Kunovský přikoupil pozemky u bývalého brownfieldu Tesly Hloubětín. Postaví na nich další tisícovku bytů
Český rezidenční developer Central Group dokončil nákup několika pozemků v Praze 9, naváže na nich na rozestavěný projekt Tesla Hloubětín. Za 15 miliard korun tam vznikne čtvrť s více než 2500 byty, třemi mateřskými školami, parky a komerčními prostory, uvedli ve středu zástupci firmy. Projekt Tesla Hloubětín se začal stavět loni v červnu na brownfieldu po bývalém podniku na výrobu rádií a televizí. Dříve na místě mělo vzniknout 1500 nových bytů za devět miliard korun. První etapa by měla skončit v roce 2024, celá čtvrť by měla být hotová kolem roku 2030.
Nově koupené pozemky navazují z jižní strany na aktuálně rozestavěný projekt. Poslední akvizicí, kterou firma dokončila v minulém týdnu, byly pozemky s výrobní halou na obaly společnosti Huhtamaki. Tím se spojilo území mezi ulicemi Poděbradská a U Elektry, Hořejším rybníkem a Kejřovým parkem o rozloze přes 13 hektarů. Developer přispěje městské části poplatkem ve výši 343 milionů korun.
Miliardáři, dědicové, elita evropského byznysu. List akcionářů realitního impéria rakouského miliardáře a pověstného hejska Reného Benka zahrnuje samá velká jména. Teď v listopadu jeho Signa Holding skončila v insolvenci. Pád přináší řadu otázek. Pod tlakem je jeho švýcarská privátní banka Julius Bär. Kdo chce moc, nemá nic. Rakouský miliardář padl ke dnu a táhne s sebou známá jména
Leaders
Za urbanistickým a architektonickým návrhem projektu stojí ateliér Loxia a architektonický tým Central Group. Rezidenční čtvrť bude mít podobu terasovitě ustupujících domů s industriálními prvky. Uvnitř čtvrti bude vnitroblok s volnější zástavbou s velkým veřejným parkem a pěší zónou se zelení. Čtvrť by měla mít také několik ekologických prvků, jako jsou zelené střechy nebo retenční nádrže na dešťovou vodu pro zalévání zeleně.
„Jde o velmi populární, dynamicky se rozvíjející lokalitu přímo u tramvají a blízko stanice metra. O atraktivitě lokality svědčí i to, že Tesla Hloubětín je podle statistik aktuálně nejprodávanější pražský rezidenční projekt,“ uvedl předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.
Situace na rezidenčním trhu se nadále nelepší. Výstavba a prodej nových bytů, zejména v Praze, dál vázne. Developeři pozastavují novou výstavbu kvůli malému zájmu kupujících, drahým stavebním pracím a materiálům. Úrokové sazby hypoték zůstávají vysoko a odrazují lidi od půjček na bydlení. Úroky se v letošním roce i podle nedávného prohlášení guvernéra ČNB Aleše Michla už v letošním roce patrně nezmění. Podzimní oživení trhu s byty se tedy nekoná.Dušan Kunovský: Výstavba bytů stojí na hraně. Pokud nezlevní materiály nebo se nesníží sazby, firmy budou krachovat
Reality
Praha 9 je městským obvodem, který se velmi dynamicky rozvíjí. V posledních deseti letech se v této městské části podle dat Central Group povolila stavba přes 12 tisíc bytů. To je skoro třetina ze všech zhruba 39 tisíc bytů, které se za poslední desetiletí povolily v celé metropoli. Nejvíce nových bytů se v devátém obvodě také připravuje. Aktuálně se v Praze 9 chystá přes 35 tisíc bytů, tedy čtvrtina všech připravovaných bytů v hlavním městě.
Mrzí mě, že pár posledních generací politiků neřeklo, kam se město má rozvíjet, říká Tomáš Portlík, starosta Prahy 9. Podle něj dosud spousta lidí žije v přesvědčení, že každá zelená plocha se má chránit, protože zástavby už je údajně moc. „Ale když si porovnáte Prahu se zahraničními městy, tak zjistíte, že hustota u nás je jedna z nejmenších,“ uvádí starosta části města, kde v posledních letech vzniká nejvíce bytů. Portlík si nemyslí, že by nízká hustota byla špatně, ale přináší to větší náklady na údržbu a obsluhu města.Starosta Prahy 9 Portlík: Město se má rozvíjet do výšky
Reality
Central Group v Praze 9 vlastní kromě Tesly Hloubětín, ve kterém je momentálně 390 bytů, také projekt Harfa Living. Zároveň na náměstí OSN by v projektu Rezidence Vysočanská Galerie mělo vzniknout dalších 290 bytů za přibližně 1,9 miliardy korun. V Tesle se metr čtvereční v bytě prodává v průměru za 130 tisíc korun, v Harfě za 115 tisíc korun. Podle poslední analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group činila v letošním třetím čtvrtletí průměrná cena za metr čtvereční 146 459 korun.
Zákon o podpoře bydlení se dostává do finální fáze. Ve změti různých legislativních návrhů je to jeden z těch, který si zaslouží pozornost a společenskou debatu. V minulé sněmovně neprošel, nyní v pozměněné formě i s jiným názvem má šanci vyšší. A může to být dobrý základ bytové politiky.David Ondráčka: Zákon o podpoře v bydlení si zaslouží pozornost a podporu
Názory
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?