Všechny vzorky obilí a masa z Ukrajiny u kontrolorů prošly. Není důvod dovozy omezit, trvá na svém Nekula
Kontroly českých dozorových úřadů u obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek. Není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko nebo Slovensko, uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Ministr Nekula připomněl, že u každého vzorku dovezených potravin se dělá rozbor na přítomnost více než 400 zbytků účinných látek. Jde především o testy na přítomnost mykotoxinů nebo zbytků pesticidů. U všech vzorků se testuje také to, zda neobsahují těžké kovy jako olovo nebo kadmium. Vedle Ukrajiny se kontroluje také import z Polska, Slovenska nebo Maďarska.
Čeští zemědělci mají na skladech nadbytek obilí, důvodem je dovoz pšenice z Ukrajiny. Z průzkumu Zemědělského svazu ČR vyplývá, že v Česku je aktuálně uskladněno 2,6 milionu tun obilí, meziročně o 40 procent více. Od podzimu minulého roku se v Česku prakticky zastavily obchody s pšenicí, upozornil svaz. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že do zemí EU se z Ukrajiny od února loňského roku dovezlo meziročně desetkrát více pšenice, než je běžné. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula už v pondělí uvedl, že zákaz dovozu - jako Slovensko, Polsko a Maďarsko - nechystá.Naše obilí budeme muset pálit, varuje svaz zemědělců před dovozem z Ukrajiny
Trhy
Zemědělská a potravinářská inspekce v posledních týdnech odebrala 30 vzorků obilovin a mouky, většinu tvořila pšenice. „Zatím nebyl zjištěn nevyhovující vzorek,“ potvrdil ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica. Ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád uvedl, že kontrola dovozu potravin živočišného původu je dlouhodobě prioritou. „V současné době jsme provedli 16 cílených kontrol,” řekl Semerád. Systém kontrol podle něj zaručuje, že potraviny na českém trhu jsou zdravotně nezávadné. Do Česka se letos poprvé z Ukrajiny dovezla i běžná konzumní vejce.
Návrhy na zákaz dovozu má Nekula za populistické
Nekula uvedl, že u tématu dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny se v posledních dnech objevovalo mnoho dezinformací. Připomněl, že do Česka se dovezly pouze 4000 tun pšenice, což je méně než desetina procenta domácí produkce. Návrhy, aby Česko zavedlo zákaz dovozu z Ukrajiny, označil za populistické. Zákaz dovozu vybraných zemědělských produktů a potravin včetně obilí už platí v Polsku, Maďarsku a na Slovensku, dočasnou stopku vystavilo Bulharsko.
Česko po dnešku zůstává poslední zemí Visegrádské čtyřky, která dosud nezakázala dovoz ukrajinského obilí a dalších tamních zemědělských produktů. Čeští zemědělci tak zřejmě vystupňují svůj tlak, aby česká vláda učinila totéž, obávají se totiž, že neprodají a padnou do ztrát, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.Lukáš Kovanda: Zbývá Česko, je poslední zemí Visegrádu, která nezakázala dovoz ukrajinského obilí
Názory
Nekula bude příští týden spolu s ministry zemědělství Evropské unie jednat o celoevropském řešení situace, kdy na unijním trhu končí levné obilí z Ukrajiny, které má směřovat hlavně do zemí mimo unii. Stěžují si na to zemědělci v Polsku, kde to ovlivňuje trh. Nekula opět odmítl jednostranné zákazy: „Musíme postupovat jednotně,” řekl. Podle něj je důležité, aby export končil v přístavech, odkud pokračuje do zemí mimo EU. „Směřuje se k systému, aby byly vagony nebo kamiony zaplombovány,” doplnil.
Lákadlo pro spekulanty
Jak Nekula poznamenal, ukrajinské obilí je díky výrazně nižší ceně lákavé pro spekulanty, a proto se takzvaně odsypává v zemích sousedících s Ukrajinou. Ministerstvo už dříve uvedlo, že do EU se od začátku války dovezl desetinásobek běžného množství ukrajinské pšenice, konkrétně 3,526 milionu tun. Nekula nyní řekl, že v Polsku zůstala zhruba třetina tohoto množství. Zopakoval také, že je důležité udržet trasy solidarity a Česko podporuje jejich prodloužení o další rok. Tyto trasy měly za cíl umožnit vývoz obilí hlavně do zemí mimo unii, například do severní Afriky.
Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR upozorňují, že to vedlo k zastavení obchodování s obilím a čeští zemědělci můžou mít problém prodat loňskou úrodu před další sklizní. Cena pšenice podle Českého statistického úřadu v březnu klesla prakticky na úroveň před začátkem ruské invaze na Ukrajinu.
Výsledky kontrol cen potravin České obchodní inspekce (ČOI) a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) jsou horší, než se očekávalo. Při jednání meziresortní komise k vysokým cenám potravin to na Twitteru uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Na tiskové konferenci poté řekl, že dochází k masivnímu porušování potravinového práva a rovněž zákona na ochranu spotřebitele, a to včetně nekalých obchodních praktik. Kontroly mají podle něho pokračovat.Předražené potraviny. Kontroly cen dopadly ještě hůř, než se čekalo, přiznal Nekula
Money