Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Vyplácení solidárního příspěvku pro lidi ubytovávající uprchlíky chce vláda prodloužit

Uprchlíci z Ukrajiny
ČTK
 ČTK

Vyplácení solidárního příspěvku pro lidi, kteří zdarma či za úhradu energií ubytovávají uprchlíky u sebe doma či ve svém volném bytě, se má o čtvrt roku prodloužit. Podpora by se tak měla poskytovat do konce června. Pravidla pro její získání a její výše se měnit nemají. Nařízení o prodloužení podpory se chystá ve středu schvalovat vláda. Výdaje na čtvrt roku při ubytování 48 tisíc příchozích ministerstvo práce spočítalo na půl miliardy korun. Úřady práce začaly žádosti kvůli možnému podezření na podvody ověřovat, řada žadatelů musí s doklady do poboček.

Reklama

Podle ministerstva práce kvůli pokračování války na Ukrajině přetrvává potřeba ubytování příchozích. Resort poukazuje v podkladech k nařízení na výhodnost bydlení v domácnostech. Zmiňuje usnadnění adaptace a integrace uprchlíků, jejich rozptýlení po republice i snížení výdajů z rozpočtů na zajištění hromadného ubytování.

Solidární příspěvek zavedl loni takzvaný lex Ukrajina, nastavení podpory pak upravuje vláda v nařízení. Dávku je možné žádat na ubytování s prostorem na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, se záchodem a přístupem k pitné vodě. Stát za bezplatné poskytnutí bydlení na nejméně 16 dnů v měsíci přispívá ubytovatelům na náklady. Na jednoho ubytovaného uprchlíka v samostatném bytě posílá 5000 korun, na dva 9000 korun, na tři 12 tisíc korun, na čtyři 14 tisíc korun a na pět a více osob 15 tisíc korun. Pokud lidé mají příchozí u sebe doma, mohou na ubytovanou osobu pobírat 3000 korun na měsíc. Měsíčně mohou získat nejvýš 9000 korun. Podpora je i pro ubytovatele, u nichž si běženci platí plyn a elektřinu.

Na příspěvcích se podle ministerstva při ubytování 48 tisíc lidí vyplatí za měsíc 167 milionů korun, za čtvrtletí 501 milionů korun. Za první dva letošní měsíce podle resortních údajů výdaje činily ale 417 milionů korun. Od loňského jara do konce letošního února to bylo přes dvě miliardy korun. V lednu úřady práce poskytly 23 200 dávek, v únoru o stovku méně.

Konspirátoři vylézají z děr. Snaží se přesvědčit internet, že žádná válka není

První výročí ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo novou vlnu falešných zpráv na sociálních sítích. Některé příspěvky získaly miliony zhlédnutí. Ve Spojených státech řada pravicových účtů s velkým počtem sledujících zveřejnila sérii ničím nepodložených tvrzení, že celá válka na Ukrajině může být podvod zinscenovaný západními médii a vládami. Mezi uživateli, kteří šířili nejvirálnější tvrzení, byli i ti, kterým v minulosti zakázali Twitter, ale po jeho převzetí Elonem Muskem je pustili zpět, upozornil britský server BBC.

Přečíst článek

Reklama

Příspěvky se vyřizují jen on-line. Řadu žádostí úřady práce teď zamítají a žadatelé musí po vyzvání do poboček přinést doklady o ubytovaných či bytě. Důvodem je podezření na případné podvody. Na možné zneužívání digitalizovaných dávek a nedostatečnou kontrolu poukazovaly odbory. Hospodářské noviny před nedávnem napsaly, že úřad práce vyplatil přes 600 tisíc korun skupině žadatelů s jedním společným účtem a ministerstvo práce systém pozastavilo. Mluvčí ministerstva Eva Davidová sdělila, že vyplácení podpor zastavené není, jen se ověřuje.

Zajištění uprchlíků má od července upravit novela zákona lex Ukrajina. Solidární příspěvek by se vyplácel jen těm, kteří přijali příchozí u sebe doma. Samostatný byt by si běženci platili sami. V podpoře od státu by se jim zohlednily započitatelné náklady na bydlení, které by měla stanovit vláda. Posuzovat by se měl příjem ze zaměstnání v Česku. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nedávno řekl, že od ledna by se uprchlíkům měl otevřít běžný systém dávek.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme