Trump chce pro USA i Pásmo Gazy
Spojené státy chtějí převzít kontrolu a vlastnictví nad Pásmem Gazy a přestavět ho poté, co bude místní palestinské obyvatelstvo přesídleno jinam. Řekl to podle agentury AP americký prezident Donald Trump po úterním jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Bílém domě. Palestinské teroristické hnutí Hamás, které Pásmo Gazy ovládá, považuje Trumpův návrh převzít kontrolu nad touto oblastí za směšný, absurdní a nebezpečný.
„Budeme ho vlastnit a převezmeme odpovědnost za odstranění všech nebezpečných nevybuchlých bomb a dalších zbrani na místě,“ řekl Trump na společné tiskové konferenci s izraelským premiérem, která se konala s dlouhým zpožděním. Trump dodal, že zničené budovy by USA srovnaly se zemí a zajistily by „hospodářský rozvoj, který poskytne neomezené množství pracovních míst a bytů pro lidi v oblasti“. Podle AP Trump rovněž nevyloučil nasazení amerických vojáků na podporu rekonstrukce Pásma Gazy, které je zdevastované téměř 16 měsíci konfliktu mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás.
Trump podle Reuters řekl, že usiluje o to, aby USA měly „postavení dlouhodobého vlastníka“ Pásma Gazy a Netanjahu k tomu poznamenal, že nápad amerického prezidenta stojí za pozornost. Trumpův plán pro Gazu by podle něj mohl „změnit dějiny“.
„Trumpovy poznámky o touze kontrolovat Gazu jsou směšné a absurdní. Každý takový nápad může zažehnout region,“ reagoval podle Reuters vysoce postavený představitel Hamásu Sámí abú Zuhrí.
Trumpův plán na vysídlení Palestinců z Gazy
Podle agentury AFP Trump řekl, že si Gazu představuje jako „Azurové pobřeží Blízkého východu“. „Máme možnost udělat něco, co by mohlo být fenomenální,“ řekl republikánský prezident.
Americký prezident předtím navrhl, aby byli Palestinci, kteří byli v Pásmu Gazy nuceni opustit domovy, „trvale“ přesídleni mimo toto území. Opět se nechal slyšet, že by rád, aby je přijaly Jordánsko a Egypt. Není ale nutně pro osídlení Pásma Gazy Izraelci.
To vyvolalo odmítavé reakce zejména ze strany samotných Palestinců. Zástupce Palestinské autonomie při OSN Rijád Mansúr řekl, že světoví vůdcové by měli respektovat přání Palestinců, kteří podle něj „zbožňují“ život v Pásmu Gazy.
Trump po setkání s Netanjahuem zopakoval své tvrzení, že 1,8 milionu místních obyvatel chce odejít a žít v jiných zemích, a jediným důvodem, proč se vrací, je, že nyní nemají jinou možnost. Pásmo Gazy označil za „symbol smrti a zkázy“ po mnoho desetiletí. Tentýž den také zakázal spolupráci mezi USA a Radou OSN pro lidská práva (UNHRC) a také financování agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). A řekl, že o svém návrhu přesídlit Palestince z Gazy hovořil s dalšími lídry na Blízkém východě a že se jim jeho myšlenka velmi zalíbila.
Šéf Bílého domu v úterý také oznámil, že se chystá navštívit Pásmo Gazy, Izrael a Saúdskou Arábii, neupřesnil ale, kdy se jeho blízkovýchodní cesta uskuteční.
Trump dále řekl, že by se chtěl dohodnout s Íránem na zlepšení dvoustranných vztahů, ale za podmínky, že Teherán nebude vyvíjet jadernou zbraň. Pokud ji mít budou, bude to pro Írán velmi nešťastné, zdůraznil.
Trump zdůraznil, že pouta mezi USA a Izraelem jsou „naprosto neprolomitelná“. Netanjahu Trumpa označil za „nejlepšího přítele, jakého kdy měl Izrael v Bílém domě“. Netanjahu dnes bude jednat také s americkým ministrem obrany Petem Hegsethem.
Mezi Izraelem a Hamásem zuřila válka, kterou nyní pozastavilo příměří. Hamás v říjnu 2023 podnikl teroristický útok na jih Izraele, kde zabil na 1200 lidí, převážně civilistů, a na 250 jich unesl jako rukojmí do Pásma Gazy. Izraelská armáda v reakci na to vpadla do pásma, kde následně podle tamních úřadů ovládaných Hamásem zahynulo či se pohřešuje na 61.700 lidí.