Turbína pro Nord Stream 1 dál trčí v Německu. Rusové tvrdí, že kvůli sankcím. Scholz to vyvrací
Návrat turbíny pro plynovod Nord Stream 1 do Ruska je kvůli západním sankcím nemožný. Uvedl to ve středu ruský plynárenský podnik Gazprom, který chybějící turbínou zdůvodňuje omezení dodávek. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.
Osud 12 metrů dlouhé turbíny je bedlivě sledován. Evropské vlády totiž Rusko obvinily, že pod falešnou záminkou snižuje dodávky plynu, aby se tak mstilo za západní sankce uvalené po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu.
Turbína byla kvůli servisu v Kanadě, ale teď už je v Německu. Kancléř Olaf Scholz ve středu řekl, že turbína je plně funkční a může být kdykoliv odeslána zpět do Ruska za předpokladu, že ji Moskva bude ochotna převzít. Po údržbě musí být zařízení přepraveno zpět do ruské kompresorové stanice Portovaja u Finského zálivu.
Společnost Siemens Energy, která má opravenou turbínu nainstalovat zpět do systému plynovodu Nord Stream 1, si stěžuje, že termín dokončení není zcela v její moci. Skoro to vypadá, že Rusové turbínu již ani nechtějí, komentoval patovou situaci německý ministr hospodářství Robert Habeck.Turbína pro Nord Stream 1 visí v Německu. Rusové ji nechtějí
Politika
Informovaný zdroj podle agentury Reuters tvrdí, že ve stanici Portovaja jsou čtyři náhradní turbíny, které mají zajistit fungování i v případě, že by některé ze zařízení muselo opustit stanici kvůli údržbě. Navíc podle zdroje mohou dvě turbíny zůstat v nečinnosti, aniž by se snížila kapacita stanice.
Servis turbíny má na starosti německá společnost Siemens Energy. Scholz ve středu navštívil závod firmy, kde se turbína nachází. Uvedl, že smyslem jeho návštěvy je ukázat světu, že turbína existuje, funguje a může být dodána.
Německý kancléř Olaf Scholz ve středu připustil, že prodloužení životnosti tří zbývajících německých jaderných elektráren „může dávat smysl“. Pokud se tak stane, mohlo by to zlevnit elektřinu i Čechům.Pozdržet konec jádra může dávat smysl, připustil Scholz. Elektřinu by to zlevnilo i Čechům
Názory
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na Scholzova slova reagoval sdělením, že Gazprom nyní čeká na dokumenty, které umožní návrat turbíny z Německa. Podle Moskvy je potřeba předložit dokumenty, které prokážou, že na zařízení se nevztahují západní sankce. Mluvčí německé vlády nicméně uvedl, že na turbínu se teď sankce nevztahují, a proto dokumenty požadované Ruskem nejsou nutné.
Gazprom v polovině června s odkazem na chybějící turbínu snížil objem dodávek plynovodem Nord Stream 1 zhruba na 40 procent kapacity potrubí. Koncem července pak oznámil technické problémy s další turbínou a dodávky Nord Streamem 1 snížil až na 20 procent kapacity.
Německo má tři měsíce na to, aby se zachránilo před zimní plynovou krizí. Vláda Olafa Scholze reagovala pomalu, když Rusko omezilo dodávky plynu. Nyní města omezují osvětlení a teplou vodu ve snaze odvrátit katastrofu. A to je jen začátek krize, která zachvátí celou Evropu, napsala agentura Bloomberg. Zejména Česko je na německé ekonomice bytostně závislé.Bloomberg: Německo má jen málo času odvrátit nedostatek energie na zimu. Přijde krize a příděly
Money