Jaká bude Praha v roce 2030? Bohužel se nic moc nezmění, shodli se developeři
Praha se za pět let příliš nezmění, potřebovala by více bytů i lepší dopravní infrastrukturu. „Praha v roce 2030 bude moderním městem, které bude stále atraktivní pro rekreanty a pro zábavu, ale potřebovala by se také rozvíjet jako město práce, byznysu a bydlení,“ říká sociální geograf Radim Perlín.
Do roku 2030 k žádným zásadním změnám nedojde, už kvůli zdlouhavým povolovacím procesům. „Změny by ale byly potřeba, ať už jde o počet bytů nebo lepší dopravní propojení se Středočeským krajem,“ říká ředitelka strategie mezinárodního developera UDI Group Marcela Fialková. Na nedostačenou výstavbu upozorňuje i ředitel skupiny JRD Jan Sadil. „Přál bych si ale, aby se v Praze bydlelo stále stejně dobře,“ dodává Sadil.
Nedostatečná infrastruktura trápí Terezu Kouklovou ze společnosti SFG Holding. „Nemělo by docházet například k tak významnému zužování silnice jako se děje například v Praze 6, kde vzniká více prostoru pro cyklisty než pro auta,“ říká Kouklová.
Vliv Prahy sahá po hranice středočeských měst, kolem ní je silná suburbanizace, proto se hlavní město stále více propojuje se středočeským krajem. „Města za hranicí středočeského kraje jsou většinou málo rozvinutá,“ uvedl sociální geograf Radim Perlín z Karlovy univerzity.
Význam Prahy klesá, shodli se developeři
Reality
Michal Přib ze společnosti CTP volá po lepší dopravním propojení. „Doufám, že do roku 2030 bude dokončen pražský okruh mezi dálnicí D1 a D11, čímž dojde k propojení důležitých dopravních tahů na Brno, Mnichov a Drážďany, kde nyní stavíme přibližně 300 tisíc metrů čtverečních ploch v udržitelných budovách,“ míní Přib.
Na video, kde se členové a přátelé Realitního Clubu dívali na budoucnost Prahy, se můžete podívat v úvodu tohoto článku.
Společnost EBM Group staví byty v Praze a v jejím okolí. Developer také spustil fond pro bohaté investory. „Cílíme na 12 procent výnosu,“ říká Jakub Vais, šéf a spolumajitel skupiny EBM v dalším díle podcastu Realitní Club.
Developer EBM založil fond pro bohaté investory. Chce dál růst
Reality
Realitní fond banky Trinity Bank koupil od skupiny CPI Europe miliardáře Radovana Vítka kancelářskou budovu Pankrác House v Praze. Cena zůstává tajná. Podle informací serveru SeznamZprávy však činila asi jednu miliardu korun.
Bankéř Lapčík koupil další miliardovou budovu, tentokrát na Pankráci. Prodávajícím je Vítkova CPI
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?