Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Byty meziročně zdražily o sedm procent. Stejně tak nájmy, tvrdí analýza Central Group

Aktuální návrh Centra Nového Žižkova s unikátní rozvlněnou věží od architektky Evy Jiřičné
Central Group
 nst
nst

Poptávka po nových bytech v Praze letos meziročně vzrostla o 98 procent. V důsledku převisu poptávky nad nabídkou vzrostly ceny bytů i nájmy v hlavním městě meziročně o sedm procent, tvrdí nová analýzy Central Group. Bydlení v Praze zůstává nejméně dostupné ve střední Evropě.

Reklama

Za první tři letošní čtvrtletí se v metropoli prodalo 5 350 bytů, což je dvojnásobek toho, co se ve stejném období prodalo loni. Za celý rok se očekává prodej víc než sedmi tisíc bytů, podobně jako v dosud rekordním roce 2021.

„V poslední době bylo na trh uvedeno velké množství projektů, ani to ale nestačí. Navíc jde o odloženou nabídku z předešlých dvou let, a i ta se brzy vyčerpá. Zcela impotentní
povolování je hlavním důvodem současné bytové krize. Reálně hrozí, že ceny porostou ještě rychleji než dnes
,“ říká Dušan Kunovský, zakladatel a šéf Central Group.

Nabídka nových bytů v hlavním městě nedostačuje, přestože podle analýzy Central Group investoři připravují výstavbu více než 146 tisíc nových bytů. Problémem je, že se tyto byty kvůli nefunkčnímu systému povolování nových staveb nedaří v dostatečném počtu dostat na trh. Dlouhodobě se jich totiž v české metropoli povoluje kolem pěti tisíc ročně, přitom potřeba hlavního města je minimálně dvojnásobná.

Od ledna do září se podle ČSÚ povolilo 5 270 nových bytů v bytových domech a je podle analýzy velmi pravděpodobné, že se počet povolených bytů za celý rok opět nepřiblíží deseti tisícům. Dlouhodobě špatná situace s povolováním se promítá do zhoršování dostupnosti bydlení v Praze. Cena průměrného nového 70metrového bytu v Praze je podle analýzy 11 250 407 korun. Podle CG-Indexu je na něj potřeba 14,7 ročních hrubých mezd. To je o pět víc mezd, než kolik jich kupující potřeboval na takový byt v roce 2014.

Reklama

Příliš naděje na zlepšení nepřináší ani současné problémy s náběhem nového stavebního zákona a digitalizace stavebního řízení. Ta měla původně začít fungovat již v roce 2023, nyní je předpoklad jejího plného spuštění v roce 2028.

Rychlejší povolování staveb a fungující stavebnictví je přitom v zájmu státu. Stavebnictví přináší do ekonomiky každoročně stovky miliard korun. „Stát se svou neschopností zrychlit povolovací procesy sám střílí ne do nohy, ale rovnou do páteře. Jen z připravovaných bytů v Praze by na DPH mohl získat přes 175 miliard korun a další miliardy by mělo město na kontribucích. Obrovské škody a komplikace to přináší i byznysu. Ale hlavně to škodí kupujícím, pro které jsou byty zbytečně minimálně o 15 procent dražší,“ tvrdí Kunovský.

Evžen Koren, majitel Ekospolu

Obce stavět neumí. Vyřešit problém nedostupnosti bydlení by jim měl pomoci soukromý sektor, shodli se odborníci

Bydlení je tématem, které rozhodne volby v příštím roce. Nedostatek bytů je stále citelnější, stejně jako nárůst jejich cen i nájemného. Vládní dotační program na podporu bydlení ale podle členů Realitního Clubu problém rozhodně nevyřeší.

Přečíst článek

Realitní magnát Vítek otevírá první hotel značky Clarion ve Vídni

Firma CPI Hotels ze skupiny CPI Property Group českého miliardáře Radovana Vítka ve středu otevírá první hotel značky Clarion ve Vídni. Hotel má 201 pokojů, tři konferenční místnosti a střešní restauraci se 120 místy. CPI Hotels provozuje pod několika značkami více než tři desítky hotelů v šesti evropských zemích.

Přečíst článek

Kancelářský komplex Churchill Square

ČMN se stal jediným majitelem kanceláří Churchill Square

Skupina Českomoravská nemovitostní (ČMN) se stala jediným majitelem kancelářského komplexu Churchill Square v Praze u hlavního nádraží. Zbývající čtvrtinový podíl koupila od libanonského holdingu CFH.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Dalibor Martínek: Developeři jsou zoufalí. Jak může vláda slíbit nový stavební zákon na dobu, kdy už nebude vládnout

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme