Výsledky voleb v Gruzii jsou statisticky nemožné, uvádí analýza
Oficiální výsledky parlamentních voleb v Gruzii, jak je oznámila tamní ústřední volební komise, jsou „statisticky nemožné“, uvedla firma HarrisX, která uskutečnila jeden z průzkumů zveřejněných bezprostředně po hlasování 26. října, tzv. exit poll.
„Pochyby vzbuzují statisticky nevysvětlitelné nesrovnalosti v údajích ústřední volební komise, které se týkají nejméně 172 523 hlasů ve 27 okrscích, což je více než osm procent ze všech odevzdaných hlasů,“ uvedla firma ve své analýze.
FOTOGALERIE: Protesty proti výsledkům voleb v Gruzii
Gruzínská ústřední volební komise uvedla, že volby vyhrála dosavadní vládnoucí strana Gruzínský sen, která podle ní ve volbách získala téměř 54 procent hlasů. Opozice a prezidentka Salome Zurabišviliová ale výsledky zpochybňují a odmítají uznat.
Přepočítání části hlasů v některých volebních místnostech potvrdilo vítězství vládní strany Gruzínský sen, sdělila ústřední volební komise. Tu ale podle prezidentky ovládá vládní strana.
Desítky případů porušení pravidel
Zurabišviliovou si na dnešek předvolala prokuratura, která ve středu oznámila, že zahájila vyšetřování voleb. Hlava státu předvolání odmítla. Prokuratura uvedla, že vyšetřuje 47 případů podezření na porušení volebních pravidel.
Premiér Petr Fiala (ODS) pokládá za chybu vystoupení slovenského předsedy vlády Roberta Fica v ruské televizi Rossija-1. V rozhovoru pro Deník.cz Fiala řekl, že absolutně nesouhlasí také s Ficovými výroky. Jde například o názor, že podpora Ukrajiny ze strany zemí Evropské unie jen prodlužuje válku. Ukrajina se už třetím rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi.Fiala kritizuje Fica. Vystoupení v ruské televizi byla chyba, uvedl český premiér
Politika
Gruzínský sen podle kritiků uplatňuje autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem. Koalice opozičních stran, které média označují obecně za prozápadní, získaly dohromady kolem 38 procent.
Opoziční strany podle agentury AFP označily výsledky za zmanipulované ve prospěch Gruzínského snu a prohlásily, že do nového parlamentu nevstoupí. Zurabišviliová řekla, že Gruzie se stala obětí „ruské speciální operace“, a také ona hovořila o volebních podvodech. V pondělí večer proti výsledkům protestovaly v Tbilisi desetitisíce lidí.
Premiér kritiku odmítl
Premiér Irakli Kobachidze z Gruzínského snu už dříve odmítl kritiku od opozice. Tvrdí, že volby byly spravedlivé, svobodné a demokratické, ale na výzvy k mezinárodnímu zapojení do vyšetřování volebních přehmatů nereagoval, podotkl zpravodajský web Civil.ge. Opoziční strany podle něj svolaly na 4. listopad další demonstraci do centra Tbilisi, kde hodlají představit plán dalšího postupu.
Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) upozornili, že při volbách se objevily případy kupování hlasů či zastrašování a že hlasování se konalo v napjaté a nenávistné atmosféře. Hlášeny byly také případy rvaček u volebních místností nebo vícečetné hlasování. Evropská unie a Spojené státy vyzvaly k vyšetření zpráv o volebních nesrovnalostech v Gruzii, která v roce 2022 zažádala o členství v EU.