Úspěch české diplomacie. USA a Nizozemsko zaplatí renovaci českých tanků pro Ukrajinu
Spojené státy a Nizozemsko společně zaplatí renovaci 90 českých tanků T-72B pro ukrajinskou armádu. Oznámila to mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. Nizozemské ministerstvo obrany uvedlo, že na renovaci českých tanků vydá 45 milionů eur (asi 1,1 miliardy korun) a Ukrajině navíc poskytne těžkou vojenskou techniku. Americká část výdajů spadá do nově oznámené vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 400 milionů dolarů (9,8 miliardy korun).
Stroje budou pocházet ze zásob českého obranného průmyslu, nikoliv ze zásob české armády. Hodnota kontraktu je přibližně 90 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Prvních 26 strojů by Ukrajina měla dostat ještě před koncem letošního roku.
Česko nebude stát oprava ani korunu
Podle mluvčího českého ministerstva obrany Jiřího Táborského český úřad jednání zaštiťoval v roli koordinátora a zprostředkovatele. Česká republika se na transakci finančně nepodílí, uvedl mluvčí.
Putin zničil ruskou ekonomiku. Jediné, o co se ještě může opřít, je ropa, uvedl v rozhovoru pro CNBC Amos Hochstein, poradce amerického prezidenta Joea Bidena.Ropa je vše, co Putinovi zbylo. Dokažme mu, že se bez ní obejdeme, říká Bidenův muž
Leaders
„Spolupráce vznikla na základě šesti jednání Ukrajinské obranné kontaktní skupiny, srpnové dárcovské konference v Kodani a zářijového setkání národních zástupců pro vyzbrojování," uvedla ve společném prohlášení ministerstva obrany USA, Česka a Nizozemska.
„Každopádně jde o obrovský úspěch mezinárodních jednání s cílem pomoci Ukrajině," dodal Táborský.
Na kontraktu se bude podílet Czechoslovak Group
Která česká firma tanky na Ukrajinu dodá, úřady nezveřejnily. Podle informací ČTK bude do kontraktu zapojen holding Czechoslovak Group (CSG).
Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu mnoho Rusů opustilo svůj domov a hledalo útočiště ve světě. Míst, kde by je ve velké míře protikremelsky naladěný svět přijal, není zase tak mnoho. Ti movitější ve velkém zamířili do Dubaje, mnozí další našli konečně nové působiště i v Evropě. Do srbského Bělehradu s 1,4 miliony obyvatel jich po únorovém začátku invaze až dosud zavítalo na sto tisíc – a mnozí z nich se nyní rozhodli v Srbsku zůstat a shánějí trvalé bydliště a práci, napsal server Bloomberg.Na Bělehrad! Rusové našli i v protiruské Evropě útočiště, do Srbska jich přišlo sto tisíc
Politika
„Jsem vděčný České republice, Nizozemsku a Spojeným státům. Děkuji, přátelé, za vaši neochvějnou soudržnost s Ukrajinou," napsal v reakci na oznámení o dodávce tanků ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na svém Twitteru.
[[Twitter status: https://twitter.com/DmytroKuleba/status/1588567378077814785]]
Česká republika a české zbrojní firmy se zapojovaly do dodávek Ukrajiny od počátku ruské agrese, tedy od konce letošního února. Česko ze svých zásob darovalo vojenské vybavení a zbraně za asi 4,5 miliardy korun.
Spoluzakladatel a šéf britského fintechového start-upu Revolut Nikolay Storonsky (Nikolaj Storonskij) se kvůli odporu vůči ruské invazi na Ukrajinu vzdal ruského občanství. Informovala o tom agentura Bloomberg. Podobný krok oznámil tento týden podnikatel Oleg Tiňkov (Oleg Tinkoff). Ten po začátku invaze patřil k prvním z hrstky ruských podnikatelů, kteří otevřeně vystoupili proti válce a kritizovali ruskou armádu. Vyzval přitom další podnikatele, aby ho následovali.Další sbohem Rusku. Občanství se vzdal miliardář a zakladatel fintechového Revolutu
Leaders
Spojené státy Ukrajině od začátku ruské invaze poskytly ve vojenské, humanitární a finanční pomoci 18,2 miliardy dolarů (asi 447 miliard korun).
Dnes oznámená americká pomoc Ukrajině zahrnuje kromě financování obnovy 45 českých tanků také například zakázku na 1100 kusů létající munice Phoenix Ghost, tedy dronů, které po dopadu na cíl explodují, 40 vojenských motorových člunů a další položky, uvedl Pentagon.