Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Dostupnost a kvalita bydlení v Česku je jednou z nejhorších v EU

Starší byty koncem roku meziročně zdražily o 16 procent
iStock
 ČTK

Skoro dvě třetiny Čechů jsou spokojené se svou současnou bytovou situací, častěji lidé, kteří mají vlastní nemovitost, uvedl průzkum společnosti Ipsos. Dvě pětiny populace by nejraději bydlely v rodinném domě mimo město či předměstí. Většina lidí ale pociťuje zdražování na realitním trhu a většina také očekává další zvyšování cen. Schopnost hradit náklady na bydlení pak pro nezanedbatelnou část Čechů představuje výraznou finanční zátěž a zdroj znepokojení, uvádí aktuální průzkum.

S vlastní situací ohledně bydlení jsou nespokojení více lidé ve věkovém rozmezí mezi 25 až 44 lety. Naopak bydlení tolik netrápí starší lidi a osoby s vysokoškolským vzděláním. To, že má každý člověk právo na bydlení, si podle průzkumu myslí hlavně ženy, lidé s nižším vzděláním a také ti s příjmy do 25 tisíc korun měsíčně.

„Více než třetina populace se obává, zda bude schopna platit nájemné nebo splácet hypotéku, a to jak v současnosti, tak během příštích 12 měsíců,“ zjistila studie. Více znepokojení se svou schopností platit nájemné nebo splácet hypotéku jsou nejmladší lidé a ti s nižším vzděláním. Obavy ze splátek či nájmu ale mají také starší lidé.

Nájemné (ilustrační foto)

Poptávka po vlastním bydlení roste. Objem hypoték stoupl o 29 procent

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 procenta na 4,68 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Přečíst článek

Tvrdá práce nestačí

Téměř tři čtvrtiny populace souhlasí s prohlášením, že většina lidí v ČR touží po vlastním bydlení. Sedm desetin souhlasí s tím, že i když mladí budou tvrdě pracovat, tak budou mít problém dosáhnout na adekvátní bydlení. Polovina populace souhlasí, že je těžké se cítit bezpečně, když člověk nemá vlastní bydlení.

Tři čtvrtiny Čechů uvádějí, že ceny nemovitostí jsou nyní vyšší než před rokem. Obdobný podíl očekává, že byty a domy v příštím roce dál podraží. Pro víc než polovinu Čechů je při pořizování nemovitosti nejdůležitější optimální poměr ceny a kvality. Jako druhý nejpodstatnější faktor lidé uvádějí lokalitu nemovitosti.

„Ohledně bytové situace v ČR panuje značná skepse,“ uvádí autoři průzkumu. Tři pětiny občanů se domnívají, že ČR se v bytové politice ubírá špatným směrem. Téměř tři čtvrtiny obyvatel nevěří, že se v příštích letech podaří postavit dostatek cenově dostupných bytů. Více než sedm z deseti Čechů by podpořilo výstavbu většího množství bytů a domů.

Sběr dat uskutečnil Ipsos na konci února. Na dotazy odpovídalo v on-line dotazníku přes 1000 Čechů.

Z Indexu prosperity a finančního zdraví zpracovaného loni v listopadu Českou spořitelnou a portálem Evropa v datech vyplývá, že dostupnost a kvalita bydlení v České republice je pátá nejhorší mezi státy Evropské unie. Česko tak loni bylo na 23. místě mezi evropskou sedmadvacítkou a oproti roku 2023 si pohoršilo o jednu příčku. Důvodem jsou především rostoucí náklady na bydlení a nedostatečná výstavba. Výrazně také poklesla výhodnost nájemního bydlení oproti koupi vlastního bydlení.

Podle analýzy ministerstva pro místní rozvoj z loňského podzimu vydá průměrná česká domácnost na nájem bytu 26 procent svého ročního příjmu. Mezi jednotlivými regiony se podíl liší. Více než pětina domácností tak vnímá náklady na bydlení jako velkou zátěž. Nadměrnými výdaji na bydlení je ohroženo 40 procent nízkopříjmových domácností, téměř 36 procent nájemníků a přes 30 procent samoživitelů. Na nákup vlastního průměrně velkého bytu potřebují domácnosti pět ročních platů.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Související

vizualizace projektu s nájmeními byty, který staví společnost Finep pro Arcibiskupství pražské

Do nájemního bydlení chodí velcí investoři rozložit portfolio, říká Zdenka Klapalová

Přečíst článek
Doporučujeme