Do Savarinu se přestěhuje muzeum Alfonse Muchy. Expozici navrhne architektka Jiřičná
Do barokního paláce Savarin v centru Prahy se nastěhuje Mucha muzeum. Autorem samotné nové expozice bude známá architektka Eva Jiřičná se svým studiem AI Design. Muzeum obsadí přes 1100 metrů čtverečních.
Palác Savarin byl v minulosti s českou kulturou často propojený. Na přelomu 19. a 20. století zde mělo své sbírky umístěno Národopisné muzeum, které je dnes součástí Národního muzea, za první republiky zde fungoval známý společenský klub navštěvovaný například Karlem Steinbachem, Ferdinandem Peroutkou, Hugo Haasem nebo Janem Werichem. Později se v paláci Savarin konaly společenské akce nebo zde působilo vůbec první černé divadlo na světě. Letos v září se zde pak po již dokončené rekonstrukci konala umělecká přehlídka Prague Art Week.
Unikátní prostory v paláci Savarin budou i proto pro vytvoření Mucha muzea ideální. „Než jsme se do rekonstrukce barokního paláce Savarin pustili, bylo v těch nejcennějších historických prostorách kasino. Jeho nahrazení muzeem jednoho z největších českých umělců perfektně ilustruje myšlenku celého našeho projektu - maximálně zpřístupnit veřejnosti doposud neznámé prostory a natrvalo zanést toto místo na kulturní mapu metropole. Propojení s dílem Alfonse Muchy pro nás dává velký smysl, ostatně například nedávnou výstavu ve Valdštejnské jízdárně si díky naší iniciativě mohlo zdarma prohlédnout několik tisíc školních dětí,“ řekl Simon Johnson, ředitel společnosti Crestyl, která je investorem projektu.
Veřejnost v novém Mucha muzeu uvidí i řadu doposud nevystavených děl včetně raných olejomaleb, ručně kreslených studií k dekorativním dokumentům, předmětů zkoumajících Muchovu fascinaci svobodným zednářstvím a studijních materiálů ke Slovanské epopeji. Expozice také bude pravidelně aktualizována, aby byla aktuální a přitažlivá pro opakované návštěvníky.
Výstava s názvem „Mucha, rodinná sbírka” představí od pátku do konce října ve Valdštejnské jízdárně v Praze ucelenou přehlídku díla Alfonse Muchy. Jde o první výstavu tohoto formátu v Praze po 30 letech. Pořádá ji Nadace Mucha spolu se Senátem. Expozice, jejíž architekturu navrhla Eva Jiřičná, návštěvníkům přiblíží nejdůležitější etapy Muchova života, které zásadním způsobem formovaly jeho tvorbu i myšlení. Obří výstava Muchy startuje. Legendu secese ukazuje jako bouřliváka i filosofa
Enjoy
Rekonstrukce a restaurování historického barokního paláce Savarin od Kiliána Ignáce Dientzenhofera začala na konci roku 2021 a dokončila se v září. Během rekonstrukčních prací se zde podařilo odhalit řadu cenných detailů, jejichž oprava byla průběžně intenzivně řešena s památkáři. V dubnu pak byly na vršek fasády umístěny nově vytvořené i zrestaurované starší kopie jedenácti původních barokních soch od významného sochaře Ignáce Františka Platzera. Do pečlivé rekonstrukce paláce, který je někdy označován i jako palác Sylva-Taroucca, Crestyl investoval přes půl miliardy korun.
V návaznosti na obnovu paláce Savarin se připravuje i nová část stejnojmenného projektu, která vzniká pod taktovkou ikony současné světové architektury a designu Thomase Heatherwicka. Ta již získala v rámci probíhajícího územního řízení kladný posudek památkářů.
Prahu letos čeká hodně stavění. Pokračovat bude výstavba metra D, na jaře se začne stavět tramvajová trať v horní části Václavském náměstí, pokračovat bubou i opravy mostů či výstavba bytů na pražských brownfieldech.Velké plány pro Prahu. Odstartují miliardové investice podle plánu?
Reality
Původní projekt Central Group na Žižkově obsahoval věže tři, setkal se ale s nesouhlasem vedení Prahy. Architektka Eva Jiřičná ho tedy musela spolu se svým týmem přepracovat. Trvalo to pět let a místo tří budov bude mít rozvojové území kolem někdejšího „Mordoru“ v centru věž jen jednu. Vysoká bude 80 metrů. „Samozřejmě chápu, že úkolem památkářů je ochraňovat historii města. Na druhou stranu ale neinformovanost a mnohdy i přílišná konzervativnost jsou zbytečnou překážkou dalšího rozvoje,“ říká světoznámá architektka.Eva Jiřičná: Věž vysoká 80 metrů je prcek. Konzervativní přístup brzdí vývoj Prahy
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?