Filip Šejvl: Už i investoři utíkají z Prahy. Kupují byty v Říčanech nebo Berouně
Nájem nebo stěhovaní za Prahu. Nic jiného možná mladým rodinám nezbyde, protože ceny v metropoli i nadále porostou. A po městech s dobrou dostupností do Prahy se poohlíží i drobní investoři, říká v nejnovější epizodě podcastu Realitní Club Filip Šejvl, majitel realitní kanceláře Philip & Frank.
Posledních několik měsíců se na tuzemském realitním trhu objevuje nový trend. Nemovitosti v lokalitách vzdálených zhruba 30 až 50 kilometrů od hlavního města vyhledává čím dál tím víc drobných investorů. Primárně jde o města na vlaku a s pěkným okolím, jako jsou Beroun, Čelákovice, Benešov, Říčany, Kolín a další podobná města.
„Nastupuje tam silná ekonomická skupina lidí z Prahy, kteří si mohou dovolit nakupovat nemovitosti právě v těchto lokalitách,“ říká Filip Šejvl.
Architekt, muzikant a politický aktivista Matúš Vallo už téměř šest let jako primátor Bratislavy mění slovenskou metropoli k lepšímu. Tu trápí obdobné problémy jako Prahu, třeba nedostatečná výstavba bytů a jejich ceny. V čem by se mohla bývalá federální metropole vzájemně inspirovat? „Prahou se inspirujeme už dlouho, od přípravy publikace Plán Bratislava, po zkušenosti s přípravou revitalizace velkých brownfieldů, v Praze zejména bývalých nádraží,“ říká Matúš Vallo v rozhovoru.Primátor Bratislavy: Praha je pro nás inspirací, ze slovenské metropole chci udělat bezpečné město
Leaders
Kromě Česka realitní kancelář Philip & Frank prodává nemovitosti i v zahraničí, například ve Španělsku, Portugalsku, ale třeba i ve Švýcarsku. „Švýcarsko je takovým bonbonkem. Nemovitosti tam si kupují spíše jednotky Čechů. Pár švýcarských nemovitostí v portfoliu máme, ale spíše se tam zaměřujeme na hledání nemovitostí na míru klienta,“ dodává.
Nejpopulárnější lokalitou pro nákup nemovitosti v zahraničí je podle Šejvla aktuálně právě Španělsko nebo Portugalsko.
Filip Šejvl byl hostem specializovaného realitního podcastu Realitní Club. Pořad se spouští v úvodu tohoto článku. Naleznete ho také na vaší oblíbené podcastové platformě. Kanál Newstream Podcasty je na Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts. Hezký poslech.
Česko trpí nedostatečnou výstavbou. Každý rok by jen v Praze byla potřeba 20 tisíc nových bytů, což se ani zdaleka neděje. Tento deficit je natolik alarmující, že zasahuje nejenom segment vlastnického, ale i nájemního bydlení. Proč se v tuzemsku staví málo a jak to napravit? Porostou ceny bytů v příštím roce? A jak se bude vyvíjet nájemné? Celý rozhovor s Pavlem Klimentem najdete v tištěném magazínu Realitní Club.Pavel Kliment: Ceny bytů porostou. Ne tak rychle jako nájemné
Reality
Marcel Soural se svojí skupinou Trigema často vyráží z Prahy. V regionech, hlavně těch horských, staví hotely, apartmánové domy a sjezdovky. Loni nakupoval v Rokytnici, spadeno má i na Harrachov. Jak říká: „Akvizice řešíme vlastně neustále.“ Jaké proměny chystá v Rokytnici? Kdy začne skupina stavět na Šumavě? A má Marcel Soural nakupovat další vinice? Celý rozhovor s Marcelem Souralem najdete v tištěném magazínu Realitní Club.Marcel Soural: Ekologové nemají rozum. Musíme stavět hlavně pro lidi
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?