Dalibor Martínek: Dušan Kunovský lomí rukama. Snad už žádný Bartoš
Dušan Kunovský, miliardář, majitel společnosti Central Group, největší stavitel bytů v Česku, jeden z nejbohatších Čechů, vymyslel dobrý koncept, jak komunikovat s médii, s veřejností. Pořádá jednou za půl roku setkání s novináři u jídla. Pozve je do nějaké hospody, uspořádá prezentaci čísel.
Začátkem prosince se konalo takové setkání v Tančícím domě. Kunovský představil křivky vývoje cen bytů, které mimochodem pěkně rostou. A potom si dal obídek spolu s pisálky, které těžko říct, jestli má rád, protože pisálky nemá nikdo rád. Oni totiž po dobrém obědě píšou takovéto věci. Ale marketingově to má Kunovský skvěle uchopené. Mnoho velkých developerů, zavřených v tichotě, by se od něj mělo učit.
Ale k věci, k obsahu debaty. Ceny bytů porostou. Také nájmy porostou. Už jsme o tom psali, ceny nových bytů porostou o pět a více procent, nájemné ještě víc. Vše poroste. Což je asi pro investory skvělé. Sazby hypoték klesat nebudou. Z toho měl Dušan při obědě špatnou náladu. Čekal totiž, že za rok už budou sazby hypoték na 3,5 procentech a hypotéka bude výhodnější než nájem. To se nestane, centrální banka se sazbami nechce jít níž.
Takže Kunovský bude muset jít výš s cenami bydlení. Asi ho tento posun nebude moc trápit, zájemců o nové bydlení je haba kuk.
Zlomená hůl nad politiky
Nejvíc smutný byl majitel developerské firmy z politiků. Vlastně nad nimi zlomil hůl. Sám by to neřekl, protože jako podnikatel a tím pádem tak trochu i diplomat musí s každým vyjít co nejlépe. Při obědové debatě o dění na politické scéně však nebylo možné si nevšimnout, jak se mu kroutí obličej, když přijde řeč na povolovací řízení, digitalizaci, prostě na všechno, co se týká rozvoje výstavby bytů v Česku.
Kunovský razí tezi, že z jednoho postaveného a prodaného bytu získává stát jeden a půl milionu korun na daních. Teď dokonce možná ještě o něco víc. Má pravdu.
Vyčítá politikům, že nedělají vůbec nic pořádného, aby výstavbu podpořili. Tady prostě není možné s ním nesouhlasit. Nelze se divit názoru člověka, který má třicet let zkušeností s bytovou výstavbou. Faktem prostě je, že povolovací řízení je v Česku v rámci celé Evropy, ale vlastně v rámci celého světa, naprosto nejhorší, nejstrašidelnější. Toho si nikdo z politiků ještě nevšiml? Dušan Kunovský, a nejen on, má prostě už jen hlavu v dlaních.
Zapomeňme na Ivana Bartoše, bývalého ministra, který měl za úkol zlepšit povolování staveb. Pro bytovou výstavbu v zemi neudělal nakonec vůbec nic, jen vytvořil nepořádek. Kunovský ho v minulosti pravidelně zval na setkávání o realitním trhu, která tradičně pořádá v Obecním domě. Dobře ví, že je potřeba mít na své straně důležité lidi. S Bartošem to nevyšlo. Co dál? Dušan lomí rukama.
Další texty Dalibora Martínka najdete zde
Poptávka po nových bytech v Praze letos meziročně vzrostla o 98 procent. V důsledku převisu poptávky nad nabídkou vzrostly ceny bytů i nájmy v hlavním městě meziročně o sedm procent, tvrdí nová analýzy Central Group. Bydlení v Praze zůstává nejméně dostupné ve střední Evropě.Byty meziročně zdražily o sedm procent. Stejně tak nájmy, tvrdí analýza Central Group
Reality
Hlavním důvodem, proč se staví málo bytů, proč se na ně vytvářejí pořadníky a jejich cena roste, není překvapivě neochota politiků. Hlavním problémem je infrastruktura ve městech, myslí si Tomáš Pardubický, akcionář developerské společnosti Finep. Města podle něj nemají dost peněz, aby stavěla dopravu, parkování, vodovodní řady, kanalizaci, energetické sítě. Vidí dvě možná řešení. Buď změnit rozpočtové určení daní a víc podpořit velká města, kam se lidé stěhují za prací. Nebo zajistit výstavbu infrastruktury ze strany státu. V současnosti přitom města tlačí na investory, aby sítě a vybavení financovali sami. Ti pak zvýšené náklady logicky promítnou do cen bydlení.Ceny bytů se do deseti let zdvojnásobí, říká Tomáš Pardubický z Finepu
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?