Výroky Andreje Babiše? Začíná být bezpečnostním ohrožením pro Česko, uvedl Lipavský
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) začíná být podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. Lipavský to řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Babiš v tomto týdnu kritizoval rozhodnutí české vlády přerušit konzultace se slovenskou vládou. Uvedl, že premiér Petr Fiala (ODS) úplně ničí česko-slovenské vztahy. Šéf ANO v reakci označil za hrozbu pro českou bezpečnost a suverenitu naopak Piráty.
Vedle jejich přístupu k migraci či ke zrušení práva veta na úrovni EU zmínil i „bratříčkování“ Pirátů s lídrem slovenské opozice Michalem Šimečkou, který ve čtvrtek a v pátek absolvoval v Praze řadu schůzek s koaličními politiky. Piráti se tak podle něj pouze zapojili do předvolební prezidentské kampaně na Slovensku.
Babiš je skrze jeho výroky podle Lipavského bezpečnostním ohrožením Česka. „Mě přijde, že už začíná být bezpečnostním ohrožením této země, způsob, kterým podkopává obranyschopnost a mezinárodně politické postavení naší země,“ řekl Lipavský. Babiš podle něj neví o zahraniční politice vůbec nic. „Provedl naprosto šílené věci s česko-polskými vztahy, on se nechal vodit od (maďarské premiéra Viktora) Orbána v evropské politice naprosto šíleným způsobem,“ uvedl ministr.
Babiš v odpovědi oponoval připomínkou toho, že nikdy v minulosti nevystupoval na rozdíl od mnoha jiných českých politiků spolu s ruskými politiky a za jeho vlády bylo z Česka vyhoštěno osm desítek ruských diplomatů. Uvedl taky, že Lipavský se stal ministrem zahraničí náhodou, ale že orel mouchy nelapá.
Za laciné české gesto a krok, kterým se český premiér Petr Fiala střelil do vlastní nohy, označil slovenský list Pravda rozhodnutí české vlády přerušit konzultace s kabinetem slovenského premiéra Roberta Fica kvůli rozdílným názorům na klíčová zahraniční témata. Některá jiná slovenská média krok Prahy po jeho středečním oznámení zdůvodnila spíše politikou Ficova kabinetu a názory slovenského premiéra na válku na Ukrajině, které se značně liší od pozice Česka.Slovenský list Pravda: Přerušení konzultací? Laciné gesto od Fialy, kterým střelil se do nohy
Politika
Česko má podle Lipavského zájem pokračovat v česko-slovenských vztazích. „Chceme je mít praktické, chceme je mít věcné, rozhodně se nic nezastavuje. Nicméně, aby proběhlo mezivládní jednání, ve kterém je obsaženo mnoho symboliky a sounáležitosti, tak tato chvíle v tento moment není,“ řekl.
České vládě jde podle něj maximálně o bezpečnost České republiky. Ukrajina je podle něj hrází proti ruskému vlivu v Evropě. Pokud jde slovenská vláda, slovenský premiér Robert Fico nebo slovenský ministr zahraniční Juraj Blanár některými svými vyjádřeními nebo kroky proti této politice, tak je to pro českou vládu poměrně silný moment, uvedl Lipavský. Obvinění, že česká vláda podporuje válku na Ukrajině, je podle něj absurdní. „Určitě nemůžeme říct, že by slovenská vláda ohrožovala bezpečnost České republiky,“ řekl na dotaz, zda je vláda Fica ohrožuje bezpečnost Česka.
V zahraniční koncepci podle bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (SOCDEM) stojí, že sousedské vztahy jsou základem české diplomacie a zahraniční politiky. „Nepochybuji, že se to (aktuální situace) promítne i do Visegrádu. Já se domnívám, že ten bude za chvíli ve stadiu klinické smrti,“ řekl Zaorálek. Dopady rozhodnutí českého kabinetu jsou podle něj daleko zásadnější. „My se sousedy nic nerušíme, my se Slovenskem spolupracujeme a komunikujeme dál,“ řekl v diskusi místopředseda ODS a europoslanec Alexandr Vondra.
Rusko není v konfliktu na Ukrajině agresorem, Rusko hájí své zájmy, řekl dnes šéf slovenské vládní strany SNS a místopředseda parlamentu Andrej Danko. Řešením konfliktu na Ukrajině je podle něj vytvoření demilitarizované zóny po vzoru Kypru. Danko také kritizoval rozhodnutí české vlády pozastavit společná jednání se slovenským kabinetem a českého premiéra Petra Fialu také za jeho schůzku s lídrem slovenské opozice.Andrej Danko: Rusko na Ukrajině hájí své zájmy, není agresorem
Politika
Podle Lipavského v žádném případě nehrozí, že zrušil pozvání Blanára do Prahy na setkání ministrů zahraničí V4, které se uskuteční ve čtvrtek 21. března. Do uskupení dále patří Polsko a Maďarsko. Premiéři těchto států v Praze jednali minulý týden. „V4 postrádá mnoho společných témat, nicméně držíme ten dialog,“ řekl Lipavský. Na schůzce se chce zabývat i tématem podpory Ukrajině.
Podle Zaorálka je potřebují země V4 vůči tomu, co se děje na Ukrajině, držet určitou jednotu a musí se o ní usilovat. „Visegrád nikdy nebyl o absolutní shodě, vždycky jsme vybírali témata, na kterých se shodnout dokážeme,“ dodal.