Češi si zvykli na vyšší sazby hypoték. Příští rok budou nakupovat byty ještě víc než letos, shodli se odborníci
V roce 2025 poroste poptávka i ceny bytů a nájemného shodli se odborníci Realitního Clubu, který pořádá server Newstream.
„Příští rok vidíme optimisticky. Reálnou hrozbou je pro nás ale povolování. Zcela zjevně nebude pokrytá poptávka, ceny bytů budou růst,“ upozorňuje Michaela Váňová z Central Groupu.
Výstavbu drtí i nejistoty ohledně stavebního zákona. Obtížné a zdlouhavé povolovací řízení zásadně ovlivňuje počet bytů na trhu. Je jich málo a poptávka převyšující nabídku je setrvávajícím problémem. Metr čtvereční v Praze vyjde aktuálně v průměru na 160 tisíc korun. „Cena i poptávka roste už třetí kvartál za sebou. Ještě zajímavějším číslem je ale absorpce trhu. Ta je aktuálně 30 procent. To znamená, že se nyní nacházíme ve fázi trhu prodejců,“ konstatuje Vít Soural, jednatel společnosti Flat Zone.
Specializují se na prémiové nemovitosti jak v Česku, tak i zahraničí. V Praze jich ale podle Filipa Šejvla, zakladatele a spolumajitele realitky Philip & Frank, velký nedostatek. A ten bude podle něj stále narůstat.Majitel realitky: Praha má málo kvalitních nemovitostí a nádech provinčního města
Reality
Obnovení poptávky potvrzuje i Evžen Korec, a to navzdory tomu, že hypoteční sazby neklesly nijak razantně.
„Lidi si zvykli na zvýšené hypoteční sazby a ty už nějak razantně klesat nebudou. Navíc stále vidíme nakumulované úspory z covidu, které jak jinak v Česku budou mířit do nemovitostí,“ dodává Jiří Vančura.
Nájemné vzroste až o osm procent
Stejně jako ceny nemovitostí porostou i nájmy. Ty meziročně stouply o 10 procent a v Praze se zastavily na úrovni 480 korun za metr. Podle Evžena Korce můžeme očekávat v roce 2025 očekávat až osmiprocentní růst nájemného.
Jaký bude rok 2025 podle podle Michaely Váňové z Central Group, Jana Hasíka, majitele Pursposia Group, Víta Sourala z Flatzone nebo advokátky Kristýny Faltýnkové z PRK Partners? Podívejte se, jak odpovídali v anketě Newstreamu. Video se spouští automaticky v úvodu tohoto článku.
Klíčový architekt české postkomunistické reality Václav Klaus při své řeči na Vysoké škole ekonomické představil svůj názor na současnost. Do éteru se dostala zejména teze, že společnost je v současnosti blíž padesátým letům než étosu revolučních dní roku 1989. A v tom je mnoho pravdy. Jen v poněkud jiné, než se exprezident domnívá.Stanislav Šulc: Exprezident Václav Klaus má tentokrát pravdu. Padesátým letům jsme blíž, jen trochu jinak, než si myslí
Názory
Jak vidí zahraniční architekti tuzemský realitní trh? Co vyzdvihují na práci českých kolegů a co naopak?V Česku to trvá dvakrát déle. Zahraniční architekti kritizují povolovací procesy
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?