Ani Španělsko, ani Chorvatsko. Nejlevnější domy jsou v Japonsku. Za čtvrt milionu, 10 minut od moře
Japonsko nedostatečnou nabídkou volných nemovitostí rozhodně netrpí. Ba naopak. Země se potýká s opačným problémem, a to nadměrnou nabídkou prázdných domů. Vládní statistiky uvádí, že v roce 2023 bylo v nabídce přes devět milionů prázdných domu, tzv. „akiyas“.
Zpravidla jde o domy opuštěné a nevyužívané celá desetiletí, tomu odpovídá jejich stav. Pozoruhodná je na nich ale jejich cena. Většina z nich se dá pořídit do sumy pod 10 tisíc dolarů, tedy od čtvrt milionů korun. Upozornil na to server CNBC.
Z čeho pramení tento fenomén? Japonsko je známé jako přestárlá země. Úmrtnost je výrazně vyšší než porodnost. „Na problém zvaný akiya si zakládáme desetiletí, kořeny spatřujeme už v poválečném ekonomickém boomu, který vedl k prudkému nárůstu bytové výstavby,“ vysvětluje pro CNBC Tetsuya Kaneko z japonské pobočky poradenské společnosti Savills.
Straší v nich?
Svojí roli hraje i migrace mladých, kteří se stěhují za prací do velkých měst, zatímco vesnická sídla zůstávají obydlena převážně stárnoucí generací. „Akiyas jsou místními považovány za přítěž, takže se je dědicové často zdráhají využívat či prodat,“ říká Kaneko s tím, že někteří dokonce tyto domy, obzvláště pak ty starší 30 let, spojují s pověrami a věří, že v nich straší a bydlet v nich může přinést smůlu.
Japonci zkrátka na tyto nemovitosti pohlíží jako na položku, která přináší spíš potíže než výhody. „A proč jsou tyto nemovitosti tak levné? Zpravidla kvůli předpokladům, že náklady na renovaci převýší hodnotu nemovitosti,“ přiblížil zakladatel japonského realitního serveru blogu Cheap Houses Japan.
Zájem Čechů o luxusní nemovitosti v zahraničí se v poslední době zvyšuje. Lidé nemají zájem pouze o typicky české dovolenkové destinace jakými jsou Chorvatsko či Španělsko, ale čím dál více investují také do nemovitostí v Thajsku či Dubaji. Uvedl to výkonný ředitel realitní kanceláře Luxent Jiří Kučera.Češi zjistili, že za stejné peníze jako v Krkonoších koupí nemovitost v jižní Evropě, říká šéf realitky
Reality
Majitele si přesto domy nachází. Jak potvrzují oba pánové, v poslední době významně roste především poptávka ze zahraničí. Švéd Anton Wormann se do Japonska zamiloval během své pracovní cesty a nyní je majitelem hned sedmi opuštěných nemovitostí. Zlákaly ho ceny.
Zatím dokončil rekonstrukci tří ze svých nemovitostí, další čtyři přeměny probíhají. Do nákupu a rekonstrukcí zatím investoval 110 tisíc amerických dolarů, tedy zhruba 2,6 milionů korun. Krátkodobý nájem mu ale přinese každý měsíc něco kolem 11 tisíc dolarů, v přepočtu cca 260 tisíc korun.
Jsou podle Wormanna jeho nemovitosti výhodnou investicí? Ano i ne. Domy mu sice přináší skvělé příjmy, ale nestalo by se to bez toho, aniž by se seznámil s japonskou kulturou a lidmi.
„Bez porozumění místní kultury a toho, jak Japonsko funguje, bych peníze takzvaně vyhazoval z okna,“ řekl Wormann. A na jeho stranu se přidávají i místní realitní experti, akiyas mohou být skvělou investicí, ale jen pro určitou skupinu lidí: zejména nadšence, kutily nebo ty, kteří hledají útočiště na venkově. „Ti, kteří hledají rychlé a vysoké výnosy, by mohli být zklamaní,“ uzavřel Kaneko.
Zaměstnanců s velmi dobrými příjmy je v Česku evidentně čím dál více. Dokonce tolik, že si mohou dovolit nakupovat nemovitosti v cizině ve větším měřítku než podnikatelé. Část jich to financuje kompletně z vlastního, část si na to bere hypoteční úvěr. Ten si přitom mohou vzít už i u bank přímo v Česku. Ne každý ale o tom ví. Přečtěte si, za jakých podmínek takovou hypotéku na byt či dům u moře, můžete dostat.Mít vlastní byt u moře Čechy láká víc a víc. Za jakých podmínek se dá sjednat hypotéka?
Money
Češi začali nakupovat letenky na listopad a prosinec, podle prodejců letenek budou od září do prosince do zahraničí létat více než loni. Prodejci letenek zaznamenali kvůli podzimním prázdninám na poslední říjnový týden o čtvrtinu rezervací více než loni, v týdnu na přelomu listopadu a prosince je počet rezervací zatím přibližně o deset procent vyšší. U většiny prodejců letenek převažuje exotika, zejména pak země jihovýchodní Asie. Češi začali skupovat letenky na zimní dovolené. Kraluje Asie
Zprávy z firem
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?