Dříve za miliony, teď se slevou. Chaty a chalupy zlevňují i v atraktivních lokalitách
Chaty a chalupy dále zlevňují, a to i tam, kde to dříve bylo nemyslitelné.
Kdo chce koupit, má z čeho vybírat. Zhruba tak by se dala popsat momentální situace na trhu s rekreačními nemovitostmi. Nabídka je enormní a koupit se dají i dříve nedostupné objekty. Navíc o pětinu levněji než v loňském roce. Ceny chat a chalup ale zřejmě stále ještě nenarazily na své dno, domnívají se zástupci realitních kanceláří.
Podívejte se v galerii na stylové chaty a chalupy, které si Češi postavili s pomocí architektů:
„Jsme v situaci, kdy se více prodává, než kupuje, takže ceny před samotnou sezonou dále klesají. Nabízených nemovitostí je nadprůměrné množství, takže klesat musí,“ přibližuje František Brož za Bezrealitky.cz.
Nemovitosti v zahraničí lákají kvůli ceně čím dál více Čechů. Chaty a chalupy totiž vyjdou v některých tuzemských lokalitách dráž než ve Španělsku nebo Itálii. Levně si jde koupit rodinný dům i v některých tuzemských regionech. „Především na východě ČR, na hranicích se Slovenskem cena rodinných domů klesla o 20 procent,“ říká ředitel sítě realitních kanceláří Century 21 Tomáš Jelínek.Ředitel Century 21: Chata na Mácháči vyjde dráž než ve Španělsku
Reality
Nejlevnější jsou chalupy u Karlových Varů
Nejnižší cenu si drží Karlovarský, Pardubický, Moravskoslezský kraj a Vysočina, kde se cena za metr čtvereční pohybuje od 15 do 20 tisíc korun. Naopak nejvýš se ceny drží ve Středočeském, Libereckém a Královehradeckém kraji, kde metr čtvereční vyjde od 37 do 44 tisíc.
„Ceny v Libereckém kraji i nadále táhnou nahoru Krkonoše, ve Středočeském kraji zase oblast Sázavy a přehrad. Konečná cena se ale vždy odvíjí o stavu nemovitosti,“ přibližuje oblastní ředitel M&M reality Jan Martina.
Zlevňuje se v podstatě po celém Česku, výjimkou jsou v podstatě jen objekty po rekonstrukci ve výjimečných lokalitách. Nově se cenovky mění i v oblastech, které byly dosud vnímány jako „investiční terno“. Jde například o Šumavu (mimo Lipno), Křivoklátsko, Krušné hory i některé části Krkonoš nebo Orlických hor. „Chalupy, které se ještě před dvěma lety nabízely klidně za vyšší jednotky milionů se nyní vyprodávají ve slevách,“ dodává Brož.
Bali patří k nejkrásnějším místům na světě. A luxusní vila u moře tu stojí kolem 330 tisíc eur, tedy v přepočtu necelých osm milionů korun. Domy určené k rekonstrukci pak vyjdou ještě na výrazně méně.3+1 na Proseku, nebo luxusní vilu na Bali? Češi objevují bydlení v exotických končinách
Reality
Nejčastěji se pak do nabídky v současnosti dostávají staré chalupy na vesnicích, chatičky v okolí řek či na horách. „Rekreační nemovitosti jsou velmi individuální záležitostí. Klíčová je samozřejmě lokalita. Ceny obecně spadly na úroveň roku 2021, ale vždy záleží na konkrétní nemovitosti a lokalitě. Kdo chce prodat rychle, musí upravit cenu,“ přibližuje Eva Viktorinová, majitelka realitní kanceláře RE/MAX Power.
Češi se stěhují do chat a chalup, nebo je pronajímají
Jak potvrzují statistiky, trh s rekreačními nemovitostmi nicméně v posledních šesti měsících mírně ožívá. Respektive co do počtu a výši cen se vrací na předcovidovou úroveň. Ale zatímco v covidu se chaty a chalupy staly útočištěm před restrikcemi, nyní se čím dál častěji stávají dostupnější alternativou bydlení. „Například chaty, které jsou součástí okrajových částí měst, jsou z velké části přestavovány právě na bydlení,“ přibližuje Viktorinová.
Ceny nemovitostí v Česku sice mírně klesají, ale byt o velikosti 60 metrů čtverečních za dva miliony lze v tuzemsku pořídit spíš jen v okrajových lokalitách. V Albánii za tuto cenu koupíte apartmán s výhledem na moře. Investičně atraktivní mohou být i albánské hory. „Na hranicích s Černou Horou či Severní Makedonií jsou již teď lyžařská střediska, která byste nerozeznali od těch v Itálii. Podstatný rozdíl je v ceně pobytu. Za celou rodinu tady utratíte to, co v Itálii za jednu osobu,“ říká v rozhovoru pro Newstream Daniel Mikulka ze společnosti Myalbania.cz.Levná Albánie láká na byty u moře za dva miliony. Ještě atraktivnější ale budou tamní Alpy
Reality
Stále častěji se i běžné domácnosti uchylují k částečnému pronájmu, aby tak kompenzovaly náklady na provoz a správu. „U kvalitních nemovitostí v dobrých lokalitách se přitom může jednat i o vyšší desetitisíce nebo dokonce více než sto tisíc, které vydělají za sezonu,“ dodává Brož.
Češi byli, jsou a asi i budou národem chatařů a chalupářů. Potřebu mít klidné útočiště, kam lze prchnout před hektickým životem ve městě, je v nás hluboce zakořeněna. Některé rekreační nemovitosti jsou obzvláště povedené. Podívejte se na náš výběr. FOTOGALERIE: Jak to dopadne, když si Čech postaví chatu? Podívejte se
Enjoy
Téměř 100 let stará roubenka v posledních letech chátrala. Noví majitelé se do ní na první pohled zamilovali kvůli místu. Rekonstrukci pak svěřili architektonickému studiu Mjölk z Liberce.Prosklená roubenka. I tak může vypadat horská chalupa
Enjoy
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?