Zásadní pomoc? Spojené státy poprvé dodají Ukrajincům klouzavé bomby
Americký prezident Joe Biden krátce před setkáním se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě oznámil další pomoc Kyjevu ve výši zhruba osmi miliard dolarů (180 miliard korun).
Cílem pomoci, která zahrnuje například první dodávky klouzavých bomb s dosahem až 130 kilometrů či rozšíření výcviku ukrajinských pilotů pro letouny F-16, je podle Bidena podpořit Kyjev, aby mohl „tuto válku vyhrát“. Zelenskyj vzápětí za americkou pomoc poděkoval na síti X, přičemž poznamenal, že ji Ukrajina využije „co nejefektivnějším a nejtransparentnějším způsobem“.
Ukrajina se od února 2022 brání ozbrojené ruské agresi, podpora Spojených států je v jejím úsilí zásadní.
Prezident Petr Pavel vyzval Čínu, aby využila svých jedinečně blízkých vztahů s Ruskem k ukončení krveprolití na Ukrajině a všech souvisejících hrozeb pro světovou bezpečnost. Pavel to prohlásil při svém vystoupení na Radě bezpečnosti OSN. Čína má podle něj jakožto globální aktér a stálý člen Rady pracovat pro mír a stabilitu.Pavel: Čína by měla přesvědčit Rusko k ukončení války na Ukrajině
Politika
Zásadní dodávka
Součástí balíku jsou poprvé také naváděné bomby s dosahem až 130 kilometrů. Podle agentury Reuters si tak Ukrajina „zásadně polepší“ ve schopnosti ohrozit ruské síly z bezpečné vzdálenosti. Bomba, schopná zasáhnout cíle s vysokou přesností, má být vypouštěna ze stíhacích letounů. Podle nejmenovaného amerického zdroje se však americký prezident nyní nechystá oznámit, že USA dají Ukrajině zelenou k používání amerických zbraní k zásahům ruských cílů hluboko na ruském území. To je věc, o kterou Kyjev i prezident Zelenskyj osobně, Washington opakovaně žádají.
Drtivá většina nově oznámené pomoci, tedy ta ve výši zhruba 5,5 miliardy dolarů, má být přidělena do pondělního konce amerického fiskálního roku, píše Reuters. Dalších 2,4 miliardy dolarů bude poskytnuto z Iniciativy na podporu bezpečnosti Ukrajiny, která Bidenově administrativě umožňuje nakupovat zbraně pro Ukrajinu od firem, místo aby je stahovala z amerických zásob.
Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár se na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku setkal se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a hovořil s ním mimo jiné o „slovenských zájmech v oblasti energetické bezpečnosti“. Blanár o tom informoval na facebooku. Ve středu s Lavrovem jednal též maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó, uvedla agentura MTI.Lavrov se setkal s ministry Slovenska a Maďarska
Politika
Další pomoc má posílit ukrajinskou protivzdušnou obranu a zahrnuje také drony a munici vzduch-země. Americké ministerstvo obrany zároveň poskytne Ukrajině další baterii protivzdušné obrany Patriot a více střel používaných v tomto systému. Pentagon také podle prohlášení Bílého domu rozšíří výcvik ukrajinských pilotů na stíhacích letounech F-16, přičemž v příštím roce výcvikem projde dalších 18 pilotů ukrajinského letectva.
V závěru prohlášení Biden uvedl, že koncem října uspořádá v Německu jednání vysoce postavených zástupců států kontaktní skupiny pro Ukrajinu „s cílem koordinovat úsilí více než 50 zemí, které podporují Ukrajinu v její obraně proti ruské agresi“.
V rámci boje proti obcházení ruských sankcí a praní špinavých peněz dnes americké ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo financí a Tajná služba v koordinaci s mezinárodními partnery přijaly opatření k narušení globální sítě kryptoměn, uvedl Bílý dům ve stejném prohlášení. Dodal, že Spojené státy budou svou podporou bránící se Ukrajiny nadále Rusku navyšovat jeho náklady na válku a připravovat ruský vojensko-průmyslový komplex o zdroje.
Ministerstvo financí USA vzápětí oznámilo, že přidalo na svůj sankční seznam Sergeje Ivanova narozeného v Petrohradu a organizaci Cryptex se sídlem v karibském státě Svatý Vincenc a Grenadiny. Podrobnosti o tom, proč na ně sankce uvalilo, ministerstvo neposkytlo.