Kanceláře a haly už jen zeleně. Banky zvýhodní jejich financování
Udržitelnost komerční výstavby se dere do popředí zájmu evropských bank. Investor díky jejich splnění může dosáhnout na výhodnější podmínky úvěru a naopak kvůli jejich nesplnění může dojít až k zamítnutí úvěru.
Nárůst významu udržitelného financování potvrdili bankéři ve všech státech, které se zúčatnily průzkumu. Hlavním akcelerátorem tohoto trendu je dopad legislativy Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu KPMG Property Lending Barometer, do kterého se zapojili zástupci více než 40 bank z deseti zemí regionu CEE.
Zavedení kritérií ESG pro hodnocení úvěrů na financování nemovitostí potvrdilo v průzkumu téměř 70 procent bankéřů. Schválení bankovní strategie ESG pro financování nemovitostí pak potvrdilo 65 procent respondentů. Nejdál jsou v tomto ohledu české, maďarské a polské banky. Naopak v Chorvatsku a Rumunsku více než polovina oslovených bank strategii ESG pro financování nemovitostí zatím nepřijala.
Brownfield na pozemku bývalé Poldovky se dočká revitalizace. Nový majitel ho promění na průmyslový areál o velikosti téměř 90 tisíc metrů čtverečních. Udržitelné haly v nejvyšším standardu pro investora postaví společnost Panattoni. Investice přinese až 2000 nových pracovních pozic a pomůže s hospodářskou transformací v dané oblasti, uvedli zástupci investora. Pozemky zanedbané kladenské Poldovky se promění na moderní průmyslové centrum
Reality
Udržitelnost je klíčová
Udržitelnost výstavby hraje natolik klíčovou roli, že nesplnění kritérií může dokonce vést k zamítnutím žádostí o úvěr. S tím se setkalo sedm procent respondentů z bank používajících interní hodnotící kritéria pro ESG.
Měřítky udržitelnosti jsou certifikáty jako je BREEAM, LEED, WELL, či GRESB, ty využívá zhruba třetina bank. Další si vytvořily speciální dotazníky. V Česku jsou velice využívané i energetické štítky.
Výhodnost investice se zatím stále drží klasickou účetní závěrkou a finanční analýzou. To se však v nejbližších letech může výrazně proměnit, protože do hry vstupují takzvaná ESG kritéria. Ta u firem nehodnotí jen tržby a zisky, ale také udržitelnost jejich byznys modelu v kontextu globálních klimatický i společenských změn. Jak takové uhlíkové účetnictví bude vypadat a jak se na ně firmy mají připravovat, prozrazuje v rozhovoru pro newstream.cz Martin Křivánek, odborník na ESG v poradenské společnosti KPMG, která s touto problematikou radí předním tuzemským bankám a dalším firmám. „Do udržitelnosti jdou nyní obří finanční prostředky a další jsou přislíbené, takže logicky aktuálně výnos takových investic jde rychle nahoru,” připomíná Křivánek.„Uhlíkové účetnictví” nemusí být sci-fi, míní expert na udržitelnost Křivánek
Money
Chybí zkušenosti s produktem zaměřeným na udržitelné financování
Přibližně polovina dotázaných bankéřů uvedla, že připravují nebo již mají speciální produkt zaměřený na udržitelné financování. Projektům splňujícím kritéria ESG jsou tak schopni nabídnout nižší úrokovou marži, případně delší dobu splatnosti úvěru nebo nižší míru amortizace. Na druhou stranu existuje zatím velice málo praktických zkušeností s poskytováním těchto speciálních produktů.
„Většina oslovených českých bankéřů o zavedení tohoto speciálního produktu zatím neuvažuje. Splnění kritérií ESG považuje spíše za jednu ze základních podmínek pro poskytnutí úvěru vůbec. Obdobně jsou na tom jejich kolegové v Polsku a na Slovensku,“ uzavřel Pavel Dolák, koordinátor průzkumu z KPMG Česká republika.
Na západním okraji Prahy má vzniknout nový obchodně-průmyslový areál o celkové pronajímatelné ploše 150 tisíc metrů čtverečních. V Jinočanech v blízkosti pražského okruhu jej postaví český developer Logport Development. Podle vedení firmy by měla být většina projektu dokončena už příští podzim.U Prahy vyroste do roka další logistický areál. Práci by zde mělo najít na 400 lidí
Reality
Proč se mezinárodní developerská společnost Skanska přihlásila k udržitelnosti? Jaké materiály pro výstavbu svých projektů nejenom v Česku využívá? A je téma zeleného stavění důležité i pro tuzemské zákazníky? Nejenom o tom hovořil generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek v dalším díle podcastu Realitního Clubu.Ředitel Skanska Reality: Dřevo a „recyklovaný“ jsou materiály budoucnosti, stejně jako udržitelná výstavba
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?