FOTOGALERIE: I tak by to mohlo vypadat nábřeží pod Letnou. Auta by měli nahradit lidé
Dlouhodobě nábřeží Edvarda Beneše pod pražskou Letnou patří spíš autům či kotvícím lodím, nikoliv lidem. A to je podle architektů Miroslava Krátkého a Tomáše Jana Cieśly (Archicraft) škoda. Cílem jejich iniciativy je znovu přivést do těchto atraktivních míst život.
„Lokace nacházející se ve výsostném historickém centru Prahy, s objekty celoměstského významu. Může být v dnešní době ještě takové místo opomíjené, dokonce částečně i nepřístupné pro veřejnost? Navíc, když jde o vltavské nábřeží? Bohužel může,“ upozorňuje dvojeice architektů ze studia Archicraft.
Nábřeží Edvarda Beneše skutečně není k lidem příliš vstřícné. I když se nachází v samém centru Prahy. Architekti Archicraft mají o možné budoucí podobě tohoto, kdysi velmi významného, městského areálu jasnou představu.
Občanská plovárna v Praze by mohla ožít
Vize, která není nijak závazná, nejedná se ani soutěžní projekt, tedy pracuje s těmi nejideálnějšími podmínkami. „Velmi pragmaticky nicméně zohledňuje lodní provoz, zachovává dopravní tepnu, počítá s provozem kolem Strahovského tunelu,“ přibližují architekti.
Architekti svůj návrh prezentovali na Rozvojové komisi Prahy 7.
Revitalizace v Riegrových sadech, kterou inicioval architekt Petr Janda, a rekonstrukce holešovické Kabelovny studia B² Architecture zaujaly porotu architektonické soutěže A+Awards.FOTOGALERIE: V Česku se staví skvělá architektura, která dobývá i prestižní mezinárodní soutěže
Reality
„Městská část považuje řešení nábřeží za nanejvýš potřebné i z důvodu blízkého projektu Vltavské filharmonie. Zejména nás zaujala pozornost, kterou architekti věnují areálu občanské plovárny a parkové nábřežní ploše v blízkosti Strážního domku u Rudolfovy štoly,“ komentuje projekt Lenka Burgerová, místostarostka pro územní rozvoj a participace z Prahy 7.
A co by se tedy mohlo zlepšit? Zatraktivnit by se mohlo území vedle Strakovy akademie. Oživit by se mohla i bývalá plovárna. Celé řešené území architekti rozčlenili do tří úseků. První je ten v okolí Občanské plovárny, druhý kolem železného mola až po Letenské sady a třetí je v okolí Rudolofovy štoly. Všechny tři navíc architekti propojili promenádou v horní úrovní nábřeží.
Ve více než 30 let chátrajícím brownfieldu u Znojma je nově hotel i restaurace. Přesně tak jako v Kravsku by se mělo rekonstruovat. REPORTÁŽ: Ruiny na jihu Moravy se proměnily na luxusní hotel
Reality
Brownfield? To přeci není jen Smíchov. Zanedbané plochy bez využití existují i v mnohem méně atraktivních lokalitách. „Pohraničí je v podstatě jeden velký brownfield. Vtisknout nebo vrátit takovým místům život, to je jiná architektonická disciplína,“ říká Martin Krupauer, majitel a zakladatel architektonického ateliéru A8000, v dalším díle podcastu Realitní Club.Celé pohraničí je vlastně takový brownfield, říká architekt Krupauer
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?