila dohodu vedoucí k úpravě hranic, která začne platit po podpisu Itálie. Informaci přinesly zpravodajské servery Sky News a Euronews.
„Významné úseky hranice určují rozvodí nebo hřebeny ledovců, firnu (sněhu tvořeného malými ledovými zrny) či věčného sněhu,“ uvedla minulý týden švýcarská vláda. „Tyto útvary se mění v důsledku tání ledovců,“ stojí v jejím prohlášení. Bern změnu oficiálně schválil v pátek, na řadě je teď Řím, který provádí poslední úpravy hranic. Poté, co obě země úmluvu ratifikují, představí konkrétní změny.
Krkonoše nejsou levnou destinací. Například výlet na Medvědín vyjde čtyřčlennou rodinu na 3,5 tisíce korun. „Alpské ceny“ tak do pohoří na severu Čech již dorazily. Kvalita služeb tomu ovšem neodpovídá.Alpské ceny, ale kvalita žádná. České hory se zasekly v socialismu
Enjoy
Ty se dotknou obcí Zermatt v jižním Švýcarsku a Cervinia v severozápadní Itálii pod Matterhornem, sedmou nejvyšší horou Alp. Úprava hranic nastane v okolí významných míst Testa Grigia, Plateau Rosa, Rifugio Carrel a Gobba di Rollin.
Až 150 metrů
Není to poprvé, co se italsko-švýcarská hranice překresluje. V roce 2000 se hranice poblíž stanice lanovky Furggsattel u Zermattu posunula o 100 až 150 metrů, proto se lanovka od té doby nenachází v Itálii, ale ve Švýcarsku.
Moherské útesy jsou jedním z největších symbolů Irska. Přírodní unikát je i výnosným byznysem, který sice statisícům turistů usnadňuje život, ale na druhou stranu také útesům ubírá mnohé z jejich dřívější divokosti.REPORTÁŽ: Výjimečná příroda i milionový byznys. Nahlédněte na Moherské útesy do Irska
Enjoy
Posuny hranic souvisejí s táním ledovců a pohybem jejich hřebenů. Meteorologická služba Copernicus v posledních letech informuje o tom, jak rychle ledovce v Evropě tají kvůli rekordně horkým létům a klimatickým změnám. Ledovec Theodul například mezi lety 1973 a 2010 ztratil téměř čtvrtinu své hmotnosti a hranice se tehdy posunuly o 100 metrů. Jeden z nejznámějších italských ledovců, Dosdè v italských Alpách, ustoupil za poslední rok o sedm metrů.
Kvůli klimatickým změnám ztratilo Švýcarsko mezi lety 2021 až 2023 až deset procent svých ledovců, obzvláště na východě a jihu země v okolí Matterhornu. „Švýcarské ledovce tají stále rychleji,“ uvedla švýcarská Akademie věd. „Rychlost tání je dramatická: za dva roky jsme ztratili tolik ledu jako v letech 1960 až 1990,“ upozornila učená společnost.