Zelenskyj: Pro mír na Ukrajině potřebujeme jednotu USA a EU
Ukrajina k dosažení míru potřebuje jednotu mezi Spojenými státy a Evropskou unií, zdůraznil v Bruselu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před zahájením prosincového summitu EU. Na vrcholné schůzce, které poprvé předsedá nový šéf Evropské rady António Costa, chce ukrajinský prezident prezidenty a premiéry zemí EU diskutovat rovněž o ochraně ukrajinského energetického sektoru. Řada evropských lídrů se před začátkem jednání shodovala na tom, že spíše než v zahájení mírových rozhovorů s Ruskem vidí prioritu v další podpoře Ukrajiny.
„Nyní potřebujeme posílit Ukrajinu, hlavní prioritou je rovněž ochrana našeho energetického sektoru a zdvojnásobení zbrojní výroby na Ukrajině,“ prohlásil Zelenskyj ve společném vystoupení s Costou. Důležitá je rovněž urgentní pomoc ukrajinským dětem, podpora ukrajinského vzdělávacího systému, ale i budování krytů.
Situace na Ukrajině je prvním tématem, o kterém budou unijní vůdci dnes dopoledne diskutovat, při obědě je čeká strategická debata na téma EU ve světě, kde mají řešit mimo jiné budoucí vztahy s novou americkou administrativou prezidenta Donalda Trumpa, která nastoupí 20. ledna. „Potřebujeme jednotu mezi USA a EU, abychom dosáhli míru,“ řekl k tomu prezident Zelenskyj.
Prakticky všechny státy NATO bojují proti Rusku, prohlásil konferenci ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl také, že je připraven jednat se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a že se Rusko za poslední dva až tři roky stalo mnohem silnějším.Putin: Proti Rusku bojuje téměř celé NATO
Politika
Podle nové šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové je potřeba debatovat o tom, jak Ukrajinu ještě více podpořit. „Jakýkoli tlak na brzká mírová vyjednávání (o Ukrajině) by ale mohl znamenat riziko špatné dohody (pro Kyjev),“ řekla Kallasová novinářům v Bruselu. Kromě diskuzí o tom, co může EU udělat pro Ukrajinu, by sedmadvacítka měla řešit i to, co může více udělat pro svou vlastní obranu, dodala.
Litevský prezident Gitanas Nauséda podotkl, že se šíří zvěsti o možném začátku mírových vyjednávání, o nichž evropští politici mluví zvláště v souvislosti s Trumpovým lednovým nástupem do funkce. Budoucí americký prezident hovoří o tom, že rychle přesvědčí obě strany k jednání a zajistí mír. „Podle mě je možná trochu brzy. Pokud bychom chtěli něčeho dosáhnout v této situaci, nebyl by to spravedlivý a udržitelný mír,“ řekl novinářům. Hovořil také o tom, že by unijní země měly zvýšit výdaje na svou vlastní obranu a odblokovat rozšíření fondu, z něhož společně hradí nákupy vojenského vybavení pro Kyjev.
Majzus neuspěl u soudu s žalobami proti rozhodnutí ministerstva vnitra nepovolit mu přechodný pobyt, protože dlouhodobě rozvíjel kontakty mezi členy organizovaného zločinu. Informoval o tom ve středu server Seznam Zprávy.Ruský podnikatel a zámecký pán Sergej Majzus musel opustit Česko
Leaders
Ukrajina není sama
Za prioritu označil pomoc Ukrajině také belgický premiér Alexander De Croo. Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že EU dává jasně najevo, že „Ukrajina není sama“. Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová vyzvala členské státy, aby v příštím roce ještě zvýšily svou podporu nejen Ukrajině, ale i Moldavsku a Gruzii. „Pokud nepřidáme my, udělá to někdo jiný,“ prohlásila v narážce na ruské snahy zvrátit dosavadní prozápadní směřování posledních dvou zmíněných zemí.
Česko na summitu zastupuje premiér Petr Fiala. Na jednání nakonec nebude francouzský prezident Emmanuel Macron, který odjel na ostrov Mayotte v Indickém oceánu. Ten před několika dny zasáhl cyklon Chido a vyžádal si několik desítek obětí. Macrona bude na summitu zastupovat německý kancléř Scholz.