FOTOGALERIE: Výprodej zámků v Čechách. Ceny honosných sídel padají
Ty alespoň částečně zrekonstruované u velkých měst nebo hranic s Německem stojí stovky milionů. Ty menší a v horším stavu vyjdou i na méně než 20 milionů. Přinášíme fotogalerii trofejních nemovitostí na prodej.
Cenové rozpětí historických nemovitostí je široké, v řádech nižších desítek milionů se pohybují objekty před rekonstrukcí, v řádech vyšších desítek milionů ty po rekonstrukci. Například romantický zámek Žinkovy, kulturní památku na jihu Plzeňska, nabízí nadnárodní realitní síť Christie's, jejímž partnerem v ČR je realitní kancelář Svoboda & Williams, za 200 milionů korun.
Historie památky sahá do 12. století, kdy tam byla vodní tvrz. Vlastnily ho osobnosti například z rodů Lobkowiczů, Harrachů a Škodů. Od roku 1950 sloužil jako středisko tehdejších odborů ROH, od roku 1963 je kulturní památkou. Areál s užitnou plochou 12 tisíc metrů čtverečních a 19hektarovým udržovaným lesoparkem tvoří podle realitní kanceláře kromě hlavní zámecké budovy zrekonstruovaný administrativní objekt s restaurací a kuchyní, konferenční místnosti, kancelářské prostory, čtyři byty, částečně renovovaná hospodářská budova a 12 bungalovů. Součástí je i vlastní kaple či garáž pro tři vozy a 19 venkovních parkovacích míst.
Zámky zlevňují
Kompletně opravený zámek v Třebotově u Prahy se prodává za 74 milionů, rozlehlý zámecký areál Mirošov za 95 milionů. Ještě před rokem za něj ale majitelé požadovali téměř jednou tolik. I tak specifický segment realit, zámky, totiž zasáhlo určité zlevnění. O zhruba 10 procent se zlevnily ty zrekonstruované až o polovinu ty, které potřebují okamžité zásahy. „Tento vývoj je překvapivý, vzhledem k tomu, že zrekonstruované zámky za rozumnou cenu by měly být pro kupující atraktivnější, jelikož mohou ušetřit značné finanční prostředky, čas i úsilí,“ míní expertka na prodej historických nemovitostí Lenka Munter.
Spíš než velikost stavby cenu určuje lokalita. Konkrétně blízkost Praze nebo dalším velkým městům nebo dojezdová vzdálenost na německé či rakouské hranice a okolní krajina. Celkovou cenovku nakonec ovlivňuje také velikost přilehlého pozemku, stav objektu nebo míra zachování historických prvků v exteriéru či interiéru.
Zajímavým fenoménem je dle odbornice z realitní kanceláře Luxent - Exclusive Properties rostoucí zájem o historické budovy před rekonstrukcí: „Poslední dobou na základě uskutečněných transakcí pozorujeme, že klienti vyhledávají historické nemovitosti v relativně dobrém stavu, ale před rekonstrukcí. Objekt si nový majitel může opravit a vybavit k obrazu svému. Pokud totiž koupí již zrenovovaný a vybavený zámek a má odlišné estetické cítění či požadavky na užívání než předchozí majitel, čekají ho další dílčí práce a nemalá investice. Naopak zámek v tristním stavu, byť za velmi příznivou cenu, vyžaduje bez prodlevy začít jednat s úřady a důkladně připravit projekt. Rekonstrukce takového objektu stojí desítky či stovky milionů korun. Bohužel nemovitostí, které nejsou vyloženě v havarijním stavu a lze je dávat dohromady po částech, je na prodej na našem území jako šafránu.“
Takovou variantou může být například zámek v Souticích, který se nachází na rozhraní okresů Kutná Hora a Benešov. Za památkově chráněný areál a přiléhlé pozmeky o rozloze 50 tisíc metrů čtverečních chce majitel 19,5 milionu korun.
Letošní rok přinesl jednu novinku, a to větší poptávku od municipalit. „Zámecké majetky kupované soukromníky jsou obývané zpravidla pouze menší část roku, pakliže majitel neuvažuje o kombinaci bydlení a komerčního využití. Pokud ale nemovitost koupí municipalita, plánuje multifunkční, tedy kulturní, sociální i komerční užívání. Pronájem jednotlivých prostor tak může generovat příjem do místní pokladny,“ přibližuje Munter.
Takový byl osud zámku v Žítenicích. Ten za 20 milionů odkoupila obec.
Ty alespoň částečně zrekonstruované u velkých měst nebo hranic s Německem stojí stovky milionů. Ty menší v horším stavu vyjdou i na méně než 20 milionů. Podívejte se na aktuální nabídku zámků na prodej.Fotogalerie: Výprodej zámků v Česku. Některé stojí jako pražský byt
Reality
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ani napotřetí neuspěl s pokusem prodat středočeský zámek Štiřín v elektronické aukci. Do dražby s vyvolávací cenou 1,7 miliardy korun se nikdo nepřihlásil, plyne z aukčního webu. Zámek, který nikdo nechce ani se slevou. Štiřín opět nenašel kupce
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?