Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Tusk: Pokud chce Evropa přežít, musí být ozbrojená

Donald Tusk v projevu před europoslanci
Profimedia
 ČTK

Čas komfortu skončil, Evropa musí masivně zbrojit. Dnes to v projevu před poslanci Evropského parlamentu k prioritám polského předsednictví Evropské unie prohlásil polský premiér Donald Tusk, který zmínil výzvu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby evropští členové NATO dávali na armádu pět procent hrubého domácího produktu (HDP).

Reklama

Tusk, jehož země unii od počátku ledna po nadcházejících šest měsíců předsedá. Zdůraznil, že prioritou polského předsednictví je bezpečnost, a to nejen vojenská, ale i hospodářská a energetická.

Pokud jde o energie a ekonomiku, musí unijní orgány jednat odvážně a přikročit k deregulaci, a to i v tak složitých oblastech, jako je takzvaný Green Deal (Zelená dohoda pro Evropu). Varoval, že neúměrně vysoké ceny energií mohou v Evropě smést demokraticky zvolené vlády.

Evropané by se podle Tuska neměli cítit v dnešní složité době dezorientovaní, stejně by měli přistupovat i k návratu Trumpa do Bílého domu. Jeho výzvy k tomu, aby Evropané převzali více odpovědnosti za svou obranu a investovali do armády až pět procent HDP, je podle polského premiéra nutné chápat jako příležitost. Řekl také, že takovéto Trumpovy výroky nejsou nepřátelské, neboť jen spojenec si přeje, aby i druhý partner byl silnější.

„Na bezpečnosti Evropa nemůže šetřit. Hovořím jako premiér země, která už vydává téměř pět procent na obranu. Nedáváme je jen pro sebe, ale pro bezpečnost celé Evropy,“ zdůraznil s odkazem na mocenské ambice Ruska, které vede třetím rokem válku proti Ukrajině. Dodal, že Trumpovu výzvu k armádním výdajům ve výši pět procent HDP nelze znevažovat. „Musíme myslet pružně a kreativně. Radikální zvýšení výdajů na obranu není navždy. Pokud nechceme vydávat obrovské sumy v budoucnu, musíme investovat nyní,“ řekl.

Reklama

Tusk: Evropané musejí jen zvednout hlavy

Připomenul, že polský postoj k obraně a ke zbrojení vychází z druhé světové války, kdy Polsko velmi trpělo. „Pokud chce Evropa přežít, musí být ozbrojená. Nejsem militarista, ale trpěli jsme, takže to dobře chápeme. Aby se historie neopakovala, musíme být silní duchem i silní v obraně,“ řekl.

Tusk připomenul také slova někdejšího amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, který řekl, že by se Američané neměli ptát, co pro ně země může udělat, ale naopak se zamyslet nad tím, co oni mohou udělat pro Spojené státy. Podobně by měli smýšlet i Evropané. „Neptejte se, co může Amerika udělat pro Evropu, ptejme se sami sebe, co my můžeme udělat pro sebe. Co může udělat pro naši bezpečnost,“ řekl.

Velkou část projevu Tusk věnoval evropskému sebevědomí, které vnímá jako nedostatečné, a také o tom, že někteří lidé mohou mít pocit, že ztrácejí pevnou půdu pod nohama. „Můžeme hovořit o krizi ducha,“ řekl. „Evropa přitom nemá důvod ke komplexům. Zvedněte vysoko hlavy. Evropa byla, je a bude veliká,“ řekl.

Dodal, že Evropa je silná a rovná těm největším velmocem, jen v to musí věřit.

Díky umělé inteligenci svět zbohatne

Německo už není centrem inovací. Korporace přesouvají výzkum jinam, kde je to levnější

Mnohé velké německé podniky přesouvají výzkum do zahraničí. Na vině jsou vysoké náklady, přílišná administrativa a zdlouhavé procesy. Z průzkumu Allensbachova institutu pro Svaz německého průmyslu (BDI) vyplývá, že již téměř každá třetí velká německá průmyslová firma přesunula výzkum a vývoj do zahraničí nebo o tom uvažuje.

Přečíst článek

Ursula von der Leyenová

Lukáš Kovanda: Ve stínu Stargate. Evropské unii ujíždí vlak, nejen v umělé inteligenci

Trump představil Supergate – investice do umělé inteligence (AI) v rozsahu minimálně pěti státních rozpočtů Česka. Mezitím EU uvaluje z mezinárodního hlediska poměrné tuhé regulace AI. Dva rozdílné postoje, ale jen jeden vítěz. A Evropa to nebude.

Přečíst článek

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová reaguje na Trumpa: Pařížská klimatická dohoda je nejlepší nadějí pro lidstvo

Pařížská klimatická dohoda zůstává nadále nejlepší nadějí pro celé lidstvo, uvedla na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nový americký prezident Donald Trump, který se ujal v pondělí funkce, oznámil, že jeho země od klimatické dohody z roku 2015, která je mezinárodním paktem o boji proti globálnímu oteplování, odstupuje.

Přečíst článek

Reklama

Související

Donald Trump

Trump testuje evropské politiky, zda chtějí dále pokračovat ve válce na Ukrajině

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme