Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Bydlení na Malé Straně je poprvé levnější než na Vinohradech

Nájmy na Praze 2 poprvé dražší než na Praze 1
ČTK
 nst
nst

Průměrná cena za metr čtvereční nájemního bydlení v Česku během třetího kvartálu letošního roku stoupla o 1,6 procenta na 310 korun, uvádí Deloitte Rent Index.

Reklama

V Praze stoupla cena za metr čtvereční nájmu o 3,4 procenta, nájemníci tak za něj během letošního léta zaplatili v průměru 422 korun. Na úrovni městských částí rostla cena pronájmů nejrychleji na Praze 2 (o 5,5 procenta na 477 korun za metr čtvereční), Praze 3 (nárůst o 4,5 procenta na průměrných 443 korun za metr čtvereční) a na Praze 8 (4,3 procenta na 434 korun za metr). Průměrná cena nájmů na území hlavního města rostla ve všech městských částech, vyjma Prahy 1, kde cena naopak klesla, konkrétně o 2,3 procenta na 461 korun za metr.

Nejvyšší nájmy v metropoli poprvé nejsou na Praze 1, kterou přeskočila Praha 2. Naopak nejnižší průměrné činže platí obyvatelé Prahy 4 a Prahy 10, shodně jde o 387 korun za metr čtvereční.

„Cena nájemního bydlení v Česku dál roste, byť méně, než ve druhém letošním čtvrtletí. Růst táhnou také regiony, což potvrzuje střednědobý trend. Určitou anomálií je Praha 1, kde cena nejen klesla a kde poprvé nejsou nájmy v rámci metropole nejdražší,“ říká Petr Hána, ředitel oddělení nemovitostí a stavebnictví v poradenské a technologické společnosti Deloitte.

Dům v Pařížské ulici, který má pronajatý módní značka Louis Vuitton

Raiffeisen realitní fond koupil budovu v Pařížské, jejímž nájemcem je Louis Vuitton

Raiffeisen realitní fond dokončil další akvizici a koupil nemovitost v pražské Pařížské ulici, kterou má plně pronajatou módní společnost Louis Vuitton ze skupiny LVMH. Transakci vyjednala nemovitostní skupina Mint, která zajišťovala i správu budovy, ve spolupráci s realitní poradenskou společností Cushman & Wakefield. Právní služby pro prodávajícího v rámci transakce poskytla advokátní kancelář Havel & Partners.

Přečíst článek

Reklama

Zdražila Olomouc

Nejvyšší růst průměrné ceny nájmů byl ve třetím čtvrtletí letošního roku v Olomouci (+5,7 procenta na 278 korun), Brně (+4,9 procenta na 361 korun) a Plzni (+4,3 procenta na 269 korun). Ceny rostly ve všech krajských městech. Nejméně ve Zlíně (+0,7 procenta na 278 korun za metr), Středočeském kraji (+1,8 procenta na 281 korun za metr) a Ostravě (+1,9 procenta na 219 korun za metr).

„Odhaduji, že během podzimu a zimy můžeme očekávat podobný nárůst cen nájmů jako během letošního léta. Cenová hladina vlastnického bydlení stále mírně roste, nabídka nestačí uspokojovat poptávku a úrokové sazby hypoték neklesají tak rychle, jak se původně předpokládalo. To všechno jsou faktory, které zvyšují poptávku po nájemním bydlení,” doplňuje nemovitostní expert Hána z Deloitte.

Historický dům v centru Litoměřic

OBRAZEM: Trh zaplavily prémiové nemovitosti. Nebude stačit ani 10, ani 20 milionů

Podívejte se na kolik vyjdou prémiové nemovitosti jako je dům ze 16. století, vila v Troji nebo srub u Lipna.

Přečíst článek

Po metropoli (+3,4 procenta na 422 korun za metr čtvereční) jsou nejdražší nájmy napříč Českem v Brně, kde cena vzrostla o 4,9 procenta na průměrných 361 korun za metr čtvereční, Hradci Králové (růst o 3,6 procenta na 284 korun), ve Středočeském kraji (růst o 1,8 procenta na 281 korun za metr čtvereční) a v Pardubicích (+4,1 procenta na 282 korun za metr). Naopak nejnižší nájmy jsou v Ústí nad Labem (+3,0 procenta na 203 korun za metr čtvereční), Ostravě (+1,9 procenta na 219 korun za metr) a v Karlových Varech (+3,7 procenta na 227 korun za metr).

Nejvyšší nájmy jsou podle expertů z poradensko-technologické společnosti Deloitte v bytech v novostavbách a projektech developerů (kde průměrná cena za metr čtvereční stoupala o 2,5 procenta na 376 korun za metr čtvereční), dále v cihlových domech (růst o 1,0 procento na 310 korun za metr) a na poslední příčce jsou panelové domy (+1,2 procenta na 263 korun za metr).

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme