Kladno, to je to město. Je levnější než Praha, jak dlouho to ale tak bude?
Nejenom rychlodráha, která významně urychlí cestování do Prahy, i levnější pozemky, dělají z Kladna developerskou bonanzu.
Kladno má velký rozvojový potenciál, podle expertů se do středočeského města přistěhuje v nejbližších letech až 10 tisíc lidí. O bydlení v něm je velká zájem a na poptávku tak reaguje hned několik developerů. Pozemky jsou tam levnější, je jich tam dostatek a podle některých se na Kladně staví jednodušeji než v metropoli.
„Regiony jsou budoucností. Stavět v takových lokalitách, Kladno k nim patří, je mnohdy i jednodušší a rychlejší než v Praze,“ říká Tereza Kouklová, ze společnosti SFG, která na Kladně staví menší bytový projekt v proluce. „Kladno bude do několika let nová Praha,“ dodává Kouklová.
Na Kladně je i jeden z největších tuzemských brownfieldů. Jak vypadá areál Poldovki v současnosti se můžete podívat do následující galerie.
Kladno je levnější než Praha
Atraktivitu Kladna potvrzuje i Jakub Vais, spolumajitel a generální ředitel skupiny EBM, která Praze cílí na luxusní segment. V Kladně chce postavit zhruba osm set bytů na dvou pozemcích. Oba se nachází poblíž vlaku.
„Skvělá dopravní dostupnost je velkou přidanou hodnotou těchto pozemků,“ přibližuje Vais.
V Praze se průměrná cena za metr čtvereční pohybuje okolo hranice 150 tisíc, na Kladně je to zhruba o 50 tisíc na metr čtvereční méně.
„Aktuální nabídkové ceny za metr čtvereční na Kladně jsou 99 700,“ potvrzuje Vít Soural z Flat Zone.
I skupina cílí EBM na cenovku pod 100 tisíc korun za metr čtvereční. „Věříme, že lidé pak dají přednost bytu na Kladně, z něhož se dostanou do centra Prahy za půl hodiny, před bytem na Zličíně nebo ve Kbelích odkud musí 15 minut autobusem na metro,“ dodává Vais.
Je nebo není prefabrikace návratem do minulosti, kdy se v tuzemsku stavěla nechvalně známá panelová sídliště? O aktuálních trendech výstavby jsme si povídali v dalším díle podcastu se šéfem české pobočky finské developerské a stavební společnosti YIT Markem Lokajem.Developer: Přestat stavět paneláky byla chyba. Současné technologie jsou mnohem dál než v socialismu
Reality
Kladno je atraktivní kvůli rychlodráze
Lokalita má podle něj obrovský potenciál, má plnou občanskou vybavenost a zároveň je na vlaku. Železnice je alfou a omegou. Všechny projekty na rychlodráze jsou velmi atraktivní. „Na byty v Praze zkrátka Češi nebudou mít a budou muset hledat alternativu,“ uzavírá Vais.
Na výstavbu na Kladně sází i další. Například česká pobočka finské developerské a stavební společnosti YIT. „Brownfieldy v Praze se postupně zastavují a potenciál Prahy se tak zmenšuje. Logicky tak vyvstává otázka, kde budou všichni bydlet,“ dodává Marek Lokaj, generální ředitel YIT.
Česko podle něj čeká podobný vývoj jak na západě Evropy. Hlavní město bude drahé a nebudou si ho moct dovolit všichni. Lidé se tak budou muset stěhovat za Prahu, do míst s dobrou dopravní dostupností.
Česká společnost Logport Development zahájila proměnu bývalých hutí Poldi Kladno. Na jednom z největších brownfieldů v Česku chystá projekt Logport Kladno Poldi. V první fázi zrevitalizuje jeho část o rozloze 1,5 hektaru a postaví na ní halu.Proměna kladenské Poldovky začíná. Logport postaví první halu, v závěsu je investiční skupina RSJ
Reality
Brownfield po Poldovce zaujímá třetinu Kladna
Atraktivitu Kladna potvrzuje i aktivita na tamním brownfieldu, který patří mezi největší v tuzemsku. Areál někdejší Poldovky navíc tvoří třetinu plochy Kladna. Zájem ji revitalizovat má hned několik subjektů.
Jeden z největších tuzemských brownfieldů, zdá se, konečně v posledních letech postupně ožívá. Záměr revitalizovat tento brownfield, který tvoří třetinu Kladna, oznámilo hned několik subjektů.
Doba vysokých úrokových sazeb a inflace zkomplikovala v sektoru nemovitostí všechno - od výstavby přes nájmy po financování. Přesto české domácnosti zvládly drahé hypotéky lépe, než se čekalo, shodly se osobnosti odvětví na setkání Realitního Clubu pořádaného newstream.cz, které se konalo v hotelu Falkensteiner.Češi dražší hypotéky zvládli. Někde pomáhají celé rodiny
Reality
Češi uspěli v klání té nejlepší evropské architektury. Odborná porota poslala projekt revitalizace ostravských jatek na galerii do užšího kola ocenění EUmies Awards.Nejlepší evropská architektura? Nádraží v Německu, galerie v Česku nebo chorvatský prasečák
Enjoy
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?