Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Trumpova popularita v USA začíná klesat

Trumpova popularita v USA začíná klesat
Profimedia
 ČTK

Obliba amerického prezidenta Donalda Trumpa klesla na 42 procent, což je nejméně od jeho lednového návratu do Bílého domu. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnily agentury Reuters a Ipsos.

Ve srovnání se sondáží provedenou před třemi týdny se Trumpova popularita snížila o další jeden procentní bod. Bezprostředně po inauguraci 20. ledna byla na úrovni 47 procent.

Trump na začátku svého druhého funkčního období ohromil své politické soupeře tím, že podepsal desítky exekutivních příkazů, jimiž rozšířil svůj vliv jak na vládní úřady, tak na soukromé instituce, jako jsou univerzity či právnické firmy.

Trump je stále populárnější, než byl většinu času jeho předchůdce v prezidentském úřadu Joe Biden. Průzkum agentury Reuters ale ukazuje, že mnoha Američanům vadí jeho snahy trestat univerzity, které považuje za příliš liberální, či to, že se sám dosadil do čela Kennedyho centra, významné kulturní instituce ve Washingtonu.

Pan Moc Pozdě. Trump opět šije do šéfa Fedu Powella a trhy padají

Americký prezident Donald Trump v pondělí už potřetí za necelý týden kritizoval předsedu centrální banky (Fed) Jeroma Powella. V příspěvku na své sociální síti Truth Social ho obvinil, že odkládá další snižování sazeb z politických důvodů. Podle serveru CNBC Trumpovy útoky vyvolávají otázky ohledně nezávislosti centrální banky. Hlavní americké akciové indexy po prezidentových výrocích prohloubily ztráty, S&P 500 v pondělí večer odepisoval přes tři procenta.

Přečíst článek

Přibližně 83 procent z více než 4300 respondentů uvedlo, že americký prezident se musí řídit rozhodnutími federálních soudů, i když se mu nelíbí. Představitelé Trumpovy administrativy by mohli čelit obvinění kvůli tomu, že se nepodřídili rozsudku federálního soudu, který zastavil deportace údajných členů venezuelského gangu, kteří neměli možnost se proti svému vyhoštění odvolat.

Na 57 procent dotazovaných, včetně třetiny republikánů, nesouhlasilo s tvrzením, že „je v pořádku, aby americký prezident zastavil financování univerzit, pokud nesouhlasí s tím, jak je univerzita vedena“. Trump s argumentem, že selhávají v boji proti antisemitismu na akademické půdě, pozastavil univerzitám vyplacení miliard dolarů ve federálních grantech.

Podobný podíl respondentů, 66 procent, uvedl, že si nemyslí, že by prezident měl mít kontrolu nad předními kulturními institucemi, jako jsou muzea a divadla. Trump v březnu nařídil muzejnímu komplexu Smithsonian Institution, který je významným výstavním prostorem spojeným s historií a kulturou Spojených států, aby odstranil „nevhodnou, rozdělující nebo protiamerickou ideologii“.

Aktivity Donalda Trumpa by mohly vést v Česku k poklesu cen hypoték, říká ekonom Křeček

V Evropě se utopíme v byrokracii a Amerika pojede dál, glosuje Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities a poradce premiéra, současnou celní válku a dění na kapitálových trzích. Ale i vývoj na realitním trhu.

Přečíst článek

Průzkum dále ukázal, že v celé řadě otázek, od inflace a přistěhovalectví až po daně a právní stát, převažují Američané, kteří s Trumpem nesouhlasí, nad těmi, kteří jeho konání schvalují. V oblasti imigrace, kde má nejsilnější podporu, schvalovalo Trumpovy kroky 45 procent respondentů a 46 procent s ním nesouhlasilo.

Přibližně 59 procent respondentů, včetně třetiny republikánů, uvedlo, že Amerika ztrácí na globální scéně důvěryhodnost.

Podle tří čtvrtin dotazovaných by se Trump neměl ucházet o třetí funkční období, což je cesta, kterou by se Trump podle svých slov rád vydal, ačkoliv mu to americká ústava zakazuje. Většina republikánských respondentů, 53 procent, uvedla, že Trump by neměl usilovat o třetí funkční období.

Související

Pro republikány je Reagan legendou. Zvláště pro mladé demokraty je zase hrdinou Obama

Přečíst článek
Doporučujeme