Turci chystají vojenskou ofenzivu proti Kurdům v Sýrii
Turecko chystá vojenskou ofenzivu proti kurdským milicím v Sýrii. S odkazem na několik nejmenovaných amerických zdrojů to píše deník The Wall Street Journal. Spojené státy se podle deníku snaží Turecko přesvědčit, aby pozemní operaci nespustilo. Špičky kurdské samosprávy napsaly dopis budoucímu americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ve kterém varují před katastrofálními dopady případné turecké invaze. Před boji mezi protureckými oddíly a kurdskými milicemi varoval i zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen.
Kurdské milice YPG a jejich spojenci ze Syrských demokratických sil (SDF) kontrolují území na východě Sýrie a u tureckých hranic. Turecké úřady považují milice YPG za teroristickou organizaci a kurdská samospráva v Sýrii je už mnoho let trnem v oku turecké vládě. SDF v minulosti dostávaly v rámci koalice proti teroristické organizaci Islámský stát podporu ze strany USA a dalších západních zemí.
Podle amerických zdrojů Turecko začalo shromažďovat vojenské síly u města Kobani, které se nachází u turecko-syrské hranice. Město s kurdským obyvatelstvem se snažil dobýt Islámský stát. Podle listu The Wall Street Journal Turecko shromažďuje u města jím podporované milice, dělostřelectvo i své vojáky. Podle jednoho zdroje by operace mohla začít ve velmi krátké době.
Podle listu SDF uvedly, že na turecké straně hranice pozorují shromažďování tureckých vojenských sil. I dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že pro Turecko je zásadní, aby se ze Sýrie nestalo útočiště teroristických sil, čímž Erdogan míní i kurdské milice YPG.
Před boji mezi silami podporovanými Tureckem a kurdskými milicemi varoval i zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Pedersen. Poukázal, že skončilo pětidenní příměří dojednané mezi těmito skupinami. „Dělají mi velké starosti informace o vojenské eskalaci,“ uvedl Pedersen ohledně situaci na severu a východě Sýrie. Obnovení bojů by podle něj mohlo mít katastrofální důsledky. Pedersen také kritizoval Izrael za údery na syrské území a obsazení pohraniční oblasti. „Útoky na syrskou suverenitu a územní celistvost musí přestat,“ řekl zmocněnec OSN.
Katastrofální důsledky
Představitelé kurdské samosprávy a SDF se snaží přesvědčit Spojené státy, aby Turecko od pozemní operace odradily. Špičky kurdské samosprávy napsaly dopis i budoucímu prezidentovi Trumpovi, kde ho vyzývají, aby vytvořil nátlak na Ankaru. „Pokud by Turecko zahájilo svou invazi, tak důsledky budou katastrofální,“ stojí podle listu v dopise.
Proturecké milice se zúčastnily ofenzivy, která vedla k pádu režimu prezidenta Bašára Asada po více než deseti letech občanské války. Během ofenzivy proturecké síly zaútočily i na prokurdské milice a dobyly některá území kontrolovaná Kurdy. Ti však přebrali kontrolu nad řadou oblastí, ze kterých se stáhly provládní síly.
Rusko se musí připravit na možnou válku s NATO v Evropě v nejbližším desetiletí, prohlásil podle médií ruský ministr obrany Andrej Belousov při poradě vedení ruských ozbrojených sil, které se zúčastnil prezident Vladimir Putin.Rusko se musí připravit na válku s NATO, uvedl ruský ministr obrany
Politika
Vláda podle české pobočky Transparency International (TI) selhává v zavádění protikorupčních opatření. Vinu na tom nesou především občanští demokraté, uvedla organizace v hodnocení tří let kabinetu Petra Fialy (ODS). Předseda vlády podle Transparency International toleruje a kryje závažné prohřešky ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), ale také nechává vlastní poslance prosazovat zákony, které jdou proti veřejnému zájmu a nahrávají soukromým mocenským zájmům. ODS zpochybňuje morální kredit Transparency International. Nebude proto komentovat vyjádření organizace, že vláda selhává v protikorupčních opatřeních, reagoval mluvčí strany Jakub Skyva.Fiala toleruje a kryje závažné prohřešky ministra Blažka, uvedla Transparency International
Politika