Číňané se zbavují zámečků v Bordeaux. Některé stojí stejně jako pražská garsonka
Čínští investoři se zbavují zámečků v Bordeaux za zlomek ceny. Bez pozemků mohou vyjít na podobnou cenu jako menší pražský byt.
Ještě před několika lety patřilo vinařství Château Latour-Laguens k těm nejvyhlášenějším v francouzské oblasti v Bordeaux. Nyní ale historický objekt už jen chátrá. Vzhledem k tomu, že klesly výnosy z prodeje tamního vína, klesla i jeho hodnota, upozorňuje francouzský server Le Soir.
Na prodej je za zlomek původní ceny. Bez pozemků je budova, která je napadená vlhkostí a osídlená netopýry, k mání za 150 tisíc eur (v přepočtu za 3 750 000 tisíc korun). Tedy za cenu, za níž se nekoupí ani pražská garsonka.
Historický objekt s čtvercovou věží a cimbuřím, který se nachází v údolí v Entre-Deux-Mers, byl jedním z prvních vinařství, které zakoupili investoři z Číny. V roce 2008 s ním ještě měla mladá dědička skupiny Longhai International Daisy Haiyan Cheng velké plány. Vlastně stejně jako stovky jejích spoluobčanů, kteří stejně jako ona propadli francouzskému životnímu stylu.
Zaměstnanců s velmi dobrými příjmy je v Česku evidentně čím dál více. Dokonce tolik, že si mohou dovolit nakupovat nemovitosti v cizině ve větším měřítku než podnikatelé. Část jich to financuje kompletně z vlastního, část si na to bere hypoteční úvěr. Ten si přitom mohou vzít už i u bank přímo v Česku. Ne každý ale o tom ví. Přečtěte si, za jakých podmínek takovou hypotéku na byt či dům u moře, můžete dostat.Mít vlastní byt u moře Čechy láká víc a víc. Za jakých podmínek se dá sjednat hypotéka?
Money
Výprodej zámečků v Bordeaux mají na svědomí Číňané
Teď se ale zdá, že nastal konec eldoráda čínských investorů. Ti více než 10 let skupovali zámečky v Bordeaux, nyní se jich ale ve velkém zbavují z mnoha různých důvodů, jako jsou přísnější kapitálové kontroly, které ztěžují Číňanům utrácet peníze v zahraničí nebo korupce.
Kvůli praní špinavých peněz a zpronevěře čínských veřejných prostředků zabavila francouzská vláda čínskému holdingu Haichang Group hned devět zámků v hodnotě zhruba 35,5 milionů eur.
Navíc se ukázalo, že čínským zákazníkům prostě těžké červené víno bohaté na tříslovinu prostě nechutná. K jejich jídlům se nehodí.
Tržby švýcarského výrobce nejluxusnějšího zboží Richemont, kterému například patří společnost Cartier, před Vánoci vzrostly o deset procent.Zájem o luxus ožívá. Prodeje šperků Cartier výrazně rostou
Zprávy z firem
Ještě před 10 lety čínská realitní agentka Li Lijuan pracující pro agenturu Vineyards-Bordeaux dostala denně i pět dotazů od koupěchtivých bohatých čínských investorů. Jen ona prodala více než 150 zámečků v Bordeaux. Mezi její klienty patřili bohatí podnikatelé i hvězdy čínského šoubyznysu, kteří se chtěli chlubit tím, že mají vinici v Bordeaux.
Vinařství Château Latour-Laguens je pouze jedním z mnoha, které Číňani vlastnili a nyní jsou na prodej za zlomek své původní ceny.
Nájem nebo stěhovaní za Prahu. Nic jiného možná mladým rodinám nezbyde, protože ceny v metropoli i nadále porostou. A po městech s dobrou dostupností do Prahy se poohlíží i drobní investoři. Kromě Česka realitní kancelář Philip & Frank prodává nemovitosti i v zahraničí, například ve Španělsku, Portugalsku, ale třeba i ve Švýcarsku. „Pokud bych měl volit bezpečnou lokalitu třeba na investici, chtěl bych střádat pro další generace, hledal bych spíše lokality s nějakým bezpečným vývojem. A myslím si, že třeba Praha z pohledu zahraničního investora přesně toto splňuje,“ říká Filip Šejvl, majitel realitní kanceláře Philip & Frank.Majitel realitky: Ani Dubaj, ani Florida. Praha je přístavem bezpečných investic do nemovitostí
Reality
Zájem Čechů o luxusní nemovitosti v zahraničí se v poslední době zvyšuje. Lidé nemají zájem pouze o typicky české dovolenkové destinace jakými jsou Chorvatsko či Španělsko, ale čím dál více investují také do nemovitostí v Thajsku či Dubaji. Uvedl to výkonný ředitel realitní kanceláře Luxent Jiří Kučera.Češi zjistili, že za stejné peníze jako v Krkonoších koupí nemovitost v jižní Evropě, říká šéf realitky
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?