Dál chátrají. Resort průmyslu podpořil regeneraci jen necelé desetiny brownfieldů
Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytlo v letech 2018 až 2023 na projekty regenerace brownfieldů pro podnikatelské využití 5,06 miliardy korun a podpořilo 415 projektů. Podpořit se tak podařilo necelou desetinu brownfieldů, sdělil v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.
V Národní databázi brownfieldů, tedy nevyužívaných a zanedbaných území, areálů, pozemků či objektů, jich bylo na začátku letošního roku evidováno 4349. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu podpora sice vedla ke snížení počtu brownfieldů v Česku, ne však v takovém rozsahu, jak ministerstvo původně plánovalo.
Konverze Automatických mlýnů v Pardubicích zaujala odbornou porotu hned dvou architektonických klání. Místo mouky umění. Konverzi pardubických mlýnů opěvují odborníci. Zaslouženě
Reality
"Z pěti kontrolovaných programů podpory financovalo MPO tři programy z peněžních prostředků státu a dva z prostředků EU. Podporu mohly získat obce a kraje, ale i podnikatelé. Obce a kraje však neměly na rozdíl od podnikatelů o podporu příliš velký zájem," uvedli kontroloři.
Miliardy z Evropy
Největší zájem projevili podnikatelé o dotace z evropského programu Nemovitosti OPPIK, podali 1600 žádostí o dotaci. Resort pak schválil dotace 357 projektům a do konce loňského roku na ně vyplatil celkem 4,2 miliardy korun.
Cílem tohoto programu, který podle NKÚ přispěl ke snížení počtu brownfieldů, bylo usnadňovat malým a středním podnikatelům modernizaci zastaralých, prostorově a technicky nevyhovujících budov nebo je nahradit novými budovami určenými pro podnikání. To mělo vést k zachování či zvýšení zaměstnanosti v regionu, ke zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců nebo životního prostředí.
V Michli dokázali upéct pečiva pro třetinu Prahy. Zdejší pekárny byly ve své době, v 70. letech, velmi moderním podnikem. Rohlíky ani chleba se ale odtamtud už téměř 10 let nevozí a brownfield se má proměnit na moderní městskou čtvrť. Stavět se tady mají třeba bytovky.Fotogalerie: Peklo se zde pět a půl vagonů chleba denně. Teď se brownfield v Michli mění
Reality
Kromě dotace, jak zmiňuje NKÚ v tiskové zprávě, umožňoval tento program podpořit projekty také formou finančního nástroje, například úvěry, garancemi nebo kapitálovými investicemi. Na rozdíl od dotace jde o vratnou podporu, kdy se prostředky vrací zpět do systému a mohou být opakovaně využity. Ministerstvo formou zvýhodněného úvěru podpořilo čtyři projekty částkou 118 milionů korun.
Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) bude elektřina ze slunce v příštích několika desetiletích dominovat globálním trhům s elektřinou. Již nyní tvoří tři čtvrtiny kapacity obnovitelných zdrojů energie. Analytici BloombergNEF předpovídají, že letos vzroste výstavba solárních zařízení o dalších 25 procent, čímž se zvýší jejich kapacita o více než 500 gigawattů. Tyto solární elektrárny však potřebují hodnotě místa. Solární instalace se tak rozšiřují na nečekaných místech, od vyřazených skládek až po nefunkční golfová hřiště či malby na zdech.Od skládek po umělecké instalace. Solární elektrárny rostou na netradičních místech
Zprávy z firem
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?