Developer: Bydlet na Kladně je sexy. Za stejnou cenu tam dokážeme postavit větší byty než v Praze
Kladno se dostalo do hledáčku tuzemských developerů a jako lokalitu budoucnosti ho objevila i developerská skupina EBM. Rozvíjí tam hned dva developerské projekty nedaleko nádraží. Bydlení v největším středočeském městě je podle Jana Šulce, výkonného ředitele EBM a zároveň kladenského rodáka, levnější než v Praze. Celý rozhovor s Janem Šulcem najdete v tištěném magazínu Realitní Club.
Aktuálně rozvíjíte velký projekt v Kladně. Proč zrovna tam?
Jak moje rodina, tak i já odsud pocházíme. Kladno znám velmi dobře a vnímám jeho velmi strategickou polohu a dopravní propojení s Prahou. Potenciál tohoto středočeského města je zřejmý, a když jsme tam narazili na zajímavé akviziční příležitosti, měli jsme jasno.
Vyroste potenciál Kladna i v souvislosti s dlouho plánovanou výstavbou rychlodráhy?
Rychlodráha, přesněji tedy zdvoukolejnění tratě na Prahu, se už staví. A v souvislosti s nárůstem počtu obyvatel v Praze automobilová a autobusová doprava už nestíhá kvalitně obsloužit prstenec středních Čech. Takže vlak, který v budoucnu propojí Kladno s hlavním městem s vysokou frekvencí spojů, bude fungovat vlastně jako jakési metro. Proto, když mluvím o našich projektech, říkám, že bydlet v nich je jako bydlet na metru. Bydlet na Kladně je tedy stejné jako bydlet na Stodůlkách nebo Zličíně. Je to stejná vzdálenost.
Skupina EBM ve velkém staví na Kladně, nezanevřela ani na Prahu. Mezi její poslední akvizice za více než miliardu patří pozemek v Kbelích.Na Kladně se staví ve velkém, je to levnější. V Kbelích nabídne EBM metr čtvereční za 120 tisíc
Reality
Proto jsou vaše kladenské projekty blízko nádraží?
Pokud se koukáme mimo Prahu, je blízkost nádraží zásadní věc, kterou řešíme při akvizici. V Kladně dva projekty, jeden přímo u hlavního nádraží. Druhý projekt, který je trošku menší, tam je 125 bytů, se nachází asi čtyři minuty chůze od koncové zastávky zmiňované dvoukolejné tratě. Nejenže se odtamtud dostanete za 35 minut na Masaryčku, jste i blízko lesa.
Hrají vám do karet i ceny bytů v Praze?
Ano, v Praze jednak už není moc kde stavět a zároveň na ty byty dosáhne čím dál tím méně lidí. Kladno je levnější pro lidi, kteří si chtějí koupit vlastní bydlení. V našich kladenských projektech jsme schopní dostat se pod 100 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH. Ve srovnání s Prahou minimálně o třetinu méně. A pak je tu druhý, neméně důležitý aspekt. Vysoké ceny tlačí dolů výměry. Průměrný 2+kk byt zaujímá v Praze plochu do 50 metrů čtverečních, průměrné 3+kk má kolem 60 až 70 metrů čtverečních. V Kladně dokážeme stejné byty dělat i o deset metrů čtverečních větší.
Architekt, muzikant a politický aktivista Matúš Vallo už téměř šest let jako primátor Bratislavy mění slovenskou metropoli k lepšímu. Tu trápí obdobné problémy jako Prahu, třeba nedostatečná výstavba bytů a jejich ceny. V čem by se mohla bývalá federální metropole vzájemně inspirovat? „Prahou se inspirujeme už dlouho, od přípravy publikace Plán Bratislava, po zkušenosti s přípravou revitalizace velkých brownfieldů, v Praze zejména bývalých nádraží,“ říká Matúš Vallo v rozhovoru.Primátor Bratislavy: Praha je pro nás inspirací, ze slovenské metropole chci udělat bezpečné město
Leaders
Jak vypadá váš typický klient?
Člověk, který není původem z Prahy, přistěhoval se z Moravy, z Ostravy, vystudoval V Praze vysokou školu, založil rodinu a teď se potýká s problémem, že nedosáhne na kýžený byt. Ať už z ekonomického hlediska nebo protože prostě není k dispozici.
Kladno má aktuálně 70 tisíc obyvatel. Jak veliký je jeho rozvojový potenciál?
Kladno má jednu obrovskou výhodu, kterou nemá žádné jiné město. Kromě toho, že je na vlaku, dopravně ho obsluhují i dvě dálnice. Město leží v podstatě mezi nimi. Takže z pohledu dopravního, tedy i díky rychlodráze, žádnou limitu pro jeho další růst nevidím. Samozřejmě ale v Kladně existují i nedořešené věci z minulosti, jako je kapacita čističky odpadních vod nebo vzdělávací systém.
A vše už je pro další nárůst počtu obyvatel připraveno?
Nechci říct, že je to připraveno, ale pracuje se na tom. Je zpracovaný demografický plán vývoje města, na tom město pracuje velmi dobře a spolupracuje s investory na kontribucích. Momentálně je to hlavně o kapacitě čistění odpadních vod.
Kolik by se tedy mohlo do Kladna v nejbližší době nastěhovat lidí?
Když budu počítat ty projekty, které se připravují v Kladně a které jsou rozkresleny do takové fáze, že je jasné, že nejde o ideu, tak jde o nějakých dva a půl tři tisíce bytů. Tedy zhruba 10 tisíc lidí, to je v podstatě malé město.
Domy s apartmánovým bydlením budou finálně dokončeny na podzim, rekonstrukce legendární funkcionalistické budovy na Barrandovských terasách ale ještě potrvá.Prvorepublikovou smetánku na Barrandovských terasách vystřídali bezdomovci. Teď se tam staví byty
Reality
Kromě infrastruktury, kterou jste zmiňoval, myslí se v nových projektech i na obchody, kavárny nebo kulturní vyžití?
Většina velkých nákupů se odehrává autem ve velkých nákupních centrech. Nicméně drobná občanská vybavenost typu menší obchody je určitě důležitá. Například náš projekt Egrt, který je opravdu na kraji města zakousnutý do lesa a je tam malinké sídliště a pár menších rodinných domků. Tam si nedokážu představit, že by se dlouhodobě uživil provoz, jako je kavárna. V případě našeho druhého projektu u nádraží vznikne náměstíčko obklopené prostory pro takový typ služeb, které budou mít potenciál přitáhnout lidi z okolí.
Jan Šulc vystudoval stavební fakultu Českého vysokého učení technického v Praze. V roce 2011 nastoupil do Skanska Property, kde působil v managementu firmy, a od roku 2019 byl zodpovědný nejen za developerské projekty Skansky v Česku, ale i v maďarské Budapešti. V roce 2020 se stal výkonným ředitelem rodinné developerské spoleČnosti EBM, kterou založili otec se synem Ľubomír a Jakub Vaisovi.
Jak atraktivní může být bydlení na Kladně? Proč jsou tam byty levnější ve srovnání s těmi v Praze? Kdo se nejčastěji do středočeského Kladna stěhuje? A jak velký je jeho rozvojový potenciál? Nejenom o tom se dočtete v celém rozhovoru se šéfem skupiny EBM v magazínu Realitní Club.
Marcel Soural se svojí skupinou Trigema často vyráží z Prahy. V regionech, hlavně těch horských, staví hotely, apartmánové domy a sjezdovky. Loni nakupoval v Rokytnici, spadeno má i na Harrachov. Jak říká: „Akvizice řešíme vlastně neustále.“ Jaké proměny chystá v Rokytnici? Kdy začne skupina stavět na Šumavě? A má Marcel Soural nakupovat další vinice? Celý rozhovor s Marcelem Souralem najdete v tištěném magazínu Realitní Club.Marcel Soural: Ekologové nemají rozum. Musíme stavět hlavně pro lidi
Reality
Katolická církev dlouhou dobu usilovala o navrácení majetků, které v minulosti vlastnila, a které jí sebral komunistický režim. Částečně se jí to podařilo, získala polnosti, lesy, budovy. Jenže doba jde dál, a je potřeba hledat nové způsoby hospodaření. Ekonomickou stránku fungování církve má na starost Jan Balík, který vymýšlí nové obchodní modely, a také je sám řídí. Jaké? Prozrazuje Balík, pravá ruka arcibiskupa pražského Jana Graubnera, v rozhovoru, který v nezkrácené verzi vyšel v tištěném magazínu Realitní Club.Jan Balík: Praha je tam, kde je metro. Byty u jeho stanic nás zajímají
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?