Analýza: Institucionální nájemní bydlení je sílící trend, hlavně v Praze
Zájem o takzvané institucionální nájemní bydlení na realitním trhu letos roste obdobně jako v posledních letech. Jde o plně nebo částečně vybavené byty připravené k okamžitému nastěhování a primárně vystavěné investory nikoliv za účelem prodeje, ale dlouhodobého pronájmu. Nejvíce tento realitní trend roste v Praze, kde bylo ve třetím čtvrtletí ve výstavbě 1731 takovýchto bytů, a oproti celému minulému roku se tedy jedná o nárůst o 57 procent. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti Knight Frank.
Za rozvojem tohoto realitního odvětví v ČR podle Knight Frank stojí zájem developerů, ale také poptávka způsobená změnou v preferencích nájemníků. Někteří z nich totiž hledají kvalitnější než běžné bydlení, ale zároveň požadují flexibilitu a možnost rychle se přestěhovat. Investice do rezidenčních nemovitostí činily ve třetím čtvrtletí 26 procent objemu investic do komerčních nemovitostí v ČR. Ten byl 27,8 miliardy korun (1,1 miliardy eur). Za tři čtvrtletí letošního roku dosahoval podíl investic do bytů postavených za účelem pronájmu (tzv. build to rent) 18 procent a objem přesáhl pět miliard korun (200 milionů eur).
Jakýsi veletoč předvádí největší český developer Dušan Kunovský. Po dlouhá leta byl odpůrcem nájemního bydlení, vždy preferoval prodej bytů, které vystavěl jeho Central Group, konečným zákazníkům. A to i v době, kdy jeho konkurenti, například Finep nebo Trigema, prodávali v době nedostupných hypoték celé kusy svých projektů zájemcům o nájemní bydlení. Fondům, nebo třeba Arcibiskupství pražskému.Miliardář Kunovský se chce stát novým Baťou. Rozvíjí obří projekt výstavby nájemního bydlení
Reality
„V České republice postupně dochází k posunu vnímání nájemního bydlení. Velkou roli v tom hraje především nízká dostupnost bydlení vlastnického, ale také generační změny a větší touha po flexibilitě ve spojení s vysokým standardem kvality bydlení a služeb. Do budoucna tak výrazně poroste nabídka v tomto segmentu,“ řekla vedoucí oddělení průzkumů v Knight Frank Lenka Šindelářová.
Nájemné v institucionálních nájemních bytech je zpravidla vyšší, než je lokální průměr. Konkrétně v Praze ve třetím čtvrtletí stál měsíční pronájem v takových bytech 538 korun za metr čtvereční. Přestože se podle analýzy jedná o meziroční pokles o 6,5 procent, stále je to o zhruba 100 korun více, než kolik podle dat realitních a poradenských společností v Praze je u běžných bytů.
Zuzana Chudoba je zakladatelkou a majitelkou společnosti BTR Consulting, která se věnuje správě nájemních bytů. Nyní jich má v péči asi sto padesát. Zároveň je členkou prezidia Asociace nájemního bydlení, což je lobbistická organizace, která se snaží i změnami v legislativě zvýšit práva vlastníků bytů. „Třeba v Německu mají databázi nájemců,“ říká Chudoba. O vytvoření něčeho podobného se asociace snaží i v Česku. Její firma mezitím přináší na trh novinku, nájemné bez kauce. Místo kauce bude pojistka. Nájemník platí v ceně nájemného pojištění pro případ škod či neplacení nájemného.Vrací se éra podnikových bytů, říká Zuzana Chudoba
Reality
Aktuálně jsou ve výstavbě větší projekty jako Nový Opatov s 300 byty, Nová Elektra s 291 byty v Praze 9 nebo Prosek City s více než 250 byty. Zároveň začala výstavba další fáze projektu Vysočanský mlýn, kde má být 306 bytů. Právě nákup budovy G1 v Novém Opatově byl podle Knight Frank mimo jiné největší transakcí komerčních nemovitostí třetího čtvrtletí. Společnost Reico České spořitelny takto pořídila od developera Finep 171 nájemních bytů. Mezi významné dokončené projekty s institucionálními nájemními byty letos patří například Hagibor v pražských Strašnicích se 168 byty nebo projekt Youston v Praze 3 s 96 byty.
Podle posledních dat Asociace nájemního bydlení, která zastupuje velké české institucionální majitele bytů, vzrostl v třetím čtvrtletí podíl neplatičů nájmů mezičtvrtletně o 0,9 procentního bodu na 2,8 procenta. Důvodem nárůstu ale podle ní mohl také být čas prázdnin a dovolených, kdy se lidé dočasně soustředily na jiné priority.
V každé vesnici v Česku stojí „vedle kostela“ panelák. Když jedete českou krajinou, vypadá to fakt odporně. Baroko vedle brutalismu. Takové ty klasické, třípatrové paneláčky. Každá vesnice má aspoň jeden. Ale, na druhé straně, spokojeně v nich žije velká část českého národa. Statisíce lidí.Dalibor Martínek: Před 35 lety jsme svrhli komunisty. Byty ale stavět uměli
Názory
Komunisté dovedli zemi do hluboké krize bydlení, kdy se na byty vytvářely pořadníky, institucionalizovala se protekce a korupce a melouchaření, píše v reakci na komentář Dalibora Martínka ekonom a bývalý politik Roman Češka. Polemika: Komunista neuměl dobře nic, ani stavět byty, píše Roman Češka
Názory
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?