Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

České komerční nemovitosti jsou v kurzu. Padají rekordní čísla

Komerční banka na Václavském náměstí
Profimedia.cz
Věra Tůmová
tmv

Český trh komerčních nemovitostí je pro investory stále atraktivní, a to primárně díky stabilním výnosům a růstu nabídky. Začátek roku přitom přinesl podle analýzy Knight Frank dokonce rekordní čísla. Vedle českých investorů pak byli významně aktivní také američtí investoři. Největší transakce se týkaly logistických a administrativně obchodních komplexů a také prestižního hotelu Hilton.

Trh komerčních nemovitostí zažívá v Česku v posledních letech neuvěřitelný boom. Začátek letošního roku přinesl taková rekordní čísla, že byl dokonce nejsilnější od roku 2020. Jen za první tři měsíce roku 2025 tak investoři do nemovitostí v České republice dali před 1,47 miliardy eur (36,9 miliardy korun).

Ve srovnání s loňským rokem to je téměř trojnásobek, uvádí zpráva společnosti Knight Frank a upozorňuje, že 70 procent všech realizovaných transakcí uskutečnili investoři z Česka. Významný podíl nicméně mají i američtí investoři, kteří se v prvním čtvrtletí podíleli na třetině celkového objemu realizovaných investic. „Klíčovou roli v tom sehrála výjimečná portfoliová transakce společnosti Blackstone. Takto významný podíl potvrzuje atraktivitu českého trhu, a to i v kontextu současné globální měnové politiky,“ zdůrazňuje Marie Mocková z Knight Frank a dodává, že kombinace stabilních výnosů a rozdílu mezi úrokovými sazbami v Evropě a USA zvyšuje zájem o evropská aktiva.

Zahraniční kapitál

A není divu, že se tento zájem investorů zvyšuje, když se na českém trhu objevuje i stále více dostupných nemovitostí. Zvýšená transakční aktivita je patrná napříč všemi segmenty – od logistických parků a multifunkčních center po prémiové hotely. Příliv kapitálu ze zámoří navíc podle Mockové podporuje i rozdíl mezi úrokovými sazbami v Evropě a USA. Současná nejistota na trzích v posledních týdnech ovšem přílivu zahraničního kapitálu na český trh tolik neprospívá. Experti Knight Frank nicméně očekávají zvýšenou aktivitu především v segmentu administrativních budov. „Zájem potáhne lokální kapitál v čele s domácími realitními fondy, které nadále registrují velký nárust vkladů v návaznosti na snížení repo sazby ČNB. Vidíme také aktivitu mezinárodních investorů, zejména u nemovitostí z industriálního a logistického sektoru,“ popisuje Head of Investment Knight Frank Josef Karas.

Prim hrají stále sklady

Největší podíl na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí měly podle statistik Knight Frank ovšem skladové nemovitosti (25 procent), následované multifunkčními objekty (24 procent) a hotely (23 procent). Mezi nejvýznamnější transakce pak patřila akvizice portfolia logistických parků společností Blackstone či nákup hotelu Hilton Prague skupinou PPF Hospitality, díky kterému vzrostl podíl hotelů až na 23 procent na celkovém objemu investic za první čtvrtletí. A dále se také realizovaly dvě velké akvizice společnosti Redstone do fondu Max Fond, který se týká obchodních a kancelářských komplexů Atrium Flora a Myslbek.

Investoři žádají údaje o energetické náročnosti

Navzdory geopolitickým událostem ESG stále neztrácí na atraktivitě. „Klíčovou součástí investičních strategií zůstává faktor ESG, což potvrdil i nejnovější evropský průzkum Knight Frank mezi investory – 63 procent z nich uvádí jako hlavní motivaci zlepšení finančních výnosů. Investoři si stále více uvědomují, jak ESG přispívá k vytváření a ochraně hodnoty aktiv, a to prostřednictvím lepší likvidity, vyššího nájemného a nižšího rizika zastarání,“ konstatuje šéfka výzkumu společnosti Knight Frank Lenka Šindelářová.

Pro investory je tak podle ní zásadní i přestavba budov, které mají nevyhovující energetické hodnoty. „Za hlavní ESG strategii investoři považují přestavbu stávajících budov – modernizaci dává přednost 76 procent respondentů. Finanční motivace je zřejmá: 71 procent investorů očekává vyšší hodnotu při výstupu a 68 procent cílí na zvýšení nájemného. ESG due diligence se navíc stále více opírá o konkrétní data – 77 procent investorů zohledňuje již před akvizicí minimální požadavky na kapitálové výdaje a 55 procent využívá nástroj CRREM k posouzení rizik dopadajících na likviditu budov. Téměř polovina investorů dnes požaduje detailní údaje o energetické náročnosti celých budov, nikoliv pouze certifikace,“ zdůrazňuje Šindelářová.

Trh je pro investory stále atraktivní, a navíc i stabilní

Výnosové míry komerčních nemovitostí zůstaly v prvním čtvrtletí stabilní ve většině segmentů. Výjimkou byly prémiové kancelářské a maloobchodní nemovitosti na hlavních ulicích, kde došlo ke snížení výnosů o 25 bazických bodů. Aktuálně se výnosy pohybují kolem 5,25 procenta u kanceláří, 6,00 procent u nákupních center i retail parků, 4,50 procent u nákupních tříd a BTR projektů a přibližně 5,00 procent u průmyslových a logistických nemovitostí.

Internetový obchod Alza

Majitelé Alzy nakupují. Od Conseq si pořídili areál bývalého pivovaru v Holešovicích

Kancelářský komplex si firma pořídila prostřednictvím své mateřské kyperské společnosti L.S. Investments a dalších investorů.

Přečíst článek

Retail park VORUM Voitsberg

Na český trh vstupuje další nemovitostní fond, tentokrát je i pro běžné investory

Čeští retailoví investoři budou mít od letošního dubna možnost investovat do dalšího nemovitostního fondu. Ten je z dílny bankovní skupiny ČSOB a aktuálně cílí na komerční nemovitosti v České republice a na Slovensku.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Související

vizualizace projektu s nájmeními byty, který staví společnost Finep pro Arcibiskupství pražské

Do nájemního bydlení chodí velcí investoři rozložit portfolio, říká Zdenka Klapalová

Přečíst článek
Doporučujeme